Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT[Red Dead Weekend] Jak ożywiono otwarty świat Red Dead Redemption II

Ninho niedziela, 28 października 2018, 13:08 O grach inaczej

Tego, że Rockstar wypuścił właśnie grę roku, nie sposób poddać w wątpliwość. Red Dead Redemption II ma wszystko, czego można oczekiwać po przygodzie w otwartym świecie. Aby ten powstał, potrzeba było ośmiu lat i ogromnych nakładów pracy utalentowanych ludzi. Na nic by się to jednak zdało, gdyby nie odpowiednie narzędzia. Gdyby nie RAGE.

Rockstar Advanced Game Engine, jak rozwija się „wściekły” akronim, to pierwszy silnik 3D zaprojektowany od podstaw przez Gwiazdy Rocka. Został skrojony pod tworzenie otwartych światów – pozwala na kompleksowe programowanie AI czy wykorzystywanie zmiennych, realistycznych warunków atmosferycznych. Co w kontekście Red Dead Redemption nawet ważniejsze, RAGE jest engine’em bardzo uniwersalnym i elastycznym. Pozwala bowiem na bezproblemową implementację zewnętrznych narzędzi, z których Rockstar skwapliwie korzysta. Stąd też dołączenie kodu Euphoria (kodu odpowiedzialnego za dynamiczne animacje) czy stworzonej przez Erwina Coumansa fizyki pocisków. RAGE, stale usprawniany, nie mógł do tej pory rozwinąć skrzydeł. Siódma generacja konsol nie była w stanie wykorzystać pełni jego możliwości. I tutaj na scenę, po niemal 15 latach od powstania silnika, wchodzi Red Dead Redemption z mocą obliczeniową Xboksa One X i PlayStation 4 Pro. Dyrektor techniczny ds. grafiki, Alex Hadjadj:

Rozpoczęcie tworzenia gry na poprzednią generację konsol i wyciśnięcie z niej maksimum możliwości, pozwoliło na lepsze zrozumienie tego, co czeka nas przy PS4 i XBO. Po ustaleniu rozdzielczości, wielkości tekstur i dystansu rysowania obiektów mogliśmy skupić się na rzeczach, które pozwoliły RDR2 wejść na nowy poziom. Mowa o globalnym oświetleniu, efektach atmosferycznych czy postprocessingu.


Każdy upadek niepowtarzalny

Fizyka postaci była mocną stroną RAGE-a od zawsze, jednak po połączeniu sił z Euphorią silnik pozwala na stworzenie animacji nieosiągalnych dla wielu innych engine’ów. Programiści Rockstara to swoiści władcy marionetek – każdy enpec, każde zwierzę posiada własną biomechaniczną symulację, szkielet obudowany mięśniami i układem nerwowym, co pozwala na właściwie dowolną animację ruchu. W praktyce oznacza to, że w Red Dead Redemption II nie uświadczymy przygotowanych wcześniej animacji np. postrzału, z których silnik losuje jedną na podstawie tego, gdzie trafimy przeciwnika. Zamiast tego Euphoria wylicza odpowiednią reakcję w czasie rzeczywistym w oparciu o wszystkie dostępne dane. Dlatego rewolwerowiec, który oberwie w ramię, próbuje kontynuować jazdę, spadając delikatnie z siodła na zranioną stronę, a to, co stanie się z kimś poczęstowanym ołowiem w głowę, zależne jest od kierunku, z jakiego nadleci kula. A także tego, czy akurat jedzie na koniu. Bo zabicie wierzchowca też wchodzi w grę. Jak tłumaczy dyrektor ds. technologii Phil Hooker:

Użyliśmy Euphorii po to, by rozszerzyć oparte na fizyce reakcje zarówno ludzi, jak i zwierząt. Na przykład, jeśli koń naszego wroga zostanie zastrzelony, może to doprowadzić do wielu rezultatów. Choćby wypadnięcia z siodła, wleczenia za nogę w strzemieniu czy nawet przygniecenia przez umierające zwierzę i prób wydostania się spod niego.

Euphoria została użyta już w GTA V, ale zupełnie od podstaw powstały na potrzeby RDR2 system pogodowy oraz rendering nieba i chmur. W ostatniej odsłonie gangsterskiej serii chmury były wprawdzie bardzo zróżnicowane i sprawiały, że niebo wyglądało realistycznie, jednak stał za tym prosty zabieg – wykorzystywano gotowe, dwuwymiarowe obiekty, poruszające się po nieboskłonie zgodnie z cyklem dnia i nocy. Najnowsza przygoda na Dzikim Zachodzie to już trójwymiarowe obłoki, które twórcy Digital Foundry (kanału youtube’owego zajmującego się analizą rozwiązać graficznych stosowanych w grach) trafnie przyrównali do tych z Horizon Zero Dawn.

