Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITRanking: Polska niepodległa

Adzior piątek, 11 listopada 2011, 11:11 O grach inaczej
Polskie akcenty na Święto Niepodległości (rys. Amerso)
Polskie akcenty na Święto Niepodległości (rys. Amerso)

Wiedźmin, Bulletstorm, cykl Two Worlds, Dead Island, seria Call of Juarez... coraz śmielej możemy mówić, że Polska grami stoi. Co więcej, jesteśmy obecni także w niejednej grze zagranicznych twórców. Przy okazji Święta Niepodległości warto zatem przypomnieć sobie najciekawsze polskie akcenty w grach.

10. Trzy zdrowaśki na pokutę

 
Produkcja tworzona przez Polaków jest właściwie jednym wielkim polskim smaczkiem. Warto jednak pamiętać, że w nagrywaniu dubbingu wzięli udział głównie aktorzy zagraniczni. Tym bardziej miłe jest, że na wyspie pełnej zombie i turystów z całego świata można znaleźć Polkę. A ponieważ Polska to historyczne przedmurze chrześcijaństwa, naszą rodaczkę ukazano w kościele podczas odmawiania popularnej modlitwy Zdrowaś Mario. Oprócz tego w niektórych miejscach na wyspie natkniemy się na polskie flagi, gdzie indziej znajdziemy krzyczącą o inwazji zombie gazetę Fakt.
 

9. Telewizja Niepokalanów

Gra: Splinter Cell

W czwartej misji pierwszego Splinter Cella główny bohater - Sam Fisher - musi posprzątać bałagan w kwaterze głównej CIA. Ciągłe napięcie, przecieki informacji, ważące się losy USA… ileż można? Nawet szpiegowi z zielonymi lampkami na oczach należy się przerwa. Podczas fajrantu najlepiej pooglądać telewizję, a wtedy z pomocą nadchodzi rodzima Telewizja Niepokalanów. Niestety, podczas rozgrywki trafiamy na kolorowe paski, czyli przerwę w nadawaniu programu. I jak tu się zrelaksować?

8. Eteryczny Chopin

Gra: Eternal Sonata

To właściwie nie smaczek, ale główny motyw w fabule RPG-a ukazanego w konwencji anime. W Eternal Sonata, która ukazała się przed trzema laty na konsole obecnej generacji, wcielamy się w znanego polskiego kompozytora z Żelazowej Woli, który na skutek przedśmiertnych wizji przemierza różne krainy żywcem wyjęte z sennych marzeń. Każdy rozdział opiera się na jednym z utworów Chopina. To chyba jedyny (lub jeden z nielicznych) przykład gry tworzonej w całości przez zagraniczne studio, która opiera się na treści naszej kultury. 

7. Ktoś się boi, ktoś się bije

Gra: Red Dead Redemption

Nie mogłem pominąć tej wzmianki czysto subiektywnie - Red Dead Redemption to moja ulubiona gra. Ci, którzy grali, zapewne zauważyli w miasteczkach gazeciarzy, którzy za symboliczną opłatą handlowali prasą. W ten sposób mogliśmy dowiedzieć się ciekawostek o świecie gry, poczytać artykuły napisane z nutą humoru i ogólnie wczuć się w klimat. Jedno z wydań opowiada o I wojnie światowej i typowej wówczas amerykańskiej izolacji oraz niewiedzy. Dowiadujemy się zatem, że ktoś ważny zginął w Sarajewie, choć nie wiadomo, gdzie to jest, Rosja chce chronić swoją sławę, a Polacy skarżą się na natrętnych sąsiadów i domagają się niepodległości. Wszystko, zdaniem polityków, ma skończyć się przed Gwiazdką. Siwy dym.

6. Siła indywidualności

Gry: Wolfenstein, Grand Theft Auto: San Andreas i inne

W kilku grach możemy natrafić na ludzi o polskich nazwiskach, którzy odgrywają mniejszą lub większą rolę w fabule. Stereotypowy Polak nienawidzi Niemców, co uosabia B.J. Blazkowicz z Wolfensteina, kiedy robi z nazistów marmoladę. Eddie Pulaski z San Andreas to mający polskie korzenie arogancki glina wywołujący w graczu niezmierzoną irytację. Z innych tytułów warto wspomnieć Rainbow Six, gdzie występuje związana z Solidarnością i oddziałami GROM-u Kazimiera Rakuzanka, czy choćby Jagged Alliance 2, w którym występuje najemnik – warszawski strażak Bobby "Steroid" Gontarski

5. Miejsca przeklęte

Gry: Metal Gear II, Metal Gear Solid III

Jak żartobliwie stwierdził jeden z internautów, twórca serii Metal Gear Solid stał się nośnikiem naszej pamięci narodowej. W drugiej części legendarnej już skradanki jedna z bohaterek, Natas, wspomina o swojej matce, która walczyła w powstaniu warszawskim. Natomiast w ”trójce” podczas jednej z rozmów pojawia się motyw Katynia, za który w pewnym stopniu odpowiedzialny miał być Volgin - sowiecki czarny charakter.

