2
27.04.2024, 10:00Lektura na 6 minut

ASUS ROG Falchion RX Low Profile – perfekcja minimalizmu

Niektórzy mają małe biurka, inni, by wygodnie grać, potrzebują dużo miejsca na mysz. Niezależnie od powodów nie oznacza to, że musimy się godzić na posiadanie sprzętu kiepskiej jakości. ASUS udowadnia, iż nawet niewielka przestrzeń wystarczy, aby cieszyć się bezkompromisową klawiaturą z najwyższej półki.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile należy do grona konstrukcji typu 65% – tyle że w tym wypadku obudowa jest jeszcze mniejsza, zajmuje ledwie 60% miejsca typowej klawiatury. Tym samym to urządzenie, które z pewnością zmieści się na niemal każdym biurku, pozostawiając przy tym naprawdę dużo przestrzeni dla myszki. Równocześnie jednak niewielkie gabaryty nie stały się tu pretekstem dla kompromisów – ten sprzęt zawstydzi konkurencję tak podstawową konfiguracją, jak i dodatkowymi cechami.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile
ASUS ROG Falchion RX Low Profile

Niski profil i rama

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej. Klawiatura robi użytek z niskoprofilowych, fabrycznie nasmarowanych przełączników optycznych ROG RX Red Low Profile. Całkowity skok w ich wypadku wynosi 2,8 mm przy wymaganym nacisku 55 g. Aktywacja jednak następuje wcześniej, bo po przebyciu ledwie 1 mm i przyłożeniu 45 g. Przełączniki pracują w sposób liniowy, rejestracja akcji odbywa się zaś dzięki wspomnianej technologii optycznej niemal natychmiastowo.

Tym, co wyróżnia przełączniki na tle konkurencji, jest ich budowa: każdy to unikatowa konstrukcja w postaci wydrążonego kwadratowego trzpienia, czterech narożnych zatrzasków i krzyżowego stabilizatora. Dzięki takiemu podejściu projektantom udało się wyeliminować wahania klawiszy i zapewnić spójną, jednostajną pracę, co w prosty sposób przekłada się na wysoki komfort. Na przełącznikach zamocowano niskie nakładki ROG ABS z warstwą twardej powłoki UV – całość więc wygląda „lekko” i stylowo, a także cechuje się dużą odpornością na zużycie. Co istotne, oznaczenia symboli na klawiszach są prześwitujące, dzięki czemu nawet w ciemności bez problemu je zidentyfikujemy.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile
ASUS ROG Falchion RX Low Profile

Klawisze zostały osadzone we wspomnianej już ramie 60%, wewnątrz której znalazło się miejsce na dwie warstwy zintegrowanej silikonowej pianki tłumiącej. Tak przygotowane wygłuszenie skutecznie „wyłapuje” dźwięki dzwonienia i echa, poprawiając akustykę pracy klawiszy i ogólne wrażenia z użytkowania sprzętu. Miłym akcentem są również dwustopniowe nóżki. Zależnie od naszych preferencji klawiaturę możemy więc ustawić płasko na blacie lub unieść jej tył, wybierając dogodny poziom nachylenia konstrukcji.


ASUS ROG Falchion RX Low Profile – podłączenie na trzy sposoby

Klawiaturę podłączymy, korzystając z kabla USB, protokołu Bluetooth lub radiowo komunikującego się ze sprzętem dongle’a USB. W tym ostatnim przypadku zrobimy użytek z technologii ROG SpeedNova, która optymalizuje szybkość i jakość procesu komunikacji, zapewniając wiodącą w branży wydajność przy niskim opóźnieniu oraz – co dla części użytkowników będzie najważniejsze – wyjątkową stabilność. Co ciekawe, jeden przekaźnik USB może równocześnie obsłużyć kompatybilną z nim parę urządzeń: myszkę i klawiaturę.

Innymi słowy, kabel jest tu zbędny, zwłaszcza że komunikacja bezprzewodowa została również zoptymalizowana pod kątem zużycia energii, co podnosi żywotność akumulatora. Klawiatura przy wyłączonym podświetleniu może działać bez potrzeby ładowania nawet 430 godzin lub do 108 godzin, gdy korzystamy z iluminacji klawiszy. Warto też dodać, że w trybie Bluetooth ASUS ROG Falchion RX Low Profile obsłuży nawet trzy sparowane z nim urządzenia naraz. Wygodną opcją jest także podłączenie przewodowe – tutaj da się jednocześnie grać i ładować sprzęt, co niejako zwalnia nas z odpowiedzialności związanej z pilnowaniem stanu akumulatora. Ot, kiedy klawiatura się rozładuje, wystarczy wpiąć przewód, i możemy kontynuować zabawę. W takim wypadku 30 minut „na kablu” wystarczy na kolejnych 10 godzin pracy w trybie bezprzewodowym.


