Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAfterfall: InSanity - jest afera! Ktoś manipulował ocenami gry

Piotrek66 piątek, 2 grudnia 2011, 17:39 News
Afterfall: InSanity
Afterfall: InSanity

Zazwyczaj wszelkiego rodzaju afery w branży gier omijały nasz rynek. Musi zdarzyć się kiedyś ten pierwszy raz – pojawiły się dowody, że ktoś manipulował oceną użytkowników Afterfall: InSanity na jednym z polskich portali o grach.

W serwisie Gry-OnLine – podobnie jak u nas – użytkownicy mogą przyznawać oceny danym grom, które składają się na jej średnią. Redakcja portalu zauważyła jednak, że w ostatnim czasie przyznawana przez graczy nota Afterfall: InSanity nagle wzrosła, a różnica pomiędzy werdyktem redakcji (4/10) , a użytkowników (8,9/10) była bardzo duża.

Po krótkim śledztwie okazało się, że ocena przyznawana przez graczy została zmanipulowana. Redakcja portalu odnalazła w logach swoich serwerów skrypt omijający zabezpieczenia serwisu i korzystający z serwerów proxy oraz internetu mobilnego. Jego zadaniem było ciągłe przyznawanie Afterfall: InSanity noty 9,5 i 10.

W tej chwili możliwość głosowania na tę produkcję została zablokowana, a redakcja Gry-OnLine usprawnia swoje zabezpieczenia, by do podobnej sytuacji nie doszło w przyszłości. Trwają też konsultacje z prawnikami.

Zarówno CD Projekt, jak i Nicolas Games wystosowały oświadczenia w tej sprawie. Jak mówi Mariusz Duda, dyrektor wydawniczy CD Projektu:

Zdecydowanie potępiamy działania, które miały na celu manipulowanie oceną czytelników serwisu gry-online.pl, dotyczącą gry Afterfall: InSanity. CD Projekt, będący wydawcą tej gry, z całą stanowczością odcina się od takich praktyk, oferując jednocześnie serwisowi gry-online.pl pełne wsparcie w wyjaśnieniu tej sprawy. Opinie graczy zawsze były, są i będą dla nas jedną z najważniejszych wartości, ponieważ stanowią ocenę słuszności naszych działań oraz dokonań, dlatego nie możemy dopuścić do ich fałszowania.

Jak dodaje Patryk Hamerlak, dyrektor marketingu w Nicolas Games:

W imieniu spółki Nicolas Games S.A. oraz własnym, jako osoby odpowiedzialnej za koordynację działań PR i marketingowych, chciałbym bezwzględnie odciąć się od stosowania wszelkich nieuczciwych praktyk mających na celu manipulację popularnością Afterfall: InSanity na stronach serwisu gry-online.pl. Nigdy nie sięgaliśmy po tego typu metody i robić tego nie zamierzamy. Nam samym, podobnie jak innym graczom, zależy na przejrzystym i wiarygodnym obrazie popularności Afterfall: InSanity, a wszelkie działania fałszujące jej rzeczywistą ocenę uważamy za szkodliwe dla marki i fanów gry. Jesteśmy zdecydowani prowadzić tylko pozytywne działania, które mają przekuć się na faktyczne zainteresowanie graczy nie zaś jedynie na „numerki”. Podobnie jak pozostałe strony – pragniemy aby sytuacja została wyjaśniona, a osoba lub osoby, które dopuściły się takich działań znalezione. Jeśli w jakikolwiek sposób będziemy mogli w tej sytuacji pomóc zrobimy to z przyjemnością.

Warto zaznaczyć, że manipulowanie ocenami użytkowników nie jest – niestety – w branży niczym nowym. Niedawno doszło do masowego obniżania noty Call of Duty: Modern Warfare 3 w serwisie Metacritic. W Polsce nigdy nie było jednak podobnego przypadku. Aż do teraz. Mamy tylko nadzieję, że za wszystko nie są odpowiedzialni twórcy Afterfall: InSanity.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 3 grudnia 2011, 21:32   Charis

Nagłośnieniu gry służyła kampania z Amnesty International i egzemplarz gry za dolara. Manipulowanie ocenami na portalu z grami służyło tylko i wyłącznie sprawieniu wrażenia że tytuł jest niby dobry. Niestety gra jest totalnie gówniana i rzeczywistość brutalnie zweryfikowała zagrywki studia.

