Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]

Ze względu na problemy techniczne związane z logowaniem na cdaction.pl tymczasowo prosimy o logowanie przez forum, a następnie odświeżenie strony www.cdaction.pl, żeby zostać zalogowanym w serwisie.

Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT[Weekend ze Śródziemiem] Zaczęło się od Hobbita...

Allor niedziela, 12 marca 2017, 19:53 O grach inaczej

…czyli krótka historia długich związków gier komputerowych ze Śródziemiem.

Pierwsza era

Czyli komputery ośmiobitowe (choć później dołączyły do nich także szesnastobitowce).

 

The Hobbit
 

Data premiery: 1982
Wydawca: Melbourne House
Platformy (te ważniejsze): Amstrad CPC, Apple II, Commodore 64, PC, ZX Spectrum

Tekstowa przygodówka teoretycznie rozumiejąca język angielski (a dokładniej jego uproszczoną wersję, zwaną Inglish) – bo komendy wpisywało się w niej przy pomocy klawiatury, a nie wybierając opcje z menu. Miała prostą grafikę (a właściwie ilustracje), a jako bonus w zestawie znajdowała się także książka – oczywiście "Hobbit". Co ciekawe, w 1983 roku gra zdobyła nagrodę Złotego Joysticka jako „najlepsza gra strategiczna”, jest także jedną z najlepiej sprzedających się tekstowych przygodówek w historii.

 

Gameplay (wersja ZX Spectrum)
 

 

Jak zagrać

The Internet Archive ma w swojej kolekcji między innymi kilka wersji z ZX Spectrum, w które można zagrać w przeglądarce, np. poprawioną wersję 1.2


 

Lord of the Rings: Game One

 

Data premiery: 1985
Wydawca: Melbourne House
Platformy (te ważniejsze): Amstrad CPC, Apple II, Commodore 64, PC, ZX Spectrum

Gra znana jest także pod znacznie bardziej klasycznym tytułem The Fellowship of the Ring – czyli Bractwo Pierścienia – bo pod takim tytułem była sprzedawana w USA). Jak można się domyślać, bazuje na wydarzeniach z pierwszego tomu "Władcy Pierścieni". Jest jednak uważana za gorszą od The Hobbit – i to zarówno ze względu na usunięcie fragmentów rozgrywanych w czasie rzeczywistym, znacznie gorsze zagadki, jak i znacznie uproszczoną sztuczną inteligencję. Pierwsza edycja zawierała w pudełku książkę "Drużyna Pierścienia".

 

Gameplay (wersja ZX Spectrum)
 

 

Jak zagrać

The Internet Archive ma w swojej kolekcji między innymi kilka różnych wersji z ZX Spectrum, w które można zagrać w przeglądarce: część pierwsza, część druga.


 

The Shadows of Mordor: Game Two of Lord of the Rings

 

Data premiery: 1987
Wydawca: Melbourne House
Platformy (te ważniejsze): Amstrad CPC, Apple II, Commodore 64, PC, ZX Spectrum

Uważana jest za lepszą od Game One, ale nadal nie tak dobrą jak The Hobbit. Koncentruje się na podróży Frodo i Sama (Gollum też w grze występuje, ale jego poczynaniami steruje komputer) do Mordoru.

 

Gameplay (wersja ZX Spectrum)
 

 

Jak zagrać

The Internet Archive ma w swojej kolekcji kilka różnych wersji, w tym także znacznie ładniejszą z ZX 128K, ale jeśli chcesz poznać oryginał, polecamy tę.


 

War in Middle Earth

 

Data premiery: 1988
Wydawca: Melbourne House
Platformy: Amiga, Amstrad CPC, Apple IIGS, Atari ST, Commodore 64, PC, ZX Spectrum

Pierwsza strategia czasu rzeczywistego osadzona w realiach Śródziemia. Można było oglądać zarówno pojedyncze jednostki, jak i całe armie, a choć taki na przykład Gandalf potrafił w pojedynkę rozprawić się z setkami orków, jeśli zginął, to już zginął.

 

Gameplay (wersja PC)
 

 

Jak zagrać

Wersja z ZX Spectrum dostępna jest w The Internet Archive, podobnie jak wersja na PC.

