Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

[Sprawdzam] Czy wiesz, czym jest romansz?

9kier poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 17:48 O grach inaczej

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

 

Mundaun

PC, PS4, PS5, XBO, XBX | Hidden Fields | horror

Do horroru Mundaun przyciągnęła mnie stylowa oprawa, a konkretnie – wyrysowane miękkim ołówkiem tekstury otwartej wioski. Aspekt audiowizualny okazał się najmocniejszą stroną gry, a na moją wyobraźnię najbardziej działały dialogi w języku, który brzmiał jak kombinacja niemieckiego, francuskiego i którego nie byłam w stanie zidentyfikować. Brałam nawet pod uwagę, że to słowa czytane od tyłu. Jednak gdy na streamie pojawił się współtwórca Mundaun, okazało się, że to romansz – czwarty język urzędowy Szwajcarii, którym (według danych z 2017) posługują się ok. 44 tysiące osób. Gra Hidden Fields to powolny horror, pozbawiony, przynajmniej na początku, jump scare’ów i rozgrywający się w wioseczce, do której wraca główny bohater po śmierci dziadka. Ten ostatni spłonął w swojej stodole wraz z końmi i wciąż tam tkwi, zwęglony i nieruchomy. Jednak w wiosce dzieje się coś więcej – bohater doświadcza wizji z przeszłości, w których występuje pewna tajemnicza istota, nocą okoliczne snopki siana ożywają i stają się wrogie, a przygoda pcha strapionego wnuka wysoko, w kierunku Alp. Jak dalej rozwija się scenariusz, nie odpowiem – gdy w końcu ruszyłam w góry i umarłam, otoczona przez słomiane postaci, ziewnęłam, przewróciłam oczami, a developer powiedział mi, że to dopiero 30% zabawy. Miałam recenzować Mundaun w CD-Action, ale zrezygnowałam, bo przekradanie się pomiędzy słomianymi ludźmi lub dźganie ich widłami nie brzmią jak moja definicja dobrego horroru.


 

I Saw Black Clouds

PC, PS4, XBO, NS | Wales Interactive | interaktywny film • thriller

Wales Interactive, podobnie jak niegdyś Telltale, specjalizuje się w interaktywnych filmach, choć w tym przypadku nazwa gatunku jest znacznie bardziej adekwatna. Developerzy faktycznie nagrywają przeciętnej jakości film, wbudowują w niego kilka ścieżek, dodają kilkaset opcjonalnych scen zależnych od podjętych decyzji i voilà – tak zrodziło się I Saw Black Clouds, tak zrodziły się Five Dates, The Complex czy Late Shift przed nim. Ani jedna z produkcji studia nie rzuciła mnie na kolana i przy każdej bawię się mniej więcej tak samo dobrze – to odpowiednik mało ambitnego filmu z Netfliksa, który odpalasz ze znajomymi przy piwie i misce czipsów. I Saw Black Clouds jest opowieścią o traumie, która od razu rusza z kopyta – rozpoczyna się od samobójstwa i pogrzebu przyjaciółki głównej bohaterki. Poznanie historii zajęłaby mi 2-2,5 godziny, gdybym nie przerywała zabawy na pogaduchy z widzami – dzięki trybowi streamerskiemu pauzującemu podczas wyborów przeprowadzałam ankiety, wyśmiewałam mierne aktorstwo, a przede wszystkim fakt, że decyzje zdają się bardziej niż zazwyczaj w gatunku iluzoryczne. Ile razy zdarzało mi się wybrać jedną opcję, po czym gra pchała mnie w drugą, nie zliczę. 


 

