Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITAgresywne gry komputerowe a zamieszki w Ełku [AKTUALIZACJA]

Papkin środa, 4 stycznia 2017, 11:54 O grach inaczej

"Czy wam gamerom naprawdę te gry coś zrobiły z głowami, że nie potraficie czytać i rozumieć, co się pisze?"

Słowem: pan doktor postanowił odpowiedzieć krytykom.

Uderzmy się w piersi – Doom i Overwatch są współwinne tragedii. "Założę się", że są.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ełku (w sylwestrową noc zamordowano tam 21-latka, następnie rozpoczęły się antyimigranckie rozruchy) Pan Grzegorz Lindenberg, z wykształcenia socjolog, z zawodu m.in. założyciel i pierwszy redaktor naczelny Super Expressu, napisał był na swoim Facebooku:

A skąd to się bierze, ta agresja? To nie jest agresja specyficznie do immigrantów (pisownia oryginalna – przyp. red.) ani do obcych. To jest agresja, która szuka rozładowania. A bierze się z kilku rzeczy, z których na pierwszym miejscu postawiłbym agresywne gry komputerowe. Założę się, że jakby przepytać uczestników zamieszek w Ełku ile czasu poświęcają codziennie na takie gry to by się okazało, że wszyscy i po kilka godzin. Tam agresja jest premiowana i bezkarna. I naprawdę, jak ktoś jest agresywny przez kilka godzin dziennie codziennie to w życiu realnym będzie spokojny i pojednawczy? A drugie miejsce dałbym Internetowi, z agresją słowną, która nie tylko jest bezkarna ale i popierana przez grupę odniesienia, jest dla takiego środowiska normą.

Panie Lindenberg, gdzie mnie tam, maluczkiemu, do dziennikarskich tuzów zatrudnionych w prasie, którą Pan na własnej piersi wykarmił, nie wspominając o szacownych gremiach akademickich, w których Pan zasiada. Śmiem jednak twierdzić, że pewna część publikacji periodyku („SZOK! Będą uczyć imigrantów seksu, żeby nie gwałcili”) może („Trzech imigrantów BRUTALNIE zgwałciło 14-latkę w Norwegii”) być („Alarm! 90 tysięcy Arabów zaleje Polskę”) powodem („Terroryści mogą być wśród uchodźców"), dla którego („Przez Arabów rozleci się UE”) osoby innej narodowości nie czują się w kraju Piastów nazbyt komfortowo. Wcale nie pomagają okładki ukazujące migrantów ścierających się z grecką policją czy góry śmieci, jakie pozostawiają po sobie uchodźcy. Mimo to nie mam dostatecznie wielkich cojones, by stwierdzić: „agresja wobec imigrantów to wina tabloidów”.

Panie Lindenberg, doktorowi nauk społecznych nie uchodzi wyrażać sądów rozpoczynających się od „założę się, że...”. Tak mocną tezę wypadałoby umotywować bądź stosownym badaniem, bądź – przynajmniej – wejrzeniem w istniejący stan wiedzy. Zresztą – zagrajmy tymi samymi kartami.

Założę się, że jakby przepytać uczestników zamieszek w Ełku, ile czasu poświęcają codziennie na lekturę Super Expressu, to by się okazało, że wszyscy siedzą nad pismem po kilka godzin. Tam agresja jest premiowana i bezkarna.

Założę się, że jakby przepytać uczestników zamieszek w Ełku, ile czasu poświęcają na oglądanie kina Johna Carpentera, to by się okazało, że wszyscy znają całą jego filmografię. Tam agresja jest premiowana i bezkarna.

Założę się, że jakby przepytać uczestników zamieszek w Ełku, ile czasu poświęcają na udział w galach MMA, to by się okazało, że wszyscy oglądali komplet starć Mariusza Pudzianowskiego. Tam agresja jest premiowana i bezkarna.

„Założę się”, Panie Lindenberg, że za wydarzenia, która mają miejsce w Ełku, odpowiada cały splot czynników. A intuicyjne zawężanie ich do „brutalnych gier” to wybieg nijak nieuzasadniony i – cóż – tabloidowy.

