Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITCyberbank 22 000 000 000 [FRAGMENT]

Papkin piątek, 5 lipca 2019, 19:19 O grach inaczej

Zarząd CD Projektu miał przez chwilę aż dwadzieścia dwa miliardy powodów do radości.

Obchodząca 30-lecie firma debiutowała skromnie. Marcin Iwiński (według Forbesa: 13. na liście najbogatszych Polaków) i Michał Kiciński (17.) zaczynali od sprzedaży na bazarku. Przez ten czas przeszli z giełdy na Grzybowskiej na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, torując drogę innym branżowym tygrysom. Obaj panowie zrewolucjonizowali polski rynek wydawniczy, przyczynili się do spadku piractwa, stworzyli uwielbiane studio developerskie.

Ocena ich zasług wymyka się politycznym podziałom. Za rozwój polskiej przedsiębiorczości prezydent Komorowski odznaczył założycieli CD Projektu Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski (a nieco później Donald Tusk wręczył egzemplarz Zabójców królów Barackowi Obamie). Premier Morawiecki komplementował developerów podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy, nazywając branżę gier „naszą perełką eksportową” i w swoim stylu nawołując do patriotycznego wzmożenia. („Chciałbym, by następny Wiedźmin powstał w oparciu np. o Monte Cassino Wańkowicza, Fiedlera, albo Sienkiewicza nawet, bo trudno sobie wyobrazić lepszą promocję Polski niż to, co robi przemysł gamingowy”).

Zainteresowanie polityków ma oczywiście wymiar PR-owy, bo to, co się dzieje wokół gier wideo, interesuje młodych wyborców... ale – co ważniejsze – produkcja Wiedźmina czy Cyberpunka zwyczajnie się naszemu państwu opłaca. Według raportu Krakowskiego Parku Technologicznego „Kondycja polskiej branży gier” w 2019 wartość rodzimego rynku wyniesie 2,24 mld zł. Już teraz zapewnia on zatrudnienie czterem tysiącom osób i generuje 0,1% PKB...

 


...ile wart jest dziś CD Projekt (i dlaczego tak dużo), czemu prezentacja na E3 była wprost skrojona pod inwestorów, jak radzą sobie pozostałe przedsięwzięcia warszawskiej spółki i jakie są oczekiwania analityków względem nowej gry – przeczytacie w CDA 08/2019.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: CD-Action,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
poniedziałek, 8 lipca 2019, 11:02   Papkin
@Sosna564 - został przełożony, bo autor (czyli ja) nie wyrobił się z nim. Sytuacja jest przykra i bardzo za nią przepraszam. Tekst jest już gotowy i na sto procent pojawi się w nadchodzącym wydaniu.
poniedziałek, 8 lipca 2019, 8:27   Sosna564
Nie wiem, gdzie napisać, więc napiszę tutaj... Nie miało być w publicystyce przypadkiem tekstu o modach (lub konkretnym i specyficznym modzie) do Simsów? Tekst był zapowiadany w artykule o Bubsym. Otwieram spis treści obecnego numeru, a tu nie ma śladu po nim. Cenzura? Czy może został przełożony na za miesiąc, bo E3?
niedziela, 7 lipca 2019, 11:37   mientek
I tak to jest Polska slynie z wodki, kielbasy i pierogow. Na szczescie doszedl jeszcze Wiedzmin. Pisze tylko o rzeczach kultury popularnej. Pewnie naukowcy tez by sie znalezli, tylko zagraniczne firmy ich podkupuja ;)
sobota, 6 lipca 2019, 8:39   Papkin
Prawda.
sobota, 6 lipca 2019, 7:37   piterbro
Obama dostał Wiedźmina od Tuska, a nie Komorowskiego.
sobota, 6 lipca 2019, 2:59   Bigshark26
Chciałbym, aby nasi "kochani" politycy chociaż w połowie przyczynili się do wzrostu wartości gospodarki w naszym kraju w porównaniu do CDPR.
Niestety, w obecnych warunkach to będzie cud, jeżeli dwie największe partie chociażby przestaną przeszkadzać w rozwoju gospodarki.
sobota, 6 lipca 2019, 1:34   nieznajomy43
@Airoder Dziwne, że nie było nawiązania do tych mieczy w wiedźminie.
sobota, 6 lipca 2019, 0:43   Airoder
taz159357 te dwa miecze, co ma Geralt, to z Krzyżaków posiada.
piątek, 5 lipca 2019, 23:33   taz159357
Wiedźmin w oparciu o Monte Cassino, Fiedlera albo Sienkiewicza? Myślałem, że serię Wiedźmin da się tworzyć tylko w oparciu o serię Wiedźmin Sapkowskiego...
piątek, 5 lipca 2019, 21:06   mientek
No i zadnego gameplaya. Oby moje obawy sie nie spelnily.

O autorze

Mateusz 'Papkin' Witczak
Mateusz 'Papkin' Witczak
redaktor
Lew z północy, rotmistrz sławny i kawaler, charakterologiczny Guybrush Threepwood. W grach szuka ekstatycznych uniesień, ale zazwyczaj wpada w pretensjonalną kloakę. Miłośnik Orwella i Burroughsa, prywatnie: Ojciec Chrzestny i terapeuta Crossa. Grał go Roman Polański.

Podobne newsy

CD-Action 08/2019: Polecamy publicystykę

News
czwartek, 4 lipca 2019

cd-action-082019-polecamy-publicystyke Cyberpunk zaliczył publicystycznego hat tricka! Ale a o Waszą uwagę walczą również Obcy, tłumacze wyklęci, Quake II oraz kontynuacja Wiedźmina.

Komentarzy:
0

Artykuły

Chyba każdy, kto zaliczył Wiedźmina 3 wraz z dodatkami, pamięta to przejmujące uczucie pustki po jego przejściu. Bo to naprawdę był koniec, nic więcej się nie wydarzy, a my nigdy nie poznamy dalszych losów Geralta, Ciri, Eskela, Jaskra...

Komentarzy:
30

Rodzimym graczom nie dane było zagrać w polskie wersje L.A. Noire, Life is Strange lub The Walking Dead... Zaraz, czy aby na pewno?

Komentarzy:
28

40 lat temu frachtowiec kosmiczny USCSS Nostromo otrzymał sygnał pochodzący z księżyca o oznaczeniu kodowym LV-426. Komputer pokładowy, nazywany Matką, wybudził załogę, która zdecydowała się sprawdzić sygnał...

Komentarzy:
6

Zmarł ponad pół wieku temu. Był żołnierzem i dezerterem, głosem pokolenia i ucieleśnieniem rebelii. Duszą Night City. Zapłacił za to słuszną cenę.

Komentarzy:
9

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z