4. Fall Weiss

Gry: Blitzkrieg, Codename: Panzers – Faza I, Velvet Assassin

O powyższych grach, a szczególnie drugiej w kolejności, warto wspomnieć ze względu na towarzyszące medialne kontrowersje. Istotnym momentem w kampanii był atak Niemców na Polskę. Treść Panzers została przeinaczona i krzywdząco opisana przez pewnego dziennikarza, przez co grę publicznie zlinczowano. Nawet ówczesny prezydent Warszawy nawoływał do bojkotu gry. Jest to warty odnotowania przypadek jawnej krytyki gry bez jej znajomości. Ostatecznie wrzawę rozwiano, a Panzers zapamiętano jako solidną, acz nie rewolucyjną strategię. Do okupowanej stolicy Polski przenosiliśmy się też w skradance Velvet Assassin.

3. Stare, ale jare

Gry: V for Victory, F-19 Stealth Fighter, Harpoon

Nie możemy też zapominać o oddaniu palmy honoru starszym tytułom. W V for Victory bierzemy udział w operacji Market Garden, w której uczestniczyły polskie wojska. W F-19 Stealth Fighter bombardowaliśmy punkty położone w polskich miastach, jak Poznah czy Stupsk (pisownia ”oryginalna”!). Z kolei w Harpoonie również mieliśmy do czynienia z rodzimymi portami – Gdańskiem oraz Szczecinem.

2. Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię

Gry: Assassin’s Creed: Brotherhood – Copernicus Conspiracy

Niemalże najświeższy ze smaczków i zarazem jeden z najciekawszych. Nasz wybitny astronom jest tytułowym bohaterem jednego z rozszerzeń do ostatniej odsłony cyklu Assassin's Creed. Misje skupiają się wokół spisku wymierzonego przez Watykan przeciwko nauczaniu teorii heliocentrycznej. My musimy chronić życia naszego rodaka. I robimy to z przyjemnością, bo swój zawsze broni pleców swego.

1. Spokojnie jak na wojnie

Gry: Call of Duty, Call of Duty III

Orzeł biały odcisnął się wyraźnie na kartach historii II wojny światowej. To od nas się zaczęło i to nasi żołnierze często byli przykładem dla sprzymierzeńców. Nie zapomniano o tym w grach Activision. W pierwszej części Call of Duty bierzemy udział w misji na przedmieściach Warszawy. Natomiast w konsolowej ”trójce” mamy nawet polską kampanię, w której jako członek dywizji generała Maczka bronimy Mont Ormel przed najazdem Niemców.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Ranking,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
środa, 16 listopada 2011, 3:27   Dth

W dead island na samym poczatku, gdy ladujemy w bungalowie to jakis Polak panikuje przy drzwiach, z kolei amerykanin podsumowuje to czyms w stylu "nie rozumiem co mowisz ale powinienes sie uspokoic". Nie pamietam dokladnie tekstu, ale wiem ze mnie to rozbawilo : P Dziwi mnie ze redakcja tego nie zauwazyla, bo to pierwsze starcie z Polska w tej grze ; P

wtorek, 15 listopada 2011, 15:08   Siemiatyczanin2405

Oby więcej rankingów ;)!

wtorek, 15 listopada 2011, 7:12   Zygomir

No ja z kolei chciałbym tylko zauważyć, że rycerstwo często używało języka w danym czasie modnego, np. francuskiego. W ramach tych samych rodzin potrafiono się posługiwać kilkoma różnymi językami. Ciężko powiedzieć kim określiłoby się duchowieństwo w tym czasie - dla nich łacina była ważniejsza niż język rodziców ;) Kopernik, sądzę że powiedziałby po prostu, że jest poddanym króla polskiego :D To moje zdanie, przy którym ja będę obstawał :) również dzięki za ciekawą dyskusję :)

poniedziałek, 14 listopada 2011, 23:29   awesta

a później także mieszczaństwa istniało poczucie więzi narodowej, nie w rozumieniu współczesnym, czy XIX wiecznym(walko o niepodległość), ale specyficznym, przejawiającym się w świadomości wspólnego języka, pochodzenia i dziejów, a od XVI wieku także religii i tradycji. Tak więc, wg mnie gdyby zapytać Kopernika czy uważa się za Niemca czy Polaka, odparł by, choć bez wypieków na twarzy i narodowej dumy, że jest Niemcem, bo mówi po niemiecku i ma rodziców Niemców. BTW dzięki za interesującą wymianę poglądów;)

