Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITRiotka: Seksizm i mobbing w Riot Games [FRAGMENT]

DaeL & Papkin niedziela, 16 czerwca 2019, 0:22 O grach inaczej

Bunt (ang. Riot) – rzeczownik

(1.1) sprzeciw, protest, opór

(1.2) wystąpienie grupy ludzi przeciwko jakiejś władzy

Wizerunkowy kryzys wybuchł w sierpniu 2018. Po serii rozmów z pracownikami Riot Games Cecilia D’Anastasio (Kotaku) opublikowała tekst o doświadczeniach kobiet tworzących gry w nietolerancyjnym, hermetycznym środowisku. W firmie zatrudniającej 500 kobiet i ponad 2000 mężczyzn.

Beczka prochu

Punktem wyjścia była opowieść Lacy (imię zostało zmienione), trudniącej się u developerów League of Legends zarządzaniem kadrami. Rozmówczyni wyznała, że kompetencje kobiet są w firmie kwestionowane na każdym kroku, a droga do awansu na wysokie stanowiska jest dla nich o wiele trudniejsza niż w przypadku mężczyzn. Jednym z celów, jakie postawiła sobie Lacy, było wypromowanie kobiety na któreś ze stanowisk kierowniczych. Pomimo wielu odpowiednich kandydatek jej propozycje były jednak nieustannie odrzucane, często na podstawie uwag dotyczących charakteru danej osoby (jest „zbyt zadziorna”, ma „za duże ego”) lub trudnych do zweryfikowania zarzutów („jest niewystarczająco graczowa”). Uwag, których szefowie firmy nie podnosili w stosunku do mężczyzn. W połączeniu z częstymi komentarzami na temat urody pracujących w Riot Games kobiet było to – według Lacy – dowodem na miękki seksizm wypaczający merytokratyczne (czyli oparte wyłącznie na rzeczywistych kompetencjach) procedury awansu.

Ale jej historia była tylko początkiem. W toku trwającego osiem miesięcy dziennikarskiego śledztwa autorka Kotaku dotarła do kolejnych kobiet i kolejnych niepokojących świadectw. Pracownice firmy opowiedziały dziennikarce o natarczywych „zalotach” i propozycjach seksualnych zgłaszanych tak w miejscu pracy, jak i na suto zakrapianych firmowych imprezach. Jedna z developerek wspomniała o liście mailingowej, na której znalazła wulgarne komentarze pod swoim adresem (panowie rozważali „jak by to było ją spenetrować”). Jej koleżanka została poinformowana – co rozmówca poczytywał najwidoczniej jako komplement – że przełożeni przekazują sobie listę „kobiet, z którymi chcieliby się przespać” i że figuruje ona na tej liście. Do najbardziej oburzających miały należeć wyczyny jednego z dyrektorów firmy – Scotta Gelba. Trzy osoby potwierdziły, że łapał za genitalia innych mężczyzn.

Oskarżenia były w większości anonimowe, ale autorzy League of Legends nie mogli ich zignorować. Zwłaszcza, że temat błyskawicznie podchwyciły branżowe media…

 


