125
11.11.2011, 11:11Lektura na 6 minut

Ranking: Polska niepodległa

Wiedźmin, Bulletstorm, cykl Two Worlds, Dead Island, seria Call of Juarez... coraz śmielej możemy mówić, że Polska grami stoi. Co więcej, jesteśmy obecni także w niejednej grze zagranicznych twórców. Przy okazji Święta Niepodległości warto zatem przypomnieć sobie najciekawsze polskie akcenty w grach.


Adam „Adzior” Saczko

10. Trzy zdrowaśki na pokutę

Gra: Dead Island

 

Produkcja tworzona przez Polaków jest właściwie jednym wielkim polskim smaczkiem. Warto jednak pamiętać, że w nagrywaniu dubbingu wzięli udział głównie aktorzy zagraniczni. Tym bardziej miłe jest, że na wyspie pełnej zombie i turystów z całego świata można znaleźć Polkę. A ponieważ Polska to historyczne przedmurze chrześcijaństwa, naszą rodaczkę ukazano w kościele podczas odmawiania popularnej modlitwy Zdrowaś Mario. Oprócz tego w niektórych miejscach na wyspie natkniemy się na polskie flagi, gdzie indziej znajdziemy krzyczącą o inwazji zombie gazetę Fakt.

 

9. Telewizja Niepokalanów

Gra: Splinter Cell

W czwartej misji pierwszego Splinter Cella główny bohater - Sam Fisher - musi posprzątać bałagan w kwaterze głównej CIA. Ciągłe napięcie, przecieki informacji, ważące się losy USA… ileż można? Nawet szpiegowi z zielonymi lampkami na oczach należy się przerwa. Podczas fajrantu najlepiej pooglądać telewizję, a wtedy z pomocą nadchodzi rodzima Telewizja Niepokalanów. Niestety, podczas rozgrywki trafiamy na kolorowe paski, czyli przerwę w nadawaniu programu. I jak tu się zrelaksować?

8. Eteryczny Chopin

Gra: Eternal Sonata

To właściwie nie smaczek, ale główny motyw w fabule RPG-a ukazanego w konwencji anime. W Eternal Sonata, która ukazała się przed trzema laty na konsole obecnej generacji, wcielamy się w znanego polskiego kompozytora z Żelazowej Woli, który na skutek przedśmiertnych wizji przemierza różne krainy żywcem wyjęte z sennych marzeń. Każdy rozdział opiera się na jednym z utworów Chopina. To chyba jedyny (lub jeden z nielicznych) przykład gry tworzonej w całości przez zagraniczne studio, która opiera się na treści naszej kultury. 

7. Ktoś się boi, ktoś się bije

Gra: Red Dead Redemption

Nie mogłem pominąć tej wzmianki czysto subiektywnie - Red Dead Redemption to moja ulubiona gra. Ci, którzy grali, zapewne zauważyli w miasteczkach gazeciarzy, którzy za symboliczną opłatą handlowali prasą. W ten sposób mogliśmy dowiedzieć się ciekawostek o świecie gry, poczytać artykuły napisane z nutą humoru i ogólnie wczuć się w klimat. Jedno z wydań opowiada o I wojnie światowej i typowej wówczas amerykańskiej izolacji oraz niewiedzy. Dowiadujemy się zatem, że ktoś ważny zginął w Sarajewie, choć nie wiadomo, gdzie to jest, Rosja chce chronić swoją sławę, a Polacy skarżą się na natrętnych sąsiadów i domagają się niepodległości. Wszystko, zdaniem polityków, ma skończyć się przed Gwiazdką. Siwy dym.