sobota, 3 grudnia 2011, 20:59   tomsto100

Jasne, oni nie mieli zamiaru oszukiwać o jakości - oni po prostu chcieli zrobić aferę żeby nagłośnić grę - żal mi ich, uciekają się do praktyk osób pokroju JustinaBiebera\Rebecci Black czy 99.9% popowych "artystów" których płyty są ogólnie dostępne. W moich oczach szacunku już nie dostrzegą.

sobota, 3 grudnia 2011, 17:04   Daniel82

@bart-2pl tu chodzi o to, że jak powiesz "CDA dostało w łapę" to się obrażą ale sami mogą sugerować iż inni manipulują ocenami ich ukochanej gry HIPOKRYZJA!!

sobota, 3 grudnia 2011, 16:04   gulasz

@jacu - no tak, te ankiety zeby wiedziec czy redaktor jest "swoj" czy nie to zadne manipulowanie :X

sobota, 3 grudnia 2011, 15:52   demoskinos616

ta gra nie zasluguje nawet na 1

sobota, 3 grudnia 2011, 13:35   proud

@jacu - Oni i tak nie czytają tych newsów. ;) Zapraszam do podzielenia się Twoim zdaniem na forum w dziale "Magazyn CD-Action".

sobota, 3 grudnia 2011, 13:01   bart-2pl

@jacu oj już dajcie spokój z tym "cda dostało w łapę" może po prostu cała redakcja jest za mw i tyle,w sumie nie obchodzi mnie zdanie innych, czy to graczy czy recenzentów, to JA decyduje o tym CO WEDŁUG MNIE jest crapem a co dziełem stulecia i tyle,to co cda pisze czytam zwykle raczej z ciekawości i celów informacyjnych o danej grze niż z chęci kierowania się gustem autora

sobota, 3 grudnia 2011, 12:51   jacu

I sugerowanie, że EA jest zamieszane w manipulowanie ocenami jest bezpodstawne i bezprawne.

sobota, 3 grudnia 2011, 12:47   jacu

"Warto zaznaczyć, że manipulowanie ocenami użytkowników nie jest – niestety – w branży niczym nowym. Niedawno doszło do masowego obniżania noty Call of Duty: Modern Warfare 3 w serwisie Metacritic." Więc redakcja posiada informacje na temat rzekomego zaniżania ocen czy oszukiwania? A może to zwykła nadgorliwość względem Activision?

sobota, 3 grudnia 2011, 12:43   jacu

Ktoś tu ma problemy z odróżnianiem manipulacji od normalnej oceny. Sam glosowalem na Metacritic i wystawiłem ocenę - 3. I co zanniżyłem? NIE ja po prostu tak widzę tę grę. To tak zwna subiektywna ocena, którą bez przerwy zasłaniają się redaktorzy. Co innego gdybym zagłosował 100 razy. Więc jak szanowna redakcja wystawi ocenę niezgodną z opinią graczy to wszystko jest OK, a jak gracz wystawi swoją ocenę to wielkie halo!! Ktoś tu broni tego MW3 jakby mu za to PŁACONO!!!!

Podobne newsy

Twórcy Afterfall InSanity złożyli wniosek o upadłość likwidacyjną

News
wtorek, 9 czerwca 2015

tworcy-afterfall-insanity-zlozyli-wniosek-o-upadlosc-likwidacyjna Twórcy Afterfalla, Nicolas Games, poszli do sądu z Epic Games, bo Epic uznało, że polskie studio wisi im pieniądze za używanie Unreal Engine 3. Epic ostatecznie dopięło swego i zablokowało Polakom możliwość sprzedawania swoich produkcji na Steamie. Tracąc najważniejszy kanał sprzedażowy, Nicolas Games straciło bardzo dużo pieniędzy. Wczoraj złożyło wniosek o upadłość likwidacyjną.

Komentarzy:
14

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Głuchowski to przede wszystkim ojciec Uniwersum Metro 2033 – powieści z tego cyklu zapewniły mu popularność i dały początek świetnej serii gier. Autor parę razy już jednak udowodnił, że potrafi uciec od klaustrofobicznych klimatów. Tym razem jest podobnie – ale też nie do końca. Bo klimat postapo można wyciskać z każdej ze stron.

Komentarzy:
8

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z