Miłe dodatki

W tak dopieszczonym urządzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć podświetlenia. ASUS ROG Falchion RX Low Profile robi tu świetny użytek z systemu Aura Sync RGB i indywidualnej iluminacji każdego z klawiszy. Opcje z tym związane dostosujemy w oprogramowaniu Armoury Crate, sprzęt jest również kompatybilny z Windows Dynamic Lighting.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile
ASUS ROG Falchion RX Low Profile

Dzięki oprogramowaniu Asusa skorzystamy też z innej unikatowej cechy klawiatury. To wielofunkcyjny przełącznik umożliwiający – w połączeniu z interaktywnym panelem dotykowym – regulację głośności, sterowanie odtwarzaniem multimediów czy dostosowywanie podświetlenia klawiatury. Daje również dostęp do innych ciekawych funkcji, takich jak choćby powiększanie i pomniejszanie, które znajdziemy w ustawieniach aplikacji. Wygody tego rozwiązania dopełnia zaś fakt, że ze wspomnianym panelem zintegrowano także znajdujący się nad klawiszami panel LED – stanowi on świetny punkt odniesienia, pokazując nam w czasie rzeczywistym np. skalę głośności.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile
ASUS ROG Falchion RX Low Profile

Nie bez znaczenia jest również fakt, że producent pomyślał o wygodnym schowku na przekaźnik USB na tylnej ściance klawiatury, tuż obok m.in. przełącznika trybu pracy PC/Mac, a także o nakładanej na urządzenie osłonie. Ta ostatnia nie dość, że wygląda stylowo, świetnie komponując się z utrzymanym w białej kolorystyce urządzeniem, to jeszcze zabezpiecza je przed gromadzącym się z czasem pomiędzy klawiszami kurzem.


ASUS ROG Falchion RX Low Profile – maluch o wielkich możliwościach

Patrząc na nieduże rozmiary – 306 × 110 × 26,5 mm – trudno wprost uwierzyć, jak wiele unikatowych i uprzyjemniających codzienne użytkowanie funkcji udało się zmieścić w tym sprzęcie. Jeśli tylko szukacie bezkompromisowej klawiatury w kompaktowej formie, to zakup ASUS ROG Falchion RX Low Profile będzie dla was strzałem w dziesiątkę.

ASUS ROG Falchion RX Low Profile
ASUS ROG Falchion RX Low Profile
SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Format: 65% w obudowie 60%

Przełączniki: fabrycznie nasmarowane ROG RX Red Low Profile; niskoprofilowe, optyczne, aktywacja 1 mm, skok 2,8 mm, nacisk do 55 g, niskoprofilowe nakładki ROG ABS z warstwą twardej powłoki UV

Podświetlenie: indywidualne dla każdego z klawiszy, RGB, zgodność z Aura Sync RGB i Windows Dynamic Lighting

Sposób podłączenia: kabel USB (1,8 m, w oplocie), Bluetooth 5.1, dongle USB – łączność radiowa ROG SpeedNova 2,4 GHz z możliwością obsługi np. myszki i klawiatury jednocześnie

Dodatkowe sterowanie: panel dotykowy, wielofunkcyjny przycisk, ekran LED, szereg skrótów klawiszowych

Inne: wewnętrzna pamięć (do 6 profili), wygłuszona konstrukcja, software Armoury Crate, N-Key Rollover, wszystkie klawisze programowalne, próbkowanie 1000 Hz, dwustopniowe nóżki, schowek na dongle’a USB w obudowie urządzenia, na tylnej ścianie przełącznik trybu pracy PC/Mac, w zestawie sztywna osłona klawiatury

Wymiary: 306 × 110 × 26,5 mm

Waga: 595 g (bez kabla)

Klawiaturę znajdziecie w ofercie m.in. sklepu Media Expert.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.


Czytaj dalej

Redaktor
Partner
Wpisów128

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze