Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPo naradzie w sprawie ACTA - znamy stanowisko rządu

Piotrek66 poniedziałek, 23 stycznia 2012, 17:54 News

Dzisiaj odbyło się spotkanie premiera i ministrów spraw zagranicznych, administracji i cyfryzacji oraz kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie podpisania przez polski rząd umowy handlowej ACTA, która wywołała sprzeciw polskich internautów, a także ataki „hakerów” na strony rządowe. Niestety nie mamy dobrych wieści…

Najważniejsze – pomimo protestów, rząd zdecydował, że Polska wyraża gotowość do podpisania ACTA. Dokument zostanie przez nasz kraj podpisany zgodnie z planem, a więc 26 stycznia w Tokio przez polskiego ambasadora. Zwrócono jednak uwagę, że umowa nie wejdzie w życie dopóki nie zostanie ratyfikowana przez Sejm i Senat, co odbędzie się za około rok.

Minister cyfryzacji i administracji Michał Boni zaznaczył też, że wprowadzenie ACTA nie wymaga zmiany polskiego prawa. Porozumienie w 90% dotyczy spraw leżących w gestii Unii Europejskiej, a tylko w 10% kwestii państw członkowskich (w tym Polski). W Brukseli opracowano z kolei tekst poświęcony 10 mitom o ACTA – jego polska wersja zostanie wkrótce opublikowana.

Zwrócono też uwagę, że większość wątpliwości i kontrowersji bierze się z myleniem przez internautów porozumienia z amerykańską umową SOPA, która pozwala w trybie natychmiastowym usuwać strony internetowe, na którym zamieszczone są nielegalne treści (np. YouTube). Dlatego też od przyszłego tygodnia rząd będzie przeprowadzał konsultacje, która mają wyjaśnić opinii publicznej artykuł po artykule sens i znaczenie ACTA. Większość dyskusji prowadzona będzie oczywiście w sieci.

Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, odparł też zarzuty, według których Polska chciała wprowadzić ACTA potajemnie. Zdrojewski zaznaczył, że nasz kraj jako jedyny żądał ujawnienia dokumentu w trakcie prac nad nim w Komisji Europejskiej i jako obserwator przekazał jego treść zainteresowanym podmiotom do zaopiniowania. Wszystkie uwagi – poza jedną – były pozytywne. Polska zaznaczała też, że wprowadzenie ACTA nie może ograniczyć swobód obywatelskich. Ministrowie dodali, że w trakcie debaty nad porozumieniem w polskim parlamencie żadna z partii politycznych nie wyraziła przeciw niemu sprzeciwu (choć teraz mówią inaczej).

Nic nie jest więc jeszcze stracone – ostateczna decyzja w sprawie ACTA należeć będzie do posłów w polskim parlamencie, którzy muszą ratyfikować dokument. Kiedy do tego dojdzie: na razie nie wiadomo, prawdopodobnie w ciągu kilkunastu miesięcy.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Piractwo, Rynek gier, Ciekawostki,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 7 lutego 2012, 9:59   atlantyk1234

Kto to wymyślił ? To jest jedna wielka głupota !

niedziela, 29 stycznia 2012, 12:10   asasyn101

Te acta to jakaś paranoja.

czwartek, 26 stycznia 2012, 0:10   mbwrobel

DeusEx normalnie - rządzić będą korporacje. Tylko wszczepów brakuje.

środa, 25 stycznia 2012, 23:45   BartekBelic

ACTA to głupota, jak chcą powstrzymać hakerów, skoro to HAKERZY. A co człowiek wymyśli, to drugi człowiek obejdzie. Proste zawsze znajdziemy jakiś sposób, ale najlepiej żeby nie podpisywali tego STOP ACTA !

środa, 25 stycznia 2012, 23:02   Suchy021095

wiecie coo ... ? może to trochę głupie ale mi się przypomina Mirror&039;s Edge xD noo wiecie.. pełna kontrola społeczeństwa, kamery itp itd. za kilka lat tak może wyglądać na świat...
STOP ACTA !!! X_X

środa, 25 stycznia 2012, 21:50   someone1989

No to ACTA tego nie zmieni ... niech wprowadza komune i bedzie spokuj jak ktos bedzie mial ale to szybko ukruca hehe a nie acta jakas :P

środa, 25 stycznia 2012, 18:06   MrMleczko

Biblioteki nie płaca za licencje bo puki co posiadają przywilej biblioteczny który jest jednym z kilku ograniczających prawa własność intelektualnej tak samo jak np: przywilej cytowania

środa, 25 stycznia 2012, 16:39   someone1989

za screeny raczej nikt sie nie czepi zwlaszcza na jakis portalach tematycznych gdzie to bedzie w sumie promocja danego produktu

środa, 25 stycznia 2012, 16:07   Marcin687

Zobaczymy jak to będzie w praktyce, ale osobiście mam niedobre przeczucia. Oby lęk o masowe usuwanie wideorecenzji, screenów itp. był tylko moją paranoją...

środa, 25 stycznia 2012, 15:53   someone1989

teoretycznie mając dane osoby która użyła twojego klipu sie z nim sądzisz jeżeli nie chce załatwić sprawy polubownie a przed sądem każdy przedstawia swoje racje ty że to ty masz prawa do klipu a ktoś że nie użył twojego klipu a jeżeli użył to że nie wiedział i tyle a sąd już oceni to . Tak kolorowo nie będzie z wielkimi firmami które bez problemu udowodnia że maja prawa do danej rzeczy .

Podobne newsy

Denuvo znowu pokonane, tym razem w Tekkenie 7

News
środa, 7 czerwca 2017

denuvo-znowu-pokonane-tym-razem-w-tekkenie-7 A żeby było ciekawiej, crackerzy uporali się z zabezpieczeniami w rekordowo krótkim czasie.

Komentarzy:
38

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Wedle zapowiedzi ma to być karta szybsza niż topowy do niedawna GeForce GTX 1080 Ti i pozwolić na komfortowe granie w 4K przy 60 fps-ach. Co w zasadzie by się zgadzało…

Komentarzy:
30

Wczoraj Parlament Europejski przegłosował przyjęcie projektu nowej dyrektywy unijnej o ochronie prawa autorskiego. Zawiera on na tyle kontrowersyjne zapisy, że w wielu miastach odbyły się protesty przeciw jego wprowadzeniu, oskarżające polityków o cenzurę internetu.

Komentarzy:
82

Czytając slogany zapowiadające najnowszą część asasyńskiej sagi, nie sposób nie uśmiechnąć się z niedowierzaniem. „Nie ma złych i dobrych wyborów”, „to będzie pełnoprawne RPG”, „antyczna Grecja będzie żyła własnym życiem” – wszystko to wyglądało bardzo pięknie na papierze. Na szczęście teraz mogę już z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że hasła te mają pokrycie w rzeczywistości.

Komentarzy:
13

Przypomnijmy sobie ewolucję jednego z najpopularniejszych MMO w historii.

Komentarzy:
16

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z