Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPlayStation Network: Sony wydaje oświadczenie. Gorzej być nie mogło...

Hut wtorek, 26 kwietnia 2011, 22:11 News
PlayStation Network - logo
PlayStation Network - logo

Sony Computer Entertainment i Sony Network Entertainment wydały oświadczenie na temat problemów z PSN-em. Czyta się to, jak informację o zbliżającej się do Ziemi komecie, która uderzy za 48 godzin i 15 minut, kończąc życie na naszej planecie. Nikt nie spodziewał się, że jest aż tak źle...

PlayStation Network, usługa sieciowa dostępna za darmo dla wszystkich posiadaczy konsol PlayStation 3, która umożliwia im m.in. granie online, jak również kupowanie przez sieć gier, muzyki i filmów, to jedna z głównych funkcjonalności oferowanych przez tą konsolę. Sony podało niedawno, że na świecie ma już 70 milionów aktywnych kont PlayStation Network szacuje się, że z usługi korzysta około 50 procent posiadaczy PS3 w Polsce (a więc około 150 tysięcy osób). Tymczasem od tygodnia usługa była wyłączona, a w sieci zaroiło się od plotek na temat przyczyn takiego stanu rzeczy. Wreszcie Sony zdecydowalo się wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie. 

Na oficjalnych blogach marki PlayStation (w tym także i polskim) pojawiło się następujące oświadczenie:

Dziękujemy za cierpliwość, podczas gdy trwają prace na rzecz rozwiązania obecnej awarii PlayStation Network i usług Qriocity. Obecnie pracujemy nad tym, aby wysłać wiadomość poniższej treści do wszystkich zarejestrowanych posiadaczy kont w usłudze PlayStation Network, informując ich o możliwej kradzieży danych osobowych, powstałej w wyniku nielegalnej ingerencji w nasze systemy. Te szkodliwe działania miały również wpływ na możliwość korzystania z usług świadczonych przez PlayStation Network i Qriocity, w tym gier i udostępnianych w sieci muzyki, filmów, sportu i programów telewizyjnych. Zmierzamy do celu, jakim jest ponowne uruchomienie PlayStation Network i Qriocity i oczekujemy, że część z tych usług uda się uruchomić w ciągu tygodnia.

Pracujemy dzień i noc, aby udało się to zrobić jak najszybciej. Dziękujemy za cierpliwość i wszelkie wyrażone do tej pory opinie.

Drogi kliencie PlayStation Network / Qriocity:

Odkryliśmy, że pomiędzy 17 a 19 kwietnia 2011 bezpieczeństwo niektórych informacji pochodzących z kont użytkowników usług PlayStation Network i Qriocity zostało naruszone, w związku z nieuprawnionym i nielegalnym dostępem do naszej sieci osób trzecich.

W odpowiedzi na te zdarzenia podjęliśmy następujące kroki:

1. Tymczasowo wyłączyliśmy usługi PlayStation Network i Qriocity;
2. Zatrudniliśmy zewnętrzną firmę specjalizującą się w takich przypadkach, której zadaniem jest przeprowadzenie pełnego śledztwa, mającego odkryć, co dokładnie się stało;
3. Szybko podjęliśmy działania zmierzające do zwiększenia zakresu zabezpieczeń i wzmocnienia infrastruktury naszej sieci, a w tym celu przebudowaliśmy nasz system w sposób, który gwarantuje większą ochronę danych osobowych.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za cierpliwość, zrozumienie i dobrą wolę, podczas gdy my robimy wszystko co w naszej mocy, aby rozwiązać te problemy tak szybko i efektywnie jak to możliwe.

Chociaż wciąż badamy szczegóły tego incydentu, uważamy, że osoba nieupoważniona uzyskała następujące informacje podawane podczas zakładania konta: nazwę, adres (miasto, województwo, kod pocztowy), kraj, adres e-mail, datę urodzenia, hasło do PlayStation Network i Qriocity oraz PSN ID. Możliwe jest że dotyczy to również danych zapisanych na twoim profilu, w tym historii zakupów i adresu używanego do rozliczeń (miasto, województwo, kod pocztowy), a także odpowiedzi na pytania pomocnicze będące dodatkowym zabezpieczeniem kont PlayStation Network / Qriocity. Jeśli aktywowałeś subkonto na swoim koncie dla innego użytkownika, również do jego danych mogły uzyskać dostęp osoby trzecie. Chociaż na chwilę obecną nie ma dowodów, by skradzione zostały również numery kart kredytowych, nie możemy wykluczyć i takiej możliwości. Jeśli podawałeś dane karty kredytowej za pośrednictwem PlayStation Network lub Qriocity, zachowując wszelkie środki ostrożności, informujemy, że osoby trzecie mogły uzyskać dostęp również do numeru twojej karty kredytowej (z wyjątkiem kodu bezpieczeństwa) oraz jej daty ważności.

Ze względów bezpieczeństwa doradzamy, byś w najbliższym czasie zwracał szczególną uwagę na e-maile, telefony i próby oszustwa, mające na celu uzyskanie twoich poufnych lub osobistych informacji. 

W amerykańskiej wersji komunikatu następuje potem długa podpowiedź dla klientów z USA na temat tego, jak zabezpieczyć dane kart kredytowych, a cała wiadomość kończy się następującym akapitem:

Dziękujemy za cierpliwość podczas gdy kontynuujemy nasze dochodzenie w sprawie tego wydarzenia, przepraszamy za wszelkie niedogodności. Nasi informatycy pracują nad tym przez całą dobę, usługi zostaną przywrócone tak szybko, jak tylko to możliwe. Firma Sony podchodzi ochrony danych osobowych wyjątkowo poważnie, będziemy dalej pracować nad tym, podjąć dodatkowe środki mające na celu ochronę danych osobowych. Zapewnienie bezpiecznych usług wysokiej jakości jest dla nas priorytetem.