6. Siła indywidualności

Gry: Wolfenstein, Grand Theft Auto: San Andreas i inne

W kilku grach możemy natrafić na ludzi o polskich nazwiskach, którzy odgrywają mniejszą lub większą rolę w fabule. Stereotypowy Polak nienawidzi Niemców, co uosabia B.J. Blazkowicz z Wolfensteina, kiedy robi z nazistów marmoladę. Eddie Pulaski z San Andreas to mający polskie korzenie arogancki glina wywołujący w graczu niezmierzoną irytację. Z innych tytułów warto wspomnieć Rainbow Six, gdzie występuje związana z Solidarnością i oddziałami GROM-u Kazimiera Rakuzanka, czy choćby Jagged Alliance 2, w którym występuje najemnik – warszawski strażak Bobby "Steroid" Gontarski

5. Miejsca przeklęte

Gry: Metal Gear II, Metal Gear Solid III

Jak żartobliwie stwierdził jeden z internautów, twórca serii Metal Gear Solid stał się nośnikiem naszej pamięci narodowej. W drugiej części legendarnej już skradanki jedna z bohaterek, Natas, wspomina o swojej matce, która walczyła w powstaniu warszawskim. Natomiast w ”trójce” podczas jednej z rozmów pojawia się motyw Katynia, za który w pewnym stopniu odpowiedzialny miał być Volgin - sowiecki czarny charakter.

4. Fall Weiss

Gry: Blitzkrieg, Codename: Panzers – Faza I, Velvet Assassin

O powyższych grach, a szczególnie drugiej w kolejności, warto wspomnieć ze względu na towarzyszące medialne kontrowersje. Istotnym momentem w kampanii był atak Niemców na Polskę. Treść Panzers została przeinaczona i krzywdząco opisana przez pewnego dziennikarza, przez co grę publicznie zlinczowano. Nawet ówczesny prezydent Warszawy nawoływał do bojkotu gry. Jest to warty odnotowania przypadek jawnej krytyki gry bez jej znajomości. Ostatecznie wrzawę rozwiano, a Panzers zapamiętano jako solidną, acz nie rewolucyjną strategię. Do okupowanej stolicy Polski przenosiliśmy się też w skradance Velvet Assassin.

3. Stare, ale jare

Gry: V for Victory, F-19 Stealth Fighter, Harpoon

Nie możemy też zapominać o oddaniu palmy honoru starszym tytułom. W V for Victory bierzemy udział w operacji Market Garden, w której uczestniczyły polskie wojska. W F-19 Stealth Fighter bombardowaliśmy punkty położone w polskich miastach, jak Poznah czy Stupsk (pisownia ”oryginalna”!). Z kolei w Harpoonie również mieliśmy do czynienia z rodzimymi portami – Gdańskiem oraz Szczecinem.

2. Wstrzymał słońce, ruszył Ziemię

Gry: Assassin’s Creed: Brotherhood – Copernicus Conspiracy

Niemalże najświeższy ze smaczków i zarazem jeden z najciekawszych. Nasz wybitny astronom jest tytułowym bohaterem jednego z rozszerzeń do ostatniej odsłony cyklu Assassin's Creed. Misje skupiają się wokół spisku wymierzonego przez Watykan przeciwko nauczaniu teorii heliocentrycznej. My musimy chronić życia naszego rodaka. I robimy to z przyjemnością, bo swój zawsze broni pleców swego.

1. Spokojnie jak na wojnie

Gry: Call of Duty, Call of Duty III

Orzeł biały odcisnął się wyraźnie na kartach historii II wojny światowej. To od nas się zaczęło i to nasi żołnierze często byli przykładem dla sprzymierzeńców. Nie zapomniano o tym w grach Activision. W pierwszej części Call of Duty bierzemy udział w misji na przedmieściach Warszawy. Natomiast w konsolowej ”trójce” mamy nawet polską kampanię, w której jako członek dywizji generała Maczka bronimy Mont Ormel przed najazdem Niemców.


Redaktor
Adam „Adzior” Saczko

Od lat gram, piszę, gadam i robię gry. W efekcie gadam o grach popisowo zrobionych. Zagraj w Unavowed.

Profil
Wpisów2882

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze