Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITTrybunał Sprawiedliwości zezwala na sprzedawanie używanych kopii cyfrowych programów i gier. Nadchodzi rewolucja?

Piotrek66 wtorek, 3 lipca 2012, 18:10 News

Największa wada cyfrowej dystrybucji? Brak możliwości odsprzedania swojej kopii. To się już wkrótce może zmienić – europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł właśnie, że obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie sprzedawać używaną kopię nabytą drogą cyfrową (np. na Steamie). I to bez względu na licencję użytkownika!

Według sędziów trybunału, „autor oprogramowania nie może przeciwstawić się odsprzedaży jego <używanej> licencji pozwalającej na korzystanie z programu pobranego z internetu”. Okazuje się, że prawa do dystrybucji gry lub aplikacji należące do wydawcy przechodzą na nabywcę danego egzemplarza. A ten może sprzedać je np. swojemu koledze.

Ponadto właściciel używanej licencji musi mieć zapewniony dostęp do pobrania swojej kopii ze stron właściciela praw autorskich (np. Steam lub Origin). Sędziowie zaznaczają, że może sprzedać swój egzemplarz w wersji elektronicznej nawet w sytuacji, gdy licencja użytkownika (zatwierdzana w czasie instalacji) stanowi inaczej. Oczywiście w przypadku gdy zdecydujemy się sprzedać prawa do programu lub gry, musimy upewnić się, że nasza kopia przestanie działać i nie będzie wykorzystywana.

Wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości może być sporym ciosem dla wydawców od jakiegoś czasu aktywnie walczących z rynkiem gier używanych. Nie wiadomo na razie jednak, w jaki sposób – i czy w ogóle – Steam, Origin oraz inne platformy dystrybucji cyfrowej dostosują się do powyższego wyroku. W chwili obecnej w większości serwisów nie ma narzędzi pozwalających odsprzedać swój egzemplarz.

Ciekawego komentarza w tej sprawie udzielił serwisowi Eurogamer Paul Sulyok, szef usługi Green Man Gaming, umożliwiającej wymianę gier dystrybuowanych cyforowo na zniżkę przy kolejnym zakupie. Według Sulyoka, krótkoterminowo wyrok nie zmieni nic... do czasu aż jeden z klientów pozwie któregoś z gigantów dystrybucji elektronicznej zakazującego mu sprzedaż „używek”. Sprawę w sądzie wygra, a firma będzie musiała dostosować się do bezpośredniego wyroku. Jak mówi Sulyok:

Wstrząśnie to rynkiem cyfrowej dystrybucji. W perspektywie długoterminowej pojawią się poważne konsekwencje i będzie to bardzo uciążliwe. Zarówno Origin, jak i Steam będą musiały wprowadzić system, który pozwoli klientowi cofnąć aktywację danego klucza i wygenerować nowy dla nabywcy używanej kopii.

Szef Green Man Gaming uważa, że może zdarzyć się tak, iż zewnętrzne firmy będą skupowały używane kopie gier, a następnie sprzedawały je po znacznie niższych cenach. Jeśli do tego dojdzie, znikną  wyprzedaże – żaden wydawca nie będzie obniżał znacząco ceny swoich produkcji, bo mogą one trafić potem np. na Allegro, gdzie będą rozprowadzane po znacznie wyższych kwotach. Warto bowiem zaznaczyć, że wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości stanowi, iż pierwotni wydawcy nie mają  prawa do żadnych pieniędzy ze sprzedanych używanych egzemplarzy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Rynek gier, Origin, Steam,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 15 sierpnia 2012, 21:21   KenpachiSC

Kostekmax, mylisz się. Jeżeli Origin, albo Steam wprowadzają gry na rynek europejski, to muszą to prawo respektować. Jeżeli nie będą respektować prawa europejskiego, to będą działać nielegalnie i stracą rynek europejski, na co sobie nikt nie może pozwolić.

poniedziałek, 9 lipca 2012, 16:43   kostekmax

Super, teraz pora na wyrok w sprawie zalegalizowania odsprzedaży używanych biletów do kina, używanych biletów na pociąg czy autobus itp... ok na szczęście większość tych serwisów jest zlokalizowana w USA (z reguły w Kalifornii) i co najwyżęj będą mieć ubaw z kolejnego pomysłu instytucji z EU xD

niedziela, 8 lipca 2012, 12:50   SolariusScorch

To smutne, że czasem sąd musi stwierdzić oczywistość.

