Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITSony: "Jeśli kupiłeś grę, jesteś jej właścicielem i możesz z nią zrobić, co tylko zechcesz"

Piotrek66 sobota, 15 czerwca 2013, 12:40 News
PlayStation 4
PlayStation 4

Kwestia gier używanych i ich „własności” głównie dzięki kontrowersyjnym decyzjom Microsoftu zdominowała tegoroczne E3. To problem jednak nie tylko naszej branży, ale całego rynku rozrywkowego, który w coraz większym stopniu przechodzi na dystrybucję cyfrową. Czy elektroniczna kopia książki lub filmu jest w równym stopniu nasza, co jej fizyczny odpowiednik? Sony wyznaje tutaj jasną zasadę.

Na konferencji Yahoo Games w trakcie targów E3 Andrew House, prezes Sony Computer Entertainment przyznał, że kwestia gier używanych może wyglądać na problem tylko marginalnej, najbardziej „hardkorowej” grupy graczy. Firma nie ma zamiaru jednak tej kwestii ignorować, ponieważ wyznaje podobną zasadę, co miłośnicy wirtualnej rozrywki. Jak mówi:

Można uważać, że to tylko burza w szklance wody – bardzo mały głos najbardziej zapalonych graczy. Ten ogromny i nagły wylew komentarzy w sprawie własności treści. Ale muszę powiedzieć, że my nie postrzegamy tego w ten sposób. Uważam, że mieliśmy do czynienia z próbą ochrony [koncepcji posiadania], która zaczęła wrzeć i dotyczy nie tylko gier, ale rozrywki w ogóle. Wzrasta niepokój dotyczący tego, co tak naprawdę w obliczu braku fizycznych nośników oznacza własność treści. Kiedy zaczął on zamieniać się w kontrolę fizycznych dóbr, które klienci kupili, okazało się, że był to jeden krok za daleko. Chcę jasno wyrazić nasze stanowisko w tej kwestii: istnieje niebezpieczeństwo, że możemy być postrzegani, jako ci, którzy zareagowali w porę i wykorzystali tę sytuację [by poprawić PR-owy wizerunek]. Kiedy w lutym zapowiedzieliśmy PS4 pojawiły się głosy, że Sony się boi [nie blokując „używek”]sugerując ukryte intencje. Uderzyło to w nas. Nie zamierzaliśmy zmieniać naszego stanowiska – nie zmieniło się nic w tej sprawie od piętnastu lat. Wierzymy, że jeśli kupujesz grę, jesteś jej właścicielem i możesz z nią zrobić, co tylko zechcesz.

House podkreślił, że jego firma chce skoncentrować się na graczach „hardkorowych”, ponieważ mają oni ogromny wpływ na kształt nie tylko branży growej, ale i na inne gałęzie rozrywki. W szczególności Sony chce zająć indykami, których wirtualna rozrywka potrzebuje, by przeciwstawić się – w ramach balansu – wielkim megaprodukcjom. Jak wyjaśnia:

Jestem bardzo głośny, jeśli chodzi o gry niezależne. Branża w coraz większym stopniu uzależniona jest od wysokobudżetowych produkcji – odpowiedników hollywoodzkich blockbusterów. Rynek rozrywkowy potrzebuje ich przeciwwagi, odpowiednika kina artystycznego – kreatywnego, innego, nowego. Naszym celem jest, by PlayStation było najlepszym miejscem do promowania tego typu przedsięwzięć.