Posiadacze PlayStation 3 powinni rozważyć zastosowanie się do sugestii Sony i zastrzeżenie kart kredytowych, których numery podawali dokonując zakupów na PlayStation Network. Jeśli hasło używane do logowania się na PSN-ie jest również wykorzystywane w innych usługach (szczególnie bankowości internetowej), warto również i w nich je zmienić.

Pojawia się coraz więcej komentarzy na temat tej sprawy. Wielu internautów / użytkowników PlayStation 3, wyraża rozczarowanie faktem, że Sony dopiero po tygodniu od odkrycia włamania informuje o wykradzeniu danych osobowych. Sytuację wyjaśnił na amerykańskim blogu PlayStation Patrick Seybold, szef działu komunikacji z klientami firmy:

Pomiędzy zidentyfikowaniem włamania a odkryciem, że osoby nieuprawnione miały dostęp do danych konsumentów istnieje spora różnica czasowa. 19 kwietnia odkryliśmy włamanie i natychmiast wyłączyliśmy całą usługę. Sprawą zajęli się wtedy zewnętrzni eksperci, którzy mieli nam pomóc w zrozumieniu, jak doszło do włamania, a także w zidentyfikowaniu istoty i zakresu szkód. Kilka dni trwało dochodzenie i dopiero wczoraj [wiadomość pojawiła się na blogu 26 kwietnia]  zrozumieliśmy pełną skalę tego zdarzenia. Natychmiast podjęliśmy decyzję o udostępnieniu tej informacji naszym klientom i ogłosiliśmy ją publicznie dzisiejszego popołudnia.

Nie przeszkodziło to jednak jednemu z senatorów USARichardowi Blumenthalalowi, wystosować listu do prezesa amerykańskiego oddziału firmy, w którym domaga się informacji na temat tego, dlaczego Sony tak długo wstrzymywało się z przekazaniem tej informacji "milionom klientów".

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Sony,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 6 maja 2011, 10:36   Jankes121

To na bank chodzi o jakieś konkretne osoby i o ich dane osobowe (w tym numery kart kreytowych). Akurat uwierze że zrobił to jakiś haker żeby się popisać. Wiele sławnych osób przecież jest tam zarejstrowanych. Jestem cikaw co zrobi PSN przy następnym takim incydencie.

poniedziałek, 2 maja 2011, 17:08   hotone

To jest dowód na to, że lepszy jest PC-et

poniedziałek, 2 maja 2011, 11:02   janstolinski007

epic fail

poniedziałek, 2 maja 2011, 11:01   janstolinski007

LOL. To nie bariera dla hackera, a tak na serio żal mi mojej dziewczyny, która ma konto na PSN&039;ie

niedziela, 1 maja 2011, 10:17   PerPolaczek

Czasami was nie rozumiem.... włamali się do PSN i kropka. My czekamy, oni naprawiają, a to że nie można grać w multi to po prostu skutek włamania. nie ma się co wkurzać tylko cierpliwie czekać -,-.
A nawet jeżeli ma się jakąś zaje....ą grę to można i w singlu się dobrze bawić [Red Dead Redemption POLECAM :D]. No... takie moje zdanie

niedziela, 1 maja 2011, 1:39   Mephic

A tak btw to kubasek chyba robi w gacie z kumplem.

niedziela, 1 maja 2011, 1:37   Mephic

Ech... od siebie dodam tyle, że współczuję wszystkim użytkownikom PSN. Teraz to nawet się cieszę, że XLive jest płatny bo przynajmniej go nie wykupuję i nie podejmuję ryzyka. Włamanie może zdarzyć się zawsze, ale na taką skalę i u takiego giganta... no cóż, wtopa. Zapewne będzie fala pozwów, gigantyczne straty dla firmy i odbije się to najbardziej na graczach. A zastrzeżenie karty też nie jest doskonałym rozwiązaniem, bo mając wszystkie te dane można zrobić takiej osobie dużo brzydkich rzeczy. Smutne to.

sobota, 30 kwietnia 2011, 12:56   L1zard

A miałem kupić ps3. ech..

piątek, 29 kwietnia 2011, 7:44   paradiseeeo

Dostałem tą wiadomość na mail&039;a. Powiem szczerze, że jest to dla mnie szok... Taka potęga, i taki fail. Karte już zablokowałem, więc mogą mnie cmoknąć.

czwartek, 28 kwietnia 2011, 22:43   Czechoslaw

Podobno PSN ma wrócić 3 maja.

Podobne newsy

Sony bada możliwość przeniesienia na pecety exclusive’ów z PlayStation

News
poniedziałek, 31 sierpnia 2020

sony-bada-mozliwosc-przeniesienia-na-pecety-exclusiveow-z-playstation Olbrzymie zaskoczenie to chyba nie jest, ale dobrze otrzymać konkretniejszy komunikat.

Komentarzy:
21

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Artykuły

Do wyboru masz także śmierć przez pożarcie.

Komentarzy:
3

Baaaaczność! Na dzisiejszej odprawie poznacie wykradzione przez naszych szpiegów informacje na temat najnowszego wojennego RTS-a. Spocznij!

Komentarzy:
2

„Znam wszystkie kłamstwa. Znam wszystkie kłamstwa.  
Znam wszystkie miny, które robi księżyc, kiedy myśli, 
Że nikt nie patrzy”(*). 

Komentarzy:
6

Wiecie, co to agrowłóknina? Ja też nie. Ale to nic – w Farming Simulatora 22 i tak grało mi się dobrze.

Komentarzy:
7

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z