Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITGeohot o włamaniu do PSN

Berlin czwartek, 28 kwietnia 2011, 12:35 News
Gehot in da house!
Gehot in da house!

Całkiem niedawno o Geohocie było bardzo głośno - to on złamał zabezpieczenia PS3 i wystawił się na publiczny lincz fanbojów Sony. To on procesował się z wielką korporacją i poszedł ugodę łamiąc tym samym serca wielu, którzy doszukiwali się w nim kolejnego Che Guevary. Co George Hotz ma do powiedzenia na temat włamania do PSN?

Warto postawić sprawę jasno: Geohot nie popiera ataku na PSN. Przynajmniej teoretycznie. We wpisie, który opublikował dzisiaj na swoim blogu czuć nutkę zadowolenia i podziwu, jednak zdroworozsądkowo przyznał w nim, że:

Odpalanie homebrew na konsolach i łamanie zabezpieczeń na swoich własnych konsolach jest super. Włamywanie się na czyjeś serwery i kradnięcie baz danych z informacjami klientów nie jest. Sprawiacie, że cała społeczność hakerska wygląda niedobrze, nawet jeżeli wasze ataki zostały wymierzone w takich frajerów, jak Sony.

Stawiając więc swoje złamanie zabezpieczeń PS3 w zupełnie innej kategorii, niż włam na PSN odcina się od działań anonimowych hakerów, którzy wykradli wasze dane. Stwierdził też, zresztą, że nie jest głupi i w żaden sposób nie jest z tymi atakami związany - nie chce mieć przecież FBI pod domem.

Geohot napisał też mała odezwę do hakerów:

W oczywisty sposób jesteście utalentowani i będziecie mieć w przyszłości kupę forsy (albo dostaniecie wyrok i czeka was bankructwo), ale nie bądźcie ch**ami i nie sprzedawajcie osobistych informacji. 

Pomimo tych wszystkich ciepłych słów, pod którymi ciężko się nie podpisać, Geohot postrzega sprawę jednak trochę inaczej, niż media i krzykacze, którzy wszelkiego zła dopatrują się w ataku hakerskim. Jak napisał:

Nie wińmy za to wszystko techników i programistów Sony - tak samo, jak nie wińmy ludzi, którzy projektowali rootkit BMG. Błąd leży po stronie dyrektorów, którzy wypowiedzieli wojnę hakerom, wyśmiali ideę ludzi penetrujących fotrecę, którą kiedyś było Sony, po czym zaczęli jęczeć i płakać o piractwie i zaczęli zatrudniać coraz więcej i więcej prawników, kiedy tak naprawdę potrzebowali ekspertów od zabezpieczeń. Alienowanie społeczności hakerskiej to nie jest dobry pomysł."

Według Geohota atak hakerski został spowodowany... arogancją i niezrozumieniem idei "posiadania". Problem, jak zaznaczył Geohot, polega na tym, że Sony musi w końcu otrząsnąć się ze swoich snów o potędze i zmienić swoje podejście. Podał przykład niedawnych właman do innych serwisów, które trzymają nasze dane, z których... nic nie wyciekło. Jego słowami:

Sony musi zaakceptować fakt, że kiedy sprzedaje PS3: nie ma już nad tą konsolą kontroli. Zauważcie, że tylko PSN oddało wasze osobiste dane - nie Xbox Live, kiedy 360 padł ofiarą hakerów, nie iTunes kiedy przerobiono iPhone i nie GMail, kiedy zrootowano Androida. To wszystko dlatego, że inne firmy nie są szalone.

Co ciekawe - Geohot ma swoją alternatywę dla PSN, a przynajmniej miał zanim Sony się do niego dobrało. Okazuje się, że...

Na początku stycznia miałem pomysł na alternatywę dla PSN. Pomysł na miejsce, w któym posiadacze przerobionych konsol mogliby ściągać sobie spokojnie homebrew i gry bez przeszkadzania komukolwiek, kto nie byłby zainteresowany. Niestety to wszystko, co wydarzyło się później odciągnęło mnie od tego projektu, ale drodzy gracze: gdyby mi się to udało, mielibyście teraz gdzie grać online na swoich PS3.

