Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITProblemy finansowe CI Games. Prezes obniża swoją pensję

Piotrek66 środa, 23 października 2013, 12:00 News
CI Games
CI Games

Wygląda na to, że z powodu silnej ekspansji i chłodno przyjmowanych przez media i graczy produkcji, CI Games ma problemy finansowe. By zdobyć pieniądze na pokrycie kosztów produkcji swoich kolejnych dzieł – Enemy Front i Lords of the Fallen – musi sięgnąć po alternatywne sposoby finansowania.

Biznesowy serwis Parkiet donosi, że CI Games ma problemy pieniężne. To rezultat gorszej niż zakładano sprzedaży Snipera: Ghost Warrior 2 i chłodnego przyjęcia Alien RagePierwsza z wymienionych produkcji wygenerowała 20 milionów złotych zysków, co wystarczyło na wykupienie obligacji wyemitowanych przez spółkę w ubiegłym roku. Dla porównania – taka właśnie suma potrzebna jest by pokryć koszty produkcji Enemy Front i Lords of the Fallen z osobna, a w każdym kwartale CI Games na każdy z projektów musi przeznaczyć, według analityków, 8 milionów złotych.

Firma ma problemy i stara się znaleźć dodatkowe pieniądze. Spółka postanowiła w tym celu wyemitować papiery dłużne – pierwsza część obligacji, sprzedana inwestorom we wrześniu, zasiliła konto CI Games kwotą 5,5 miliona złotych. Planowano też emisję akcji dla inwestorów instytucjonalnych (wartych 15-20 milionów złotych), ale ruch ten powstrzymało chłodne przyjęcie Alien Rage. 14 listopada odbędzie się nadzwyczajne zebranie zarządu, w trakcie którego może zostać podjęta decyzja o emisji do 9,48 milionów akcji w ramach kapitału docelowego.

W rozmowie z Parkietem Marek Tymiński, prezes CI Games podkreśla, że jego firma rozważa jeszcze inne scenariusze. Prowadzone są rozmowy z instytucjami finansowymi dotyczącymi uplasowania papierów wartościowych oraz z bankami w kwestii udzielenia kredytów. Tymiński postanowił też ograniczyć koszty działalności spółki, wliczając w to zarząd – on sam obniżył swoją pensję do 2 tysięcy złotych brutto miesięcznie do czasu wydania Enemy Front i Lords of the Fallen.

Niestety giełda zareagowała negatywnie na wieść o planach emisji akcji - ich wartość spadła w zeszły piątek, rano, o 15,9%.

Poprosiliśmy CI Games o skomentowanie sprawy, odpowiedział nam prezes, Marek Tymiński:

Do dziś sprzedaliśmy około 1 mln 400 tyś. sztuk gry Sniper Ghost Warrior 2. Uważam to za wynik bardzo dobry. Sukces ten przyczynił się do terminowej spłaty wyemitowanych wcześniej obligacji w wysokości ponad 20 mln zł oraz kilkunastomilionowych zobowiązań wobec banku. W szeroko rozumianym biznesie normalne jest to, że firmy oprócz finansowania własną gotówką, sięgają po finansowanie zewnętrzne w formie obligacji, kredytów itp. Nasza firma jest właśnie w trakcie takiego procesu. W celu zminimalizowania ryzyka, prowadzimy jednoczesne działania na wielu płaszczyznach. Między innymi rozważamy emisję akcji, ale obecnie traktujemy to, jako rozwiązanie drugorzędne.

Mamy jasno określone plany co do dalszego rozwoju działu produkcji gier, w który sukcesywnie będziemy inwestować coraz więcej. Cały czas prowadzimy rekrutacje i systematycznie podnosimy jakość projektów oraz środowiska, w którym one powstają. Zdecydowałem się drastycznie obniżyć moje wynagrodzenie między innymi po to, by podkreślić, że jako szef firmy mocno w nią wierzę. Jeśli będziemy odnosić sukcesy, to zarobię chociażby na wzroście wartości moich akcji. Jestem przekonany, że obie nasze gry planowane na przyszły rok, mają ogromną szansę stać się sukcesem, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

Warszawa, 22. października 2013 

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Rynek gier, City Interactive, FPS, RPG, City Interactive, PEŁNA WERSJA (PC) W CDA 03/2013, PEŁNA WERSJA (PC) W CDA 03/2016, PEŁNA WERSJA (PC) W CDA 07/2016, Deck13, PEŁNA WERSJA (PC) W CDA 04/2016, dystrybucja cyfrowa, CI Games, PEŁNA WERSJA (PC) W CDA 08/2014,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 31 października 2013, 16:07   ModySiwy