niedziela, 8 lipca 2012, 2:54   tirtel

A, zapomniałem, że wtedy może się spełnić kolejna wizja "pirackiego" świata gier - sprzedawanie gry po niższej cenie tylko po to, by zapchać ją DLC z np. zakończeniem fabuły czy dużą częścią trybu wieloosobowego...

niedziela, 8 lipca 2012, 2:50   tirtel

"znikną wyprzedaże – żaden wydawca nie będzie obniżał znacząco ceny swoich produkcji, bo mogą one trafić potem np. na Allegro, gdzie będą rozprowadzane po znacznie wyższych kwotach." Wy to raczej prorokami nie zostaniecie, bo dla producentów gier i tak jest bardziej opłacalne zrobić wyprzedaż, niż np. zniechęcić do kupna kopii przeznaczonej dla swojego kraju (rosyjskie kopie gier, które są czasami nawet 4 razy tańsze niż w innych krajach), czy dać klientowi okazję do "odwdzięczenia się" pobraniem pirata...

sobota, 7 lipca 2012, 19:57   ssjshogo

dobrze tak mędom,zemsta za wprowadzenie nam ceny w euro w rosji czy w ameryce dalej jest dolar i z tego co się dowiedziałem od osub z którymi się wymieniałem na steam ceny w dolarach są niejednokrotnie nisze nawet o ponad 25% czy 30%
przykład : war game na promocji steam u nas 22,49 euro ameryka 20$ powiedzcie sami czy to jest sprawiedliwe

czwartek, 5 lipca 2012, 16:04   Dravic

Ile to jest głupich ludzi tutaj, cieszących się z tej decyzji...

Ludzie, nie będzie żadnych obniżek gier, a Steam pewnie będzie musiał podbić ceny odpowiednio, tak, żeby twórcy gier i Steam mogli sobie zarobić chociaż na tych kilku oryginałach, które sprzedadzą powiedzmy w pierwszym tygodniu od premiery.

Gratulacje, UESRR, znowu udało wam się rROZ-3894257y54ty coś fajnego.

Jak czytam te komentarze to duża część osób tu piszących chyba nie ma żadnej zdolności przewidywania/wyobraźni.

czwartek, 5 lipca 2012, 11:10   gambu

Nie ma się co martwić, że oleją Europę, bo to gigantyczny rynek. Zapewne się dostosują, ale wprowadzą blokady w USA, ale amerykanie się oburzą i też tak będą chcieli, więc to zapoczątkuje zmiany w tej kwestii na całym świecie.
Albo i nie

czwartek, 5 lipca 2012, 11:04   gambu

I w końcu wkracza sprawiedliwość. Nowy Xbox chyba też miał mieć blokadę sprzedawania używanych gier. HAHAHAHAHA Aż serce rośnie gdy pomyśle jak to to napsuje krwi tym chciwym hienom z Microsoftu, Steam itp. :DUnia europejska dba o sprawiedliwość. Powinna być wzorem dla innych kontynentów.

środa, 4 lipca 2012, 23:38   derer3

Teoria może dziwna, ale wydaje się że istnieje sposób jak wydawcy z tego wybrną. W jakiś sposób "porzucą" obszar UE, i będzie tak samo jak z Xbox&092;Games for Windows LIVE w Polsce i innych krajów. Teoretycznie używanie XL, GFWL w Polsce było nielegalne.
Tak samo będzie ze (nie)używanymi grami w UE, które normalnie będą sprzedawane.

Podobne newsy

Steam: Ruszył festiwal Next, setki dem do wypróbowania

News
czwartek, 17 czerwca 2021

steam-ruszyl-festiwal-next-setki-dem-do-wyprobowania Sprawdzić można chociażby gry pokazywane podczas E3.

Komentarzy:
5

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Gamingowe laptopy mają to do siebie, że ich budowa jest dość przewidywalna. Oto bowiem mocnej karcie graficznej towarzyszy dobry procesor, całość zaś jest zamknięta w dość dużej, przewiewnej obudowie. Gigabyte Aero 15 OLED YD nieco się z tego schematu wyłamuje. A przy tym zachwyca ekranem.

Komentarzy:
5

Rodzice o tym nie wiedzą, ale do jednego z domów w mojej szkole magii przyjmuję osoby głupie, ale bogate. Win-win!

Komentarzy:
1

Trwalsze niż ze spiżu. Z R’lyeh, przez Avalon, aż do Osaki.

Komentarzy:
3

A gigantyczne ślimaki strzelają z działek.

Komentarzy:
3

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z