Z zachmurzeniem wiąże się kolejne rozwinięcie tego, co znamy z GTA. Oświetlenie i cienie są w pełni uzależnione od tego, jak bardzo (i czy w ogóle) słońce jest zasłonięte przez chmury. To jeszcze nic niezwykłego, szczególnie w porównaniu z faktem, że im dalej cień jest od rzucającego go obiektu, tym bardziej się rozmywa. To tylko kilka z wielu drobnostek, szczegółów, które pogłębiają immersję i sprawiają, że Arthurem Morganem nie sterujemy, lecz jesteśmy.


Projekty na szóstkę

O tym, że Rockstar potrafi tworzyć żyjące i zróżnicowane otwarte światy jak nikt inny, wiedzieliśmy od dawna. Już w GTA V podjął zresztą pierwszą poważną próbę zaprojektowania sporych otwartych przestrzeni poza miastami, jednak dopiero moc obliczeniowa nowej generacji konsol pozwoliła na to, co dostaliśmy w Red Dead Redemption II. Tutaj proporcje zabudowań i terenów dzikich są odwrotne niż w Grand Theft Auto. Dało to szansę na stworzenie świata składającego się z wielu bardzo różnych elementów. Góry, lasy, strumienie i jeziora, miasta, otwarte przestrzenie – to wszystko tworzy spójną całość. W dodatku Rockstar zadbał o takie zaprojektowanie otoczenia, by gracz mógł odnaleźć się w nim bez korzystania z minimapy – w świecie gry sporo jest punktów charakterystycznych, które służyć mogą jako drogowskazy.

W RDR2 odnaleźć możemy ponad 200 gatunków zwierząt. Implementacja tak dużej liczby nie jest niczym szczególnie trudnym, lecz osiągnięciem jest stworzenie wiarygodnego, oddziałującego na siebie i gracza ekosystemu. Tu RAGE mógł rozwinąć skrzydła – spore możliwości programowania AI sprawiają, że zachowanie fauny są tak realne, jak to tylko możliwe. Jak zauważył przywoływany już Hooker:

Jeśli jesteś uważnym myśliwym, zobaczysz zwierzęta roślinożerne starające się schodzić z drogi drapieżnikom. Działa to także na wyższych szczeblach łańcucha pokarmowego – można zauważyć także wilki uciekające przed niedźwiedziem, jeśli uznają, że ten ma nad nimi przewagę.

Warto zwrócić uwagę na to, jak znakomicie animowany jest wierzchowiec („fizyka samego ogona jest bardziej zaawansowana niż całe silniki fizyczne w wielu grach” słusznie zauważył CormaC, gdy zaglądaliśmy ogrywającemu RDR2 enkiemu przez ramię). Wraz z kolejnymi pokonanymi milami uczy się nowych manewrów, może także zginąć, a wtedy tracimy go bezpowrotnie – zmuszeni jesteśmy wówczas poszukać nowego i zacząć żmudną naukę od zera. Ma to na celu zwiększenie przywiązania do żywego środka transportu. A co za tym idzie – pogłębienie immersji.