poniedziałek, 14 listopada 2011, 23:20   awesta

Właściwie to kłócimy się o detale, o współczesne zdefiniowanie niedającej się jednoznacznie określić idei. Zgadzam się z Tobą na gruncie - że myśl Narodu i jego definicja powstała w czasach oświecenia i późniejszych, oraz że świadomość narodową w czasach wcześniejszych posiadały jednostki (choć liczyłbym tu w tysiącach, a nie dziesiątkach) - bo większość społeczeństwa posiadali osiadli i niewykształceni chłopi. Jednak niezachwianie będę bronił stanowiska, że wśród elit- rycerstwa, duchowieństwa,

poniedziałek, 14 listopada 2011, 22:51   Zygomir

Byłbym z kolei skończonym kretynem nie przyznając Ci częściowo racji w kwestii pojedynczych jednostek, które w jakimś stopniu były świadome swojej przynależności do pewnej grupy - po prostu uważam, że ich poglądy nie były jeszcze na tyle ukształtowane, aby mówić o rzeczywistej tożsamości, a poza tym - to były jednostki, a jednostka nawet jeśli sama w sobie świadoma, tożsamości narodowej jako takiej nie kreuje. Wiem, że pijesz właśnie do tej jednostkowej świadomości - po prostu się z tym nie zgadzam :D

poniedziałek, 14 listopada 2011, 22:42   Zygomir

No ja też mam tu problem ograniczenia znaków w poście :D zakładam również, że mogę się mylić - jestem tylko człowiekiem :D z drugiej strony wiem dobrze czym jest świadomość narodowa, a czym jest naród, nacjonalizm i kilka innych pojęć ;) nieco się tym w życiu zajmowałem. Książkę profesora Zientary kojarzę - nawet chyba czytałem, co jednak najwyraźniej mnie nie przekonało do jego poglądu. Przede wszystkim Zientara był historykiem mediewistą, a tutaj bardziej temat podchodzi pod etnologię

poniedziałek, 14 listopada 2011, 22:06   awesta

Pozycję Benedykta Ziętary: "Świt narodów europejskich. Powstanie świadomości narodowej na obszarze Europy pokarolińskiej"

poniedziałek, 14 listopada 2011, 22:01   awesta

Zygomirze, jak najbardziej zgodzę się z Twoją opinią, jakoby rozstrzyganie sporu na temat świadomości narodowej na przestrzeni dziejów"nie jest takie łopatologicznie proste". Sęk w tym, że od początku, mylisz dwa pojęcia. Naród w kategoriach jakich my go postrzegamy i w jakich Ty próbujesz tu przeforsować, nie jest tożsamy ze świadomościa narodową. Ograniczona liczba znaków jakie mogę tu umieścić nie pozwala mi na długie wywody, także abyś lepiej zrozumiał problem polecam przede wszystkim:

poniedziałek, 14 listopada 2011, 21:10   Zygomir

Musisz też zrozumieć jedną bardzo ważną rzecz - jak bardzo zniekształcone są postaci historyczne po XIXw. kiedy to starano się na siłę przypisywać cechy narodowe. We wszystkich państwach europejskich w tym okresie "dowymyślano" pewne cechy - np. tak naprawdę nie wiemy do końca przeciw czemu rzeczywiście wojowała Joanna D&039;Arc - część jej historii to mit narodotwórczy, przypisany w czasach późniejszych. Historia została mocno "przepisana" w okresie Wiosny Ludów-szukano inspiracji dla tworzących się narodów ;)

O autorze

Adzior

Podobne newsy

Ranking: Czyny, nie słowa. Czyli niemi bohaterowie gier

News
niedziela, 29 sierpnia 2010

ranking-czyny-nie-slowa-czyli-niemi-bohaterowie-gier Wujek Dobra Rada twierdził, że aby daleko w życiu zajść, trzeba mieć gadane. W grach spotkaliśmy się jednak z kilkoma postaciami, które tej zasadzie, naczelnej dla telemarketerów, zadały kłam. Co więcej, owi bohaterowie milcząc (bądź mówiąc niewiele) zostali przez nas, graczy, zapamiętani.

Komentarzy:
102

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

W programie na ten tydzień znalazły się dwa tytuły krótkometrażowe i jeden zdecydowanie nieprzeznaczony dla tych, którzy mają mało czasu. Ale ponoć wart każdej godziny.

Komentarzy:
5

To historia bardzo inteligentnego i zdolnego człowieka, który w trzy lata zdobył i stracił fortunę. To opowieść o człowieku, który w latach 80. XX wieku wprowadził komputer pod strzechy, a dziś nie ma i nie chce mieć komputera.

Komentarzy:
15

Oryginalny pomysł, szczypta talentu, kilka(naście) miesięcy wytężonej pracy – przepis na sukces może się wydawać nieskomplikowany. Co jednak robić, gdy premiera za nami, a słupki sprzedażowe ani drgną?

Komentarzy:
3

Myśl na dziś: Niektóre pomyłki sprawiają zbyt wielką radochę, by popełniać je tylko raz.

Komentarzy:
5

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z