Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPremier zawiesza proces ratyfikacji ACTA!

Piotrek66 piątek, 3 lutego 2012, 16:04 News
Flaga Polski
Flaga Polski

Wygląda na to, że opór społeczny i protesty w sprawie ratyfikacji i przyjęcia przez Polskę umowy handlowej ACTA przyniósł skutek. Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował o zawieszeniu procesu ratyfikacji dokumentu.

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Tusk przyznał, że konsultacje społeczne w sprawie ACTA nie były odpowiednio szerokie, jako że zbierano tylko opinie organizacji związanych głównie z ochroną praw autorskich, pominięto zaś społeczność internautów. Zaznaczył jednak, że w przypadku przyjmowania umów handlowych – a taką jest oficjalnie ACTA – nie ma zwyczaju prowadzenia konsultacji społecznych, jeśli jednak rząd zdecydował się je przeprowadzić, powinny być one rzetelne.

Premier zgodził się, że ACTA budzi wiele wątpliwości prawnych, choć uważa, że sama umowa nie jest głównym problemem i należy spojrzeć na wszystko w szerszej perspektywy. Przyznał też, że argumenty internautów są uzasadnione. Dlatego też zdecydował o zawieszeniu procesu ratyfikacji umowy na przynajmniej rok – do końca 2012 roku na pewno nie zostanie on wznowiony. Dodatkowy czas zostanie przeznaczony na debaty publiczne, a także przejrzenie na nowo krajowego prawa dotyczącego ochrony własności intelektualnej.

Donald Tusk zaznaczył, że na pewno trzeba będzie je zmienić i dostosować do XXI wieku. On sam stwierdził, że podchodził „do tej kwestii za bardzo dwudziestowiecznie”. Muszą zostać utworzone regulacje prawne dostosowane do rzeczywistości internetowej. Rząd przyjrzy się chociażby prawu zakresu dozwolonego użytku. Przypomnijmy, że w tej chwili można pobrać utwór na własny użytek – jest to legalne, jeśli go nie udostępniamy. Zapisy te nie obejmują jednak oprogramowania (w tym gier). Podkreślił jednak, że Polska nie chce niszczyć reputacji kraju, który walczy z piractwem.

Pierwsze konsultacje odbędą się w poniedziałek. Debata będzie otwarta dla wszystkich, a także transmitowana w sieci (niewykluczone, że internauci będą mogli w niej wziąć udział) i telewizji. Więcej informacji o spotkaniu pojawi się wkrótce na stronie internetowej szefa rządu.

Donald Tusk dodał, że po zakończeniu rozmów ze społeczeństwem i zmianie polskiego prawa ochrony własności intelektualnej podjęta zostanie decyzja co do dalszych losów ACTA. Niewykluczone, że rząd całkowicie odejdzie od jej ratyfikacji, jeśli okaże się, że istnieją „zagrożenia dla prywatności użytkowników internetu w Polsce”.

Premier odniósł się także do swoich słów sprzed kilku dni, kiedy to oznajmił, że nie „będzie ulegał szantażom” i udzieli zezwolenie na podpisanie ACTA w Tokio. Podkreślił, że chodziło mu o pogróżki hakerów, którzy grozili, że ujawnią prywatne informacje kilku znanych polityków. Zaznaczył, że nigdy nie uważał protestujących za szantażystów. Dodał, że musiałby traktować tak też swoje córki, które również są przeciwne ACTA.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Piractwo, Rynek gier, Ciekawostki,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 6 lutego 2012, 16:26   McGrave

@dracollo - w dużej mierze to właśnie wszelkiego rodzaju twórcy się tego boją...
Nie wiem w jakim świecie ty żyjesz. Masz poczytaj sobie jakie problemy można mieć przez zwykła fotkę i wpadnięcie na ten sam pomysł obróbki: http:www.amateurphotographer.co.uk/news/photographers_face_copyright_threat_after_shock_ruling__news_311191.html
Albo trochę shitu z kraju: http:www.internetstandard.pl/news/166648/ZAIKS.zada.oplat.za.chwyty.gitarowe.publikowane.w.internecie.html

poniedziałek, 6 lutego 2012, 16:13   McGrave

@dracollo - tylko biedny potrafi naprawdę kogoś docenić, bo czasem będzie na jedzeniu oszczędzał aby tylko wspomóc twórcę i zakupić oryginał. Ciekawe czy rozpuszczone dziecko, które się urodziło na kasie by tak potrafiło.
Zachowujesz się tak, jakbyś nie czytał tego co ludzie piszą, albo miał problemy z czytaniem ze zrozumieniem. To może naprawdę negatywnie wpłynąć na uczciwych ludzi - na mniejszych artystów, przedsiębiorców a w dalszej konsekwencji praktycznie na każdego...