…o tym, jak Riot zareagował na wizerunkowy kryzys, dlaczego firmę oskarżono później o dyskryminację mężczyzn, w jaki sposób uciszyła ona w sądzie niepokornych pracowników, i jak doprowadziła do masowych protestów – przeczytacie w CDA 07/2019.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
wtorek, 18 czerwca 2019, 15:18   Fallschirmjager
Chyba że znowu wracamy do taktyk, gdzie robi się jak najgorszą opinię grze, co przyciąga rzesze tłumów, nie wczoraj się urodziliśmy. Są oczywiście tacy, co jednak urodzili się wczoraj i nie wiedzą jak ta nagonka napędza preordery i ogólną sprzedaż. Dziś jeśli recenzent narzeka na zbyt realną grę bądź wysuwa podobne do tego zarzuty, wiadomo że gra będzie (bądź powinna być) dobra. Aż chciałbym zobaczyć jak dziś wychodzi Wiedźmin III.
wtorek, 18 czerwca 2019, 15:10   Fallschirmjager
@McGrave Robią profesjonalną, najlepszą reklamę tej grze, nawet tego nie wiedząc. To samo IGN(norant jak to mówią amerykańce) wysłało sześciu opiniotwórców, by przedstawić swoje wrażenia nt. Call of Duty Modern Warfare i co słyszymy? Wszyscy zachowują się, jakby pierwszy raz grali w fpsa. Jak mogę serio traktować ludzi, którzy mówią mi, że grafika jest taka realistyczna a zadania w niej przedstawione zbyt realistyczne i że są kobiety, które można ustrzelić. Ci ludzie to nie gracze, bo gracze tego chcą.
wtorek, 18 czerwca 2019, 13:54   McGrave
Trzeba mieć na uwadze że tam jest pełno paranoików którzy potrafią westchnięcie uznać za twardy dowód na dyskryminację. Zobaczcie jak obecnie jest atakowany Cyberpunk za to że generalnie jest to dystopia a nie gra o puszystych króliczkach. Twórca Cyberpunka Mike Pondsmith próbuje bronić CDP i siebie, ale mają go głęboko w D i zaczynają go powoli oskarżać o zinternalizowany rasizm.
Sorry ale takiemu środowisku i ich skandalom nie można ufać. Teraz nikt im nie będzie wierzył i sami się o to prosili...
wtorek, 18 czerwca 2019, 13:43   McGrave
Chyba każdy non stop słyszy seksistowskie docinki od strony zdenerwowanych kobiet, ale to nie znaczy zaraz że będą dyskryminować. Nie lubię tego, ale niestety tak wielu ludzi odreagowuje i dlatego o twarde dowody jest bardzo ciężko. Biorąc jednak pod uwagę gdzie to się dzieje jestem niemal pewien że problemem jest tam nie seksizm tylko dominująca luzacka tzw chłopska atmosfera w którą wiele kobiet się nie wpasowuje. Nie byłoby rozsądnie dawać awans komuś kto może zakłócić atmosferę pracy większości ludzi.
wtorek, 18 czerwca 2019, 0:07   DaeL
@Papjesz Nie musisz czekać. Pędź do kiosku po CD-Action, w którym przeczytasz na przykład o wewnętrznym śledztwie po którym Riot zawiesiło Scotta Gelba, tudzież o pozwie sądowym złożonym przeciw Riot, którego elementem była niesympatyczna korespondencja mailowa. Notabene nie pisałem, że każdy detal artykułu Kotaku znalazł potwierdzenie w innych źródłach (o tyle niemożliwe, że część rozmówczyń serwisu była anonimowa), tylko że pojawiły się dowody potwierdzające seksistowskie zachowania w firmie.
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 23:27   Armagedon
@Papjesz
Pewnie ci dadzą polygona lub reseterę i jeszcze się będą chełpić jakie to "neutralne" źródła informacji mają! :)
Po tym całym "acta2" jakoś nie ufam cda jeżeli chodzi o neutralność w politycznych tematach.
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 18:43   Papjesz
"który znalazł potwierdzenie (i rozwinięcie) w innych źródłach." - Ja chetnie poprosze jakies linki do tych "innych" źródeł, gdzie wszystko to co napisało Kotaku jest obiektywnie potwierdzone faktami. Poczekam.
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 15:53   DETHKARZ
honk honk
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 12:22   Armagedon
@Twiniu
Też czytałem tą rubryczkę i się uśmiałem, zwłaszcza kiedy ta facetka napomniała o "zinternalizowanym seksizmie" XD
Moje trzy grosze są takie - temat "seksizmu w developerce" jest zbyt polityczny na zachodzie, więc nie będzie w nim żadnej neutralności. Rozwiązanie jest proste - sądy i dowody ZAWSZE będą lepsze od jakiś anegdot.
Ja sam jestem za nie wymuszaniem "równości" i parytetów. Jak gdzieś pracuje 80% facetów i 20% kobiet (i vice versa) to nie ma problemu i nic nie trzeba wymuszać.
poniedziałek, 17 czerwca 2019, 11:45   DaeL
@Twiniu W przypadku tych warsztatów masz trochę racji. To znaczy organizowanie takich targetowanych akcji do mniejszości nie jest całkiem pozbawione sensu. Ale jeśli robisz to na otwartym forum, wybierasz temat atrakcyjny dla wszystkich, a potem mówisz: "Hola, hola, wstęp wzbroniony!", to tylko podsycasz poczucie niesprawiedliwości. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

Artykuły

„Wyszeptałam słowa, które kowale wypowiadają w kierunku żelaza; które mordercy wypowiadają w kierunku swoich ofiar; które ogień wypowiada w kierunku tego, co je karmi. Tylko ja wiem, czego dokonałam, ale ukształtowało to moją ścieżkę”.

Komentarzy:
7

W odcinku z tego tygodnia odnajdą się przede wszystkim entuzjaści grania we dwoje. A także ci, którzy mają ochotę rzucić wszystko i uciec do lasu.

Komentarzy:
2

To samo co każdego dnia, Pinky. Pijemy wino i mścimy się na ludzkości.

Komentarzy:
7

Czy zdecydujesz się poznać odpowiedzi na wszystkie pytania, jeśli nie będziesz mógł się nimi z nikim podzielić?

Komentarzy:
5

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z