Monster Train: The Last Divinity

PC, XBO, XBX | Shiny Shoe | karcianka taktyczna • roguelike • budowa talii

DLC do Monster Traina – świetnego karcianego roguelike’a taktycznego, w którym pociąg sunie przez piekło – nadjechało, a wraz z nim nowy klan! Wurmkin wzmacnia piętra pojazdu za pomocą różowo-fioletowej energii echa, a następnie wykorzystuje ją do buffowania swoich jednostek, atakowania cudzych lub wykluwania stworów ze skorupek. Na razie ograłam na różne sposoby tylko pierwszego bohatera (drugiego dopiero liznęłam i jeszcze muszę go rozgryźć) i chyba najbardziej kojarzy mi się ze Stygian, gdyby liczba stacków Frostbite’a była zależna od buffów na piętrze. Kilka razy dotarłam do Serafina, ale wciąż go nie pokonałam, choć raz było bardzo blisko, bo zostało mu z 200 punktów życia – nie dziwi mnie specjalnie to, że przegrywam, bo gram na 16. poziomie covenant, czyli w nieporównywalnie bardziej wymagającym trybie. Gdyby jednak było mi zbyt łatwo, The Last Divinity wprowadza także pakty, czyli możliwość dodatkowego utrudnienia sobie zabawy w zamian za artefakty, złoto i inne profity – jeśli wypełnisz pasek paktów do setki i pokonasz Serafina, odblokujesz ponoć finałowego bossa Monster Train. Nie wykluczam, że zagram sobie dziś lub jutro w standardowym trybie (bez covenant) i spróbuję się z nim zmierzyć.


 

„Sprawdzam” to cykliczny segment, w którym co poniedziałek przyglądam się trzem ogrywanym akurat produkcjom – głównie niezależnym, ale nie tylko. Jeżeli ci się podoba, zachęcam do rzucenia okiem na POPRZEDNIE ODCINKI

Jeśli masz ochotę razem ze mną poznawać nowe tytuły, zapraszam na MÓJ KANAŁ NA TWITCHU (od wtorku do czwartku od ok. 13, w piątki od ok. 20, a w soboty od ok. 16). Do zobaczenia!

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 9 kwietnia 2021, 17:41   9kier
@Quel: Tak się zastanawiałam, gdzie jesteś! Monster Train jest fantastyczny, z dodatkiem lub bez.
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:40   Quel
W ty tygodniu mamy hit w postaci Monster Train: The Last Divinity. Interaktywne filmy nigdy do mnie nie trafiały i tak już niech lepiej zostanie. A co do Mundaun, to ja wole na sianie niż go unikać ;)
wtorek, 6 kwietnia 2021, 22:14   9kier
@PiotrLolo: Dla mnie kompletnie niezapamiętywalny niestety. Ale jeśli Ci się podobał, to wiele gier tego samego studia Ci może podejść. I niekoniecznie tego samego, np. Death Come True. @gamingman21: yyy?
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:29   gamingman21
Dzień dobry tu Roman Sidło, czy są siatki?
wtorek, 6 kwietnia 2021, 12:23   PiotrLolo
Late Shift to akurat był w pytę :)
wtorek, 6 kwietnia 2021, 0:59   9kier
@KGI: Poza sytuacjami, w których gra jest na przykład bardzo wzruszająca (w takie gry gram sama), oceniam granie z widownią zazwyczaj na plus. Pozwala zobaczyć inne punkty widzenia, a czasami nawet zdarza się, że ktoś zwróci uwagę na coś, na co sama bym nie zwróciła, czy poczyni jakąś celną obserwację. Osobiście lubię sobie pogadać w trakcie grania, tak mam, że formułuję tezy podczas rozmów z ludźmi najczęściej. :) A obraz gry może zostać spaczony także przez inne czynniki, jak zły nastrój czy nawał pracy.
wtorek, 6 kwietnia 2021, 0:08   KGI
Początkowo myślałem, że gra tam Noomi Rapace, ale jej pierwsze ujęcie na zwiastunie uświadomiło mi, że tylko na tym jednym kadrze jest podobna do niej. Ciekawi mnie też wpływ widowni na odbiór produkcji przez profesjonalnego recenzenta. Nie bawię się w streaming na Youtube i twitch, ale sądzę, że w niektórych przypadkach może spaczyć ocenę. Niekoniecznie w Pani przypadku.
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 21:56   ja0lek
Lubię "gry" w stylu I saw black clouds. Chętnie dam jej szansę :)

Artykuły

…mamusia ubiła tylko dlatego, że zaciął się na ścianie budynku.

Komentarzy:
6

Ja też nie wiedziałam aż do piątku, a teraz dzielę się tą wiedzą z Tobą.

Komentarzy:
8

…i tracę punkt poczytalności.

Komentarzy:
3

Głuchowski to przede wszystkim ojciec Uniwersum Metro 2033 – powieści z tego cyklu zapewniły mu popularność i dały początek świetnej serii gier. Autor parę razy już jednak udowodnił, że potrafi uciec od klaustrofobicznych klimatów. Tym razem jest podobnie – ale też nie do końca. Bo klimat postapo można wyciskać z każdej ze stron.

Komentarzy:
8

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z