 

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 19 marca 2017, 8:07   Tario
@Robertsup -> Ale wiesz, że kosmici i Lasery to poniekąd część bazowego universum M&M?
sobota, 18 marca 2017, 13:11   Robertsup
gry ktore nie trzymaja sie kanonu opisanego w ksiazkach nawet nie powinny powstac prawa do tworczosci tolkiena nadal obowiazuja a tantiemy to gruba kasa co roku (kto czytal biografie ten wie dlaczego) jeszcze troche i zaczna powstawac gry ala m&m 3/4 gry sredniowiecze i magia a tu nagle kosmici lasery itp
poniedziałek, 13 marca 2017, 21:15   ProVaX
No i jest trzecia era mam z tą grą historię a więc tak. Osoby grające pewnie wiedzą jak trudny jest szturm na helmowy jar i udało się po czym pociągnowszy pada konsola spadła i płyta siup z konsoli od 2 lat nie próbuje ponownie
poniedziałek, 13 marca 2017, 18:42   PaulPGR
W 2010 WB z Travelles Tales zrobiło grę Władca Pierścieni: Wyprawa Aragorna ale tu jej nie widzę.
poniedziałek, 13 marca 2017, 11:44   Pointer669
Przydała by się nowoczesna strategia z uniwersum. Najlepiej 3 część ME
poniedziałek, 13 marca 2017, 3:26   freynir
T.o.M.E. 3x, 4x- niestety już inna historia, chociaż gameplay dużo przyjaźniejszy.
A.D.O.M 1.x- również zupełnie inna historia, wersje 1.0 do 1.1.0 teoretycznie działają pod Windows, ale w kiepskiej emulacji konsoli, lepiej sięgnąć po 1.60 (ostatnia wersja bezpłatna) na silniku graficznym NotEye
poniedziałek, 13 marca 2017, 3:18   freynir
Era Zerowa- Moria i jej bliski krewniak Angband to co? Nie wspominając już o ich potomkach, czyli T.o.M.E. 1.x oraz 2.x, i ich skrzyżowaniu z NetHackiem- A.D.O.M. do wersji 0.9.9.7.
Wszystkie wymienione powyżej ukazały się na praktycznie każdej możliwej platformie, są cały czas dostępne.
Na czym grać- Moria i Adom najlepiej w konsoli Linuxa, Angband i ToME- Windows, Linux na dużym ekranie- statystyki i informacje z gry można sobie wyświetlać na 9 odrębnych oknach, każde zajmujące minimum 80x25 znaków.
niedziela, 12 marca 2017, 23:06   Skate
Brakuje LOTRa na GBA, całkiem przyjemny hack'n'slash, chyba nawet 2 albo 3 części były.
niedziela, 12 marca 2017, 22:48   RedCrow
@GolemDorfl - Tak, ale nadal trudno jest zatrzeć "narzucone" wyobrażenie. Ja np. najpierw czytałem książki, a dopiero później grałem, a mimo to Geralt chyba już zawsze będzie w moich wyobrażeniach wyglądał jak ten z gry, przemawiając przy tym głosem Jacka Rozenka. Taka koncepcja po prostu wryła mi się w mózg i nic nie poradzę :). Może po prostu była lepsza niż moja własna? Podobnie z Cirii. Miałem swoją wizję tej postaci, ale ta growa okazała się ciekawsza. Chyba tylko Regis niespecjalnie do mnie przemawia.
niedziela, 12 marca 2017, 22:43   GolemDorfl
@RedCrow Chociaż nie. Są jeszcze wysepki oryginalności, nie posiadające licencji filmowej. Gra planszowa "Middle-Earth Quest" aż ocieka klimatem. Obrazki na kartach w "LOTR Card Game" są przepiękne i w żaden sposób nie kopiują niczego z filmów. Wyobraź sobie, jest kilka kart Aragorna czy Legolasa (z dodatków) i na każdej z nich wyglądają inaczej. Legolas ma nawet na jednej czarne włosy, a na innej brązowe. No i warto jeszcze wspomnieć o figurkach z irlandziego Prince'a Augusta. To nie figurki z Happy Meal.

Artykuły

99% banowanych użytkowników PUBG-a to Chińczycy. Fortnite też będzie musiał zmierzyć się z plagą oszustw, ale zdecydowanie ma o co walczyć.

Komentarzy:
1

Dobre pytanie, wszak nie widzieliśmy się od dwóch lat z okładem! Tymczasem – wbrew obiegowej opinii – u Far Cry’a wydarzyło się w tym czasie sporo.

Komentarzy:
27

Far Cry 5 to, jak zawsze w przypadku tej serii, pokaz możliwości technologicznych. Choć „piątce” daleko do przełomu graficznego, jaki stał się udziałem pierwszej części, to warto przyjrzeć się procesowi tworzenia wirtualnej Montany, bo jest on zwyczajnie ciekawy.

Komentarzy:
2

W listopadzie minie czterdzieści lat od największego zbiorowego samobójstwa w historii, a zarazem największej tragedii, jaka dotknęła USA do czasu ataku na World Trade Center. Dlaczego właściwie piszemy o tym na cdaction.pl?

Komentarzy:
11

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z