Takie podejście się chwali.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Rynek gier, Sony, PlayStation 4,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 17 czerwca 2013, 23:16   Ganjalf

"(...)możesz z nią zrobić, co tylko zechcesz" Nie, nie możesz. Serio Sony, już i tak punktujecie nad MS, nie musicie się uciekać do takich marketingowych gadek:)

poniedziałek, 17 czerwca 2013, 13:15   Krax

hmm... odpisze ci jeszcze na wiadomość...
w specyfikacj...różnice...nie wiem o których ludziach mówisz i o której wersji specyfikacji mówisz? parametry konsol są bardzo ale to bardzo do siebie zbliżone i wydajność obu będzie podobna... poza tym co do ciepła nie miałem na myśli że jakoby konsola m$ grzać się nie będzie...obie grzać się będą, konsola Microsoftu wyda nawet więcej ciepła niż ta sony... tyle że klocek sobie z tą energią lepiej poradzi.... jest większy, i ma lepszy przewiew.

niedziela, 16 czerwca 2013, 23:40   Grimfather

"Jeśli kupiłeś grę, jesteś jej właścicielem i możesz z nią zrobić, co tylko zechcesz" - prawda! Tylko nie w rozumowaniu producentów sprzętu i gier. Możesz z grą zrobić, co tylko chcesz, o ile nie zechcesz jej odsprzedać.

niedziela, 16 czerwca 2013, 23:00   bohater8

Sony juz nie raz, nie dwa zmienialo zdanie. Kto pamieta, ze kiedys byl Linux na PS3? Teraz za rok czy miesiac sie okaze, ze jednak musza skopiowac system MS, bo "musimy chronic wydawcow przed piratami" i bedzie zonk.

niedziela, 16 czerwca 2013, 21:23   AoS

Z resztą mogę się założyć, że - o ile jeszcze będą płyty - to w następnej generacji Sony także wprowadzi system Anty-użytkowy, bo gracze będą przyzwyczajeni i zapomną o tym, co Sony mówiło 5-10 lat temu.

niedziela, 16 czerwca 2013, 21:20   AoS

Tak samo z używkami, z jednej strony akcja wyśmiewająca Xboxa i gadanie, że można robić co się chce z własną grą, z drugiej strony, gdzieś na uboczu lekko burczą pod nosem, że gwarantują tylko to, że startowe tytuły nie będą miały zabezpieczenia, ale twórcy mają kompletnie zielone światło do wprowadzania własnych zabezpieczeń w przyszłości. Jedyne co jest pewne w tej sytuacji to to, że gromy nie polecą na Sony.

niedziela, 16 czerwca 2013, 21:14   AoS

@gutol12 - możliwe, że rzeczywiście próbują naprawić swój wizerunek, ale wystarczy stanąć w lekkiej oddali od całej sytuacji by zauważyć, że coś tu jednak nie pasuje. VoD jak u MS-a zostało przemycone lekko tyłem po tym, jak MS zbyt wychwalał nową technologie w konsolach i został zjechany (rozsądne) ale o płaceniu za plusa jakoś niechętnie się mówi, ale po MS-ie za Golda ciśnięto równo.

niedziela, 16 czerwca 2013, 21:04   Celdur

@gutol12
Taa... do czasu, gdy dostatecznie umocnią swą pozycję na rynku i znów będą mogli "zaszaleć" (co nie zmienia faktu, że nabędę PS4 póki passa trwa). Tak, to już działa. Toż moda na ughh... jak ja nienawidzę tego zwrotu "hejtowanie" EA również zaczęła się jakieś 4-6 lat temu. Teraz panowie z EA chcą poprawić swój wizerunek w oczach graczy i podejmują stosowne kroki, ale że pamięć konsumentów krótka jest, to za kilka latek znów zapewne będzie można liczyć na powtórkę z rozrywki.

niedziela, 16 czerwca 2013, 20:52   gutol12

@AoS
Moim zdaniem SONY nauczyło się na własnych błędach i chce się poprawić

niedziela, 16 czerwca 2013, 19:24   AoS

I nie chodzi o fanbojstwo z MS-em, ale jeżeli ktoś mi mówi, że jeżeli coś kupiłem, to należy do mnie i mogę z tym zrobić co zechce a na koncie ma incydent z zablokowaniem OtherOS-ów na PS3, to coś mi tu nie za bardzo pasuje.

Podobne newsy

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
14

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z