Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITGTA V na dowód? Rzecznik Praw Obywatelskich chce uprawomocnienia w Polsce PEGI

Piotrek66 niedziela, 10 listopada 2013, 8:10 News
Kampania informacyjna PEGI
Kampania informacyjna PEGI

Przy okazji premier gier pokroju GTA V zawsze powtarza się to samo - media piszą o złym wpływie brutalnych produkcji na dzieci pomijając fakt, że nie są one przeznaczone dla młodego odbiorcy. Większość ignoruje oznaczenia PEGI, a sprzedawcy mają związane ręce - europejski system klasyfikacji wiekowej nie ma mocy prawnej w Polsce. Są szanse na poważne zmiany - sprzedaż brutalnych gier na dowód.

W swoim tekście poświęconym wystawianiu w widocznym miejscu gier przeznaczonych dla dorosłych w jednej z placówek Toys R Us - sieci z produktami dla dzieci - Adzior podkreślał, że sprzedawcy nie mogą odmówić młodym osobom sprzedaży brutalnej produkcji ponieważ system PEGI nie ma mocy prawnej. Ale na niebie pojawiła się jaskółka, która zapowiada zmianę sytuacji.

Jaskółką jest profesor Irena Lipowicz, Rzeczniczka Praw Obywatelskich, która - jak pisze Gazeta Wyborcza - wystąpiła do ministra gospodarki i wicepremiera Janusza Piechocińskiego o uregulowanie kwestii brutalnych tytułów. Żąda zakazu ich sprzedaży niepełnoletnim. Impulsem do podjęcia takich działań było - tadam! - Grand Theft Auto V. Lipowicz zwraca zwłaszcza uwagę na jedną z najbardziej kontrowersyjnych scen gry, w której jako Trevor musimy torturować pewną postać, by wyciągnąć od niej potrzebne informacje - możemy ją porazić prądem, podtopić czy wyrwać ząb obcęgami.

RPO twierdzi, że sprzedaż brutalnych gier dzieciom jest... niezgodna z Konstytucją RP. Jak pisze w wystąpieniu:

Zgoda na korzystanie z rozrywek, w których zadawanie bólu, cierpienia i zabijanie spełniają funkcje zabawy, stoi w sprzeczności z podstawowymi wartościami chronionymi przez Konstytucję RP, w szczególności zaś z koncepcją ochrony ludzkiej godności jako podstawy porządku prawnego. Natomiast zgodnie z przepisem art. 72 ust. 1 Konstytucji RP rolą państwa jest zapewnienie ochrony praw dziecka, zwłaszcza przed przemocą okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.

Lipowicz przypomniała przy tym wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2004 roku, który zapadł w sprawie niemieckiej firmy Omega i jej produkcji Laserdrom. Uznano wówczas za nienaruszający wolności gospodarczej zakaz gry w zabijanie ludzi za pomocą promieni laserowych. Stwierdzono, że rozgrywka może zagrażać najważniejszym wartościom Wspólnoty, naruszając porządek publiczny, banalizując zło i naruszać zasadę ochrony godności człowieka.

Jakie rozwiązanie sytuacji proponuje Rzecznik Praw Obywatelskich? Zdaje sobie sprawę, że całkowity zakaz sprzedaży gier pokroju GTA V byłby głupotą i nie jest brany pod uwagę. Uważa natomiast, że Polska powinna - za radą Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - wprowadzić mechanizm funkcjonujący od ubiegłego roku w Wielkiej Brytanii i nadać oznaczeniem PEGI moc prawną. Gry z kategorią 18+ mogliby kupić dorośli i to tylko za okazaniem dowodu tożsamości, czyli tak jak alkohol lub papierosy. Lipowicz oczekuje od wicepremiera Piechocińskiego stosownych działań w tym kierunku.

Co o tym myślicie? 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Rynek gier, akcja, Rockstar Games, Cenega Poland, 2K Games,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 11 kwietnia 2015, 17:27   MrStefanPL

TO JEST CHORE! Poprostu głupota, przecież jak dziecko nie pełnoletnie bedzie chciało kupić GTA V, to rodzice się zgodza i mu kupią, więc ten pomysl z GTA V na dowód moim zdaniem jest dłupi, moim zdaniem powino byc ograniczenie sprzedarzy GTA V do 16 roku życia, Np ja chciałem sb kupic GTA V , ale nie kupie bo dopiero za 2 miesiące będe mial 18 urodziny, więc przez szanowną Pani Minister będę musiał czekac jeszcze 3 miesiące...