"chłodno przyjmowanych przez media i graczy produkcji, CI Games ma problemy finansowe" To zdanie cały czas zastanawia?! A dla czego? Bo Alein Rage Jest bardzo wysoko w sprzedaży na Xboxa, a z tego co wyczytałem to już jest na PSN więc sprzedaż wzrośnie.. Artykuł nie jak się ma do sytuacji w firmie, jak każda firma może mieć przejściowe problemy finansowe..

wtorek, 29 października 2013, 19:11   MonAnaLiza

Dzisiaj trafiłem na taki obrazek:
http:bi.gazeta.pl/im/0/8237/z8237250V,Wiedzmin-Team-3-lata-pozniej-The-Witcher-Team.jpg
Pokazuje toto skalę pogromu, jaki się w 2009 r dokonał wśród ekipy tworzącej Wiedźmina.

niedziela, 27 października 2013, 11:44   Runkle

Zachowanie faceta godne podziwu, postąpił w nie tuzinkowy sposób :) Postąpił jak przedsiębiorca z prawdziwego zdarzenia :) Zamiast wywalić na bruk kilka osób zabrał sobie z wypłaty. No a zarobki prezesa i zarządu CDP w dobie kryzysu trochę przesadne, ciekawe ile graficy i programiści w CDP zarabiają :)

niedziela, 27 października 2013, 9:57   ModySiwy

"Marcin Iwiński: CD Projekt był na skraju bankructwa w 2009 roku". Tle chyba wystarczy. Posunięcie Prezesa jest bardzo szlachetne. W dodatku Obniżył ją do 2000 tys Brutto i nie podniesie sobie tej wypłaty do wydania LotF i EF czyli może i nawet gdzieś do końca przyszłego roku.- (zależenie w jakim czasie wydadzą obie gry) Czy to mało bo ja jeszcze się nie spotkałem z żadnym prezesem który na rzecz firmy obniża sobie pensję?!

sobota, 26 października 2013, 20:52   MonAnaLiza

Mało tego. Mimo, że cały zysk firmy z 2012 roku poszedł na pokrycie strat za lata poprzednie, prezes i zarząd zarobili grube bańki. Wysokość ich zarobków za 2012? Proszę:
A. Kcinski – 1.252.000
M. Iwiński – 824.000
P. Nielubowicz – 902.000
A. Badowski – 288.000
M. Nowakowski – 459.000
Tak dla ułatwienia, żebyś nie musiał szukać.

sobota, 26 października 2013, 20:50   MonAnaLiza

@McGrave: Jassne! :D Bardzo to reklama dla firmy, że prezes musi obniżyć sobie pensję. Raczej pokazuje to, że firma ma kłopoty. Ale z drugiej strony pokazuje też ludzką twarz biznesu. podejrzewam, ze obniżenie pensji prezesa Tymińskiego pozwoli zachować pracę przynajmniej kilku osobom.CD Projektu nie było stać na taki gest i w 2009 roku, w obliczy zagrożenia bankructwem posłało na bruk 50% swojej załogi. Słabo?

czwartek, 24 października 2013, 23:26   sirkoutun

Gość stara się zachować w porządku wobec firmy i pracowników i stać go na taki gest. Ale takie ciućmoki jak Ty, zawsze znajdą "lepsze wytłumaczenie".
Ja kilkukrotnie miałem sytuację w robocie, że kryzysem tłumaczono cięcia płacy, świadczeń socjalnych i td. I dotyczyło to zawsze wszystkich poza dyrektorami i prezesami. McGrave - może pracujesz u siebie i nie miałeś tej nieprzyjemności.

czwartek, 24 października 2013, 22:20   McGrave

Muszą się dobrze zareklamować i tyle

czwartek, 24 października 2013, 21:50   MonAnaLiza

Jak to skąd takie dane? Normalnie, z raportu finansowego za 2012 rok. :D Tam wszystko jest podane, trzeba tylko chcieć sięgnąć i przeczytać:D

czwartek, 24 października 2013, 21:30   sirkoutun

@MonAnaLiza Skąd takie dane? Trochę nie chce mi się wierzyć, ze Kiciński i Iwiński w sumie 2 mln złotych zarobili w ciągu roku.

Podobne newsy

Sniper Ghost Warrior Contracts: Tak prezentuje się nowa gra CI Games [WIDEO]

News
czwartek, 6 czerwca 2019

sniper-ghost-warrior-contracts-tak-prezentuje-sie-nowa-gra-ci-games-wideo W sieci wylądowały nowe screeny, z box artem na czele. [AKTUALIZACJA] Mamy też trailer.

Komentarzy:
9

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
15

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Zanim rzucimy
naszą wewnętrzną bestię 
w wir nadprzestrzeni.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z