Jestem jednym z tych dobrych. Grałem kiedyś w gry online na moim komputerze, nienawidziłem oszustów i nienawidzę ich teraz.

Można się zgadzać, można się nie zgadzać, ale trzeba przyznać Geohotowi, że kiedy trzeba - potrafi celnie zaatakować.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 30 kwietnia 2011, 14:22   Mordreth

Ciekawe czym zajmowała by się społeczność graczy dochodząca swoich praw na drodze łamania prawa gdyby firmy typu Sony sobie odpuściły zajmowanie się graczami.
I co się wszystkim nie podoba w dochodzeniu swoich praw w sądzie? Powinni wysyłać na nich płatnych zabójców? A może przysyłać sprzęt i gry za darmo przepraszając za to że zmusili ich nikczemnie do płacenia za swoją robotę?
Ludziom chyba umyka coś z moralności jak dobierają się do Internetu.

sobota, 30 kwietnia 2011, 12:57   Zbojnik2010

podoba mi sie to co powiedzial

sobota, 30 kwietnia 2011, 10:43   jatutajrzadze

Hakerzy są spoko.

piątek, 29 kwietnia 2011, 20:50   dxdiag99

Jakby nie było- on ()łamiąc zabezpieczenia) TEŻ jest przestępcą a pisząc o poparciu dla piractwa (i tym, że zabezpieczenia łamie aby piractwo mogło działać (ktoś wierzył w "przywrócenie Linuxa na PS3"?) nawet można łatwo zdefiniować rodzaj przestępstwa - kradzież. I jeszcze to, że chciał założyć stronę z torrentami na PS3....

piątek, 29 kwietnia 2011, 17:26   123pawel

I ma racje.

piątek, 29 kwietnia 2011, 7:47   haz111

A G. Hotz&039;a polubiłem od razu...

piątek, 29 kwietnia 2011, 7:46   haz111

@HacKNSlasHMonsteR21 - przez takich jak on hakerstwo staje się codziennością? Wolne żarty... hakerstwo i crakerstwo jest codziennością od kiedy komputery stały się codziennością... a wtedy Geohot&039;a na świecie nie było... Poza tym zapewne większą cześć wirusów tworzą (lub zlecają ich tworzenie) firmy robiące antywiry... Na samych hakerach z pewnością by nie wyżyli...

piątek, 29 kwietnia 2011, 1:37   HacKNSlasHMonsteR21

I jest kłamcą... (bo czemu niby tak wymachuje tymi rękami, jak jakiś zwierz w zoo i udaje "cwaniaka"?) Toż to wszystko zachodzi na tak zabawną ironię, że szkoda gadać - Źle Sony zrobiło, że gościowi odpuścili, żle...

piątek, 29 kwietnia 2011, 1:35   HacKNSlasHMonsteR21

@Mikun - przez Tego gostka wyżej (i Jemu podobnych) - hakerstwo i cracking staje się "codziennością" - gdyby np. PC-ty nie posiadały zabezpieczeń w postaci antywirusowych programów czy też całej masy innych programików, które chronią min, przed phisingiem (okradaniem z danych osobowych itd.), to wtedy dopiero hakerzy i crackerzy mieliby "dobrze" - A teraz- akurat - crakerzy się uwzięli na Sony i nie ma bata... - A ten cały Geohot nawet na zdjęciu robi z Siebie wielkiego błazna

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Twoja cotygodniowa dawka przekąsu.

Komentarzy:
1

Żadna z poniższych gier nie ma z najlepszymi przyjaciółmi człowieka (fight me!) nic wspólnego, ale korzystając z okazji, zapraszam na koci stream charytatywny – dziś ok. 20.00 na twitch.tv/9kier.

Komentarzy:
2

Wyobraź sobie, że wsiadamy do wehikułu czasu, wbijamy datę – rok 1986 – i naciskamy czerwony guzik... Zzzium! Witamy w PRL-u, gdy w telewizji były dwa kanały, w radiu rozbrzmiewały Kombi i Kapitan Nemo (Lorelei!) , a pojęcie „oryginalnej gry” nie istniało w świadomości polskiego gracza.

Komentarzy:
24

Myśl na dziś: Wystarczy wejść do piekarnika, by twoje życie zmieniło się o 180°.

Komentarzy:
1

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z