Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITMass Effect: Andromeda – Już graliśmy! [zapowiedź cdaction.pl]

Adzior czwartek, 23 lutego 2017, 16:19 Już graliśmy

Świetnie się stało, że w Kanadzie podjęto jedyną słuszną decyzję o pożegnaniu się w kontynuacji najpopularniejszej space opery ostatniej dekady z Cytadelą i Żniwiarzami. Pracujący bez wytchnienia przez lata pisarze zapełnili wszechświat Mass Effect tak potężną ilością materiału, że grzechem byłoby zmarnowanie go na kolejne rozdziały Nieznanych przygód kapitana Sheparda.

BioWare do konstrukcji naszego bliskiego otoczenia podszedł jednak bardzo ostrożnie, wręcz asekurancko. Zamiast Cytadeli mamy Nexus – wielką stację o podobnej funkcji, tyle że w armadzie Inicjatywy Andromeda. Na czele wyprawy stoi nie Widmo, lecz Pionier. Też człowiek (choć – zgodnie z tradycją – wystąpią też Pionierzy innych ras), też nadzieja ludzkości, też żołnierz nad żołnierzami. Normandię zastępuje bliźniaczo podobny okręt Tempest, a gdyby nie towarzysząca nam turianka Vetra Nyx, to i załoga wyglądałaby dość podobnie. Ot, przeniesienie starych mebli do nowego lokum.

Trochę się zawiodłem brakiem szaleństwa w zrywaniu z tradycją, choć znam zerową skłonność EA do ryzyka. Nie pomogły dwie nowe, ale jakby znajome rasy – ani angara (przypominający wyglądem twi’leków, gungan i draenei), ani zakapiorowate mięso armatnie w postaci gethów kettów. Robią słabe pierwsze wrażenie, ale nie zrażajmy się, bo mogą przecież zyskać przy bliższym poznaniu.

No właśnie. Musiałbym być Crossem, gdybym po kilku godzinach w Andromedzie nie miał ochoty na więcej. Szersze otwarcie świata – udało się połączyć to, co dobre w DA: Inkwizycji i pierwszym Mass Effekcie – daje szansę na to, że znane rasy, style i zwyczaje zbyt szybko się nie przeżrą, bo nie było dotąd okazji do pokazania przestrzeni w takiej skali. Eksploracja z dwóch fundamentalnych powodów wygląda lekko, płynnie i przyjemnie. Tak zamknięte huby, jak i otwarte scenerie świetnie wyglądają (to nie No Man’s Sky, tu wszystko stworzono ręcznie), a piorunami lub skwarem podkręcają wrażenie obcości i nieprzyjazności otoczenia. Zabolała mnie jedynie sytuacja ze sztuczną ścianą zwaną „wychodzisz poza teren misji!”, kiedy dobiegłem do budynku, w którym – jak się okazało – spawnowali się wrogowie i gdzie prawie zatłukłem dość potężnego żołnierza kettów. Oby podobnych zgrzytów było w grze jak najmniej.

W zestawie z porządnym projektem lokacji otrzymujemy dobrze rozwiązaną mechanikę. No, może z małym wyjątkiem animacji przelatywania między planetami i układami. Zadania poboczne pojawiają się ukradkiem w prawym górnym rogu ekranu i nie rozpraszają, zaś potrzebne do craftingu zasoby da się zbierać bez wysiadania z postrachu szos i pustkowi – Nomada. Wygląda na to, że na górniczej harówie nie zmarnujemy aż tyle czasu co Inkwizytor z Thedas. Zasoby spożytkujemy oczywiście, wytwarzając ekwipunek i ulepszając go, co w połączeniu ze swobodą w rozwoju postaci sprawi, że kształtowanie idealnego Pioniera w trakcie rozgrywki nie będzie sztucznie ograniczone.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
czwartek, 2 marca 2017, 19:34   korinogaro
Generalnie wszystko wygląda spoko, ale faktycznie coś graficy mają problem z modelowaniem kobiecych twarzy.
sobota, 25 lutego 2017, 20:16   Sponkey
Oczywiście wszyscy pragną usłyszeć zdanie o nowym ME największego fana serii w redakcji. Jakakolwiek bardziej krytyczna opinia jest niedopuszczalna!
piątek, 24 lutego 2017, 19:49   Ziemas
@Smuggler a jest szansa, że recenzję w CDA wysmarujesz właśnie ty? Proszę nie dawajcie tej gry Crossowi..
piątek, 24 lutego 2017, 14:58   Scorpix
Wiedzialem, ze sie ludzie do czegos musza przyczepic. Nawet jakby bylaby to gra idealna weclug autora, to i tak by na cos narzekano :)
Wyvlad to kwestia gustu, aczkolwiek mnie tez wyglad bohaterki srednio sie podoba.
Z wystawianiem opini wstrzymam sie do czasu az bede mogl zagrac, ale na ten moment wyglada calkiem w porzadku, ale czas pokaze.
piątek, 24 lutego 2017, 14:13   Mathius
@Draagnipur Nah, nie powiedziałem że opinia Smugglera jest opinią decydującą. Po prostu liczę na to, że Smuggler jako fan serii, może swoim krytycznym okiem spojrzeć na Andromedę pod zupełnie innym kątem i wyrazić swoje za i przeciw.
@Smuggler Dzięki :).
piątek, 24 lutego 2017, 13:40   geek
nie czytam, tylko na to to tlustym drukiem szybciutko i zapominam. czekam i mam nadzieje sie nie zawiode
piątek, 24 lutego 2017, 12:12   Smuggler
@Mathius - nie miał :) Odcinam się jak mogę, by zagrać bez uprzedzeń.
@Typr - to bylo prawie 20 lat temu...
piątek, 24 lutego 2017, 12:07   Draagnipur
No tak. Jeśli chodzi o CDA i RPG, to tylko opinia Smugga się liczy. Reszta to jakimiś, tfu, "gierkami" się zajmuje ;) A wiadomo, że jedynymi prawdziwymi grami są RPG właśnie, hehe. 9kier się nie liczy - bo ona tylko w drobiu pracuje.
piątek, 24 lutego 2017, 11:54   Mathius
Mnie za to interesuje zdanie Smugglera, chyba że nie miał jeszcze styczności z Andromedą?
piątek, 24 lutego 2017, 11:11   kondiq91
@iHS Każdy z autorów może mieć odmienne zdanie na temat danej gry i recenzje są subiektywne. Jedna osoba może grę chwalić, a inna wręcz przeciwnie i stąd te niespójności.

O autorze

Adzior

Podobne newsy

Artykuły

W końcu docieramy do roku 2000. Nie sprawiło to, że nasza wędrówka jest mniej szalona.

Komentarzy:
14

Recenzję mógłbym równie dobrze napisać bez odpalania gry. Zapewne już domyślacie się, co to oznacza...

Komentarzy:
14

Zanim rzucimy
naszą wewnętrzną bestię 
w wir nadprzestrzeni.

Komentarzy:
5

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z