W tym wszystkim Red Dead Redemption II zdaje bodaj najważniejszy egzamin. W przeciwieństwie do wielu dużych gier z otwartym światem wykreowany przez Rockstara Dziki Zachód naprawdę zachęca do eksploracji, do tego, by na chwilę przystanąć i podziwiać krajobrazy. Co najistotniejsze – czar żyjącego ekosystemu wcale wówczas nie pryska. Otoczenie nie zamiera wraz z graczem. Żyje nie dla gracza, lecz niezależnie od niego. Historia Arthura Morgana jest bowiem tylko jedną z wielu, które do opowiedzenia ma świat RDR2.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Rockstar Games, akcja, Rockstar Games, Cenega Poland,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
sobota, 10 listopada 2018, 18:43   hollywood2k18
jeżeli chodzi o grafike to jest spoko. Kupiłem w media expert na ps4 ale nie ukrywam że czekam na wersję PC żeby spróbować pograc na najwyzszych wymaganiach
wtorek, 30 października 2018, 14:46   le_Fey
@korinogaro
Bo ludzie z R* nie musieli i nie chcieli zrobić gry dla każdego. Zrobili grę taką, jaką chcieli. Dla miłośników spokojnego, delektowania się immersją. Poszli "pod prąd" trendów, bez "ułatwiaczy" ,"przyspieszaczy" i całego tego "hurra byle do przodu!" obecnego w najnowszych produkcjach. Ta gra to nie hamburger do szybkiego zjedzenia. I za to się ich ceni... albo nie. Obowiązku nie ma. Dla mnie to gra idealna.
poniedziałek, 29 października 2018, 12:28   korinogaro
i kupujesz bilet (czyli tak jak teraz tylko gracz tego nie widzi i wszystko trwa 30sekund a nie długie minuty).
poniedziałek, 29 października 2018, 12:27   korinogaro
@Dantes, w sumie byłoby to możliwe bo sporą część mapy RDR2 stanowią fragmenty RDR1. Więc przynajmniej część roboty już mają zrobione. PS. Gra byłaby obłędna gdyby istniała opcja w stylu: 'Prawie jak na dzikim zachodzie" która włącza opcję spawnowania konia gdzieś blisko ciebie. No i nie bardzo rozumiem dlaczego brak klasycznej szybkiej podróży, w końcu można by karać gracza brakiem randomowych spotkań po drodze i brać od niego kasę zgodnie z logiką że udajesz się do najbliższej stacji kolejowej/powozu
poniedziałek, 29 października 2018, 10:23   PeterL
Gralem caly weekend. Gra jest najlepszą grą w jaką kiedykolwiek miałem okazje zagrać. Zwiedzanie świata i obserwowanie go to rzecz która zabiera mi sporo czasu. Pierwsza gra w której nie omijam zadań pobocznych i zawsze jestem ciekawy co się stanie bo nie ma powtarzalności i nie wieje nudą. POLECAM wszystkim ten tytuł. Uwielbiam GTA ale RDR2 położyło GTA na łopatki. Arcydzieło i tyle.
poniedziałek, 29 października 2018, 7:54   Dantes
Podobno Rockstar Games miało plany odświeżyć RDR I na silniku II ale zabrakło im czasu z względu duży nakład pracy jak i zwiększony znacznie otwarty świata przedstawiony w kontynuacji, ciekawe czy wrócą do tego pomysłu w przyszłości ?
poniedziałek, 29 października 2018, 2:55   Selekt
Ogrywam i jestem pod wrażeniem tej gry. Skala mapy i wrażenie ogromu świata jest porażający. Grafika wypala gałki oczne. Gra pod tym względem jest wyżej niż Horizno Zero Dawn który miał ograniczenia i zasięg rysowania obiektów w oddali był widoczny. Gram na PS4 Pro i to wygląda obłędnie. Do tej pory myślałem że następna generacja wskoczy na wyższy poziom ale to co robi RDR 2 to masakra. Wchodzisz na górę i widzisz świat po horyzont. Ale nie martwcie się gra wyjdzie na PC i sobie też zagracie. Pytanie kiedy?
niedziela, 28 października 2018, 23:22   toyminator
Ale dla mnie gra 9+/10 . Jest parę rzeczy, które mi nie pozwalają wystawić 10. Tak samo jak nie pozwalały wystawić God of war.
niedziela, 28 października 2018, 23:20   toyminator
No fakt, Koń jest absurdalnie dobrze zrobiony. Ale tyle lat pracy, i dalej niektóre rzeczy, nie są zrobione perfekcyjnie :) Ale to są drobnostki,i ograniczenia konsol.(Jak te gry będą wyglądały po wyjściu nowej generacji?) Zdejmowanie skóry to coś cudnego, chociaż widać taką lekką nienaturalność :) Za mało klatek .Gra ma parę bugów i glitchy, które na PC pewnie będą usunięte, ale jest ich mało. Gra jest absurdalnie dobra pod względem świata i imersji, ale strzelanie jest tylko bardzo dobre:) Nic nowego.
niedziela, 28 października 2018, 23:15   korinogaro
Wkradł się błąd. Euphoria była użyta pierwszy raz w GTA4 gdzie zresztą była bardziej zaawansowana niż w GTA5 (najwyraźniej pochłaniała za dużo zasobów), w RDR2 zdaje się być gdzieś pomiędzy GTA 4 i 5.

O autorze

Ninho
Ninho
Redaktor prowadzący dział Info

Podobne newsy

Artykuły

Dotychczas nie opływaliśmy w wiadomości na temat kontynuacji krakowskiego horroru. By jednak nie pisać o nim patykiem po wodzie – podpytaliśmy u źródeł.

Komentarzy:
5

Adam tłumaczy filmy i seriale, a po godzinach: pisze o grach. Dawid prowadzi własną działalność gospodarczą, a po godzinach: pisze o grach. Joachim doktoryzuje się z filologii polskiej, a po godzinach: pisze o grach. Olek tworzy gry. A po godzinach: pisze o grach.

Komentarzy:
89

Jak blisko prawdy byli twórcy Elite Dangerous czy No Man’s Sky?

Komentarzy:
12

Po pierwsze: to nie żadne ACTA 2...

Komentarzy:
170

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z