sobota, 14 grudnia 2013, 18:17   zilla123

jaki żal ... no wiadomo ze dzieci nie powinny grac w niektore gry ale juz mlodziesz chyba nie bedzie kradła auta i scigac policje poniewaz kupila sobie gta

niedziela, 17 listopada 2013, 20:01   thenfiren

Według mnie to jest chore wiadomo zgadzam się bo jak widzę 6latka który wychodzi z empiku z uśmiechem na twarzy a w dłoni trzyma battlefield albo GTA to mnie to wkurza kiedyś była sytuacja w Stanach że babcia kupiła wnukowi GTA SA po czym się okazało ze tam była erotyczna scena i się potem babcia pozywala rockstara no ludzie jest oznaczenie sex itp. to powinni pomyśleć trochę ale nie rozumiem tego że 16 latek nie mógł by sobie kupić coda albo GTA ale i tak jak będzie chciał np. Dishonoreda to torrent i jedz

niedziela, 17 listopada 2013, 19:33   Creeperolap

Jeśli zostanie to wprowadzone będzie totalną bzdurą
Przecież jeśli rodzice się zgadzają to niech kupują(Okej może nie 5-latkowi a 12-latkowi)

środa, 13 listopada 2013, 18:57   CoVert

To ja może tylko tak na marginesie napomknę, że uprawomocnić to się może wyrok sądowy albo decyzja administracyjna. Oznaczenia PEGI mogą stać się PRAWNIE WIĄŻĄCE.

środa, 13 listopada 2013, 18:21   Mailosz

A moim zdaniem dobry pomysł. Jak mają się rodzice zatroszczyć o dzieci (ci, którzy chcą, reszta i tak kupi pięciolatkowi GTA V "bo chce"), jak dzieci mogą sobie same kupić brutalną, pełną bluzgów i wywróconych flaków grę za kieszonkowe.

środa, 13 listopada 2013, 15:23   ikar89

Ciekawi mnie jaka by była reakcja gdyby ta sama scena z trevorem była by w filmie nie było by ani jednej kontrowersji bo to film to "lepsze medium" a do rodziców jeśli nie chcesz aby twa pociecha grał
w takie gry to po prostu kontroluj go jak należy kupując gry razem z nim

wtorek, 12 listopada 2013, 23:21   kazioslaw

taki sposób sprzedaży gier za przeproszeniem [beeep] może ponieważ gdy nie kupi dziecko poprosi babcie bądz dziadka (mowa o młodszych dzieciach) albo rodzica (o tych starszych) i wiekszosc z nich im kupi bo i tak juz to dzieci widziały w telewizji

wtorek, 12 listopada 2013, 22:13   rosomakx

A jak dla mnie to niech ten rzecznik lepiej zajmie się tym by w Polsce gry były wydawane w języku Polskim!

wtorek, 12 listopada 2013, 16:42   TrollMasterPRO

"Piractwo w Polsce wzrosło kilkunastokrotnie. I to przy optymistycznych szacunkach" "Wyniki sprzedaży się nie zmieniły, lecz można zauważyć że klienci sklepów z grami są tylko pełnoletni" "Valve oficjalnie dziękuje Lipowicz nie zdradzając powodu" "Zwiększył się ruch pocztowy pod względem paczek małego rozmiaru i wagi" "Sklepy niewiele obchodzi zakaz" "Luka w prawie sprzedaży gier"... Co się stanie?

Podobne newsy

GTA V: Rzut oka na next-genowe wydanie [WIDEO]

News
czwartek, 9 września 2021

gta-v-rzut-oka-na-next-genowe-wydanie-wideo A może by tak wrócić do Los Santos...

Komentarzy:
15

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Zainteresowani wiedzą już zapewne, że nowy Baldur nie będzie miał wiele wspólnego ze starym. Czy fan serii powinien zatem chwycić za Karsomira i z nabożną pieśnią w sercu ruszyć na siedzibę Lariana? A może jednak po 12 miesiącach we wczesnym dostępie udało się stworzyć coś, co przekona niedowiarków?

Komentarzy:
26

Przyniosłam w plecaku trochę Nintendo, trzecią część To the Moon oraz ostatnią grę twórców No Man’s Sky. Smacznego! 

Komentarzy:
2

Jeszcze ciągle się łudzę, że zasnął…

Komentarzy:
4

Przez 17 lat swej historii seria Far Cry zasłynęła między innymi pamiętnymi antagonistami. Przy okazji premiery „szóstki” warto zarówno zapoznać się z brylującym w niej Antónem Castillo, jak i przypomnieć sobie jego barwnych poprzedników ze starszych odsłon.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z