poniedziałek, 6 lutego 2012, 11:44   shakal84

@dracollo jakbyśmy mieli takich bogatych rodziców ja Ty to też wydawalibyśmy 6 tyś zł na rok na gry :x haha wiec nie fucz bo widać że masz dobre kieszonkowe ;)

poniedziałek, 6 lutego 2012, 11:39   shakal84

CDA powinno zostać bez interesowne jesli chcą niech głosują "za a nawet przeciw" haha dziwnie to brzmi umowa handlowa :x niezła podpucha :X

poniedziałek, 6 lutego 2012, 11:30   dracollo

za darmo to najwyżej można po twarzy dostać. CDA nie powinna się pod tymi protestami podpisywać tylko po to, żeby czytelnicy zostali. Z resztą jak dojrzejecie i kiedyś sami na siebie będziecie pracować to zobaczycie, jak wydacie ciężkie pieniądze na coś (choćby photoshop) co sąsiad sobie za darmo ściągnie. Wtedy zatęsknicie za acta.

poniedziałek, 6 lutego 2012, 11:26   dracollo

Nie rozumiem was zupełnie. Projekt acta założyło USA i Japonia w 2006. Pełno krajów już się pod tym podpisało, a nigdzie nie ma zamieszek poza polską... Z resztą zachowujecie się, jakby to tusk wszystko wymyślił, a on jedynie się pod tym podpisze. 80% polaków to piraci i takie są fakty. Ja K***a wydaje rocznie grubą kasę na gry i programy (w roku 2011 5.5k zł poszło na same gry, na x&039;a, nie licząc już pc, antywirusa, windowsa (przenosiłem się z vista na 7) i abonamentów), a wy wszystkiego chcecie za darmo.

poniedziałek, 6 lutego 2012, 7:14   mrWHO

No fajnie, a po 2012 internetowy koniec świata.

poniedziałek, 6 lutego 2012, 0:32   BioComp

Nie ma czegoś takiego jak "zawieszenie procesu ratyfikacji". Po prostu nie dostarczy odpowiednich dokumentów do sejmu/senatu oraz prezydentowi. W zasadzie i tak po herbacie - jesteśmy w UE, jeśli przynajmniej 6 krajów przepchnie projekt, to premier może sobie "zawieszać" a i tak wejdzie to w życie... Takie są fakty.

niedziela, 5 lutego 2012, 14:05   Veldrim

zreszta, spora czesc spoleczenstwa bierze informacje z takiego TVN czy Faktu, wiec nie dziw ze zrobiono ludziom wode z mozgu

niedziela, 5 lutego 2012, 14:03   Veldrim

przeciez to nic nie zmienilo, juz wczesniej mowili ze wstrzymaja proces ratyfikacji do wyjasnienia, tylko teraz uzyli ladnego slowa "zawieszenie"co na 1 wychodzi. Knury dostaly w lape zeby to wprowadzic i wprowadza i tak, poza internetem pozegnamy sie z tanimi lekami, tuszami do drukarek czy czymkowliek co nie wyprodukowali chciwi amerykanie, a od nieslusznego oskarzenia nie bedziemy mogli sie nawet odwolac

Podobne newsy

Denuvo znowu pokonane, tym razem w Tekkenie 7

News
środa, 7 czerwca 2017

denuvo-znowu-pokonane-tym-razem-w-tekkenie-7 A żeby było ciekawiej, crackerzy uporali się z zabezpieczeniami w rekordowo krótkim czasie.

Komentarzy:
38

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…ale w wyobraźni frunę na skrzydłach indyków!

Komentarzy:
2

Strażnicy powrócą za około dwa miesiące. W jakiej są kondycji?

Komentarzy:
1

Myśl na dziś: Często o najfajniejszych chwilach w naszym życiu dowiadujemy się dopiero od świadków.

Komentarzy:
1

Jak w kilku słowach scharakteryzować najnowszego FPS-a id Software? Otóż Doom Eternal to survival horror. Tyle, że tym razem to gracz jest źródłem grozy, tym straszliwym monstrum niosącym śmierć i zniszczenie, a demony istotami rozpaczliwie walczącymi o życie. I jest to zdecydowanie nierówna walka.

Komentarzy:
17

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z