Na nas, przedstawicielach mediów (także rozrywkowych) ciąży ogromna odpowiedzialność. W dobie malejącej klikalności i nakładów prasy drukowanej, pokusa, by nieco podkręcić tytuł newsa, „puścić” na czołówkę jakiś nośny (acz marginalny) incydent czy mocny (acz głupi) „komentarz eksperta”, jest zupełnie naturalna. Ale akurat ojciec „Superaka” (nawet jeśli się od własnego dziecka dystansuje, nazywając je – tu cytaty – „k***ą udającą dziewicę”) i naukowiec powinien być przy formułowaniu takich tez cokolwiek powściągliwy. Zwłaszcza że – jak to w naukach społecznych bywa – właściwa odpowiedź zazwyczaj następuje po wypowiedzeniu formułki „to wszystko bardzo skomplikowane...”.

[AKTUALIZACJA] Pod naporem krytyki pan doktor postanowił usunąć posta, do którego się w tekście odwołujemy. Nim to jednak zrobił, nie omieszkał odpowiedzieć swoim dyskutantom. W wyjątkowo arogancki sposób.

Przytaczamy jego wypowiedź ku przestrodze. 

Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 3 lutego 2017, 10:34   Odkupiciel
Idąc tym tokiem rozumowania to można by powiedzieć tak, że istnieje ścisła korelacja między agresją a piciem wody mogę się założyć ,że każdy uczestnik zamieszania w Ełku pił wodę, w różnej postaci. Korelacja to nie dowód... (fałszywy dowód).
niedziela, 29 stycznia 2017, 18:51   spidymaster
Socjologia to sensowna nauka. Natomiast pan Lindenberg to debil i zasługuje na dużą pogardę
wtorek, 17 stycznia 2017, 13:23   Deadwing
Socjolodzy to generalnie ludzie, których wykształcenie istnieje tylko teoretycznie. Banda bezużytecznych nierobów.
wtorek, 10 stycznia 2017, 11:34   Poganin
To ja od siebie dodam jeszcze Milo Yiannopoulosa, który podobnie jak Thunderf00t notorycznie masakruje feministki i wszelkiej maści fanatyków politycznej poprawności i SJW.
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 23:58   KrystianJ
I jeszcze zainteresowanym polecam obadać sprawę profesora Jordana Petersona, który prawdopodobnie straci uprawnienia za szerzenie "kontrowersyjnych" tez o biologicznej płci.
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 23:52   KrystianJ
@shinis a czym ma być ta mowa nienawiści? Bo ja tu w próbach "uregulowania internetu" widzę zamach na wolność słowa. W stanach próbują zaklasyfikować jako mowę nienawiści niezwracanie się do osoby po wyimaginowanym przez nią zaimku, czyli jeśli ktoś jest trans a adresuję się do tej osoby jako "he" lub "she" to jest się hejterem i faszystą. To oczywiście pożyteczne głupki w rękach większej machiny i ty dokładasz do tego swoje 3 grosze. Polecam filmik thunderf00t nt. wyst. Anity Sarkeesian w ONZ.
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 15:54   Poganin
@Yakito: Ja mam tak samo przy każdych zakupach w Biedronce.
piątek, 6 stycznia 2017, 8:15   shinis
Problemy z rozumowaniem logicznym to ma większość internautów w wieku nastoletnim, ale nie tylko. W szczególności osoby, które piszą na youtube czy pod różnymi artykułami. Takie osoby albo obrażają innych, albo wykazują w komentarzach swoją głupotę, brak dystansu, naiwność i niezrozumiałość tekstu lub słów.
Uważam, że powinna być wprowadzona jakaś ustawa, która hejtowanie innych (głównie bezmyślne obrażanie) traktuje jak przestępstwo.
czwartek, 5 stycznia 2017, 19:04   Valghern
Gratuluję, Papkin. Właśnie „»puściłeś« na czołówkę jakiś nośny (acz marginalny) incydent i mocny (acz głupi) »komentarz eksperta«”.
czwartek, 5 stycznia 2017, 15:38   NomadP
Jak zawsze media muszą mieć coś aby przyciągnąć jeszcze więcej swoich odbiorców.

Artykuły

"Będziesz się mnie słuchał, albo s********j stąd" – miał usłyszeć jeden z developerów.

[AKTUALIZACJA] Przedstawiciel CD Projektu Red odmówił komentarza.

Komentarzy:
234

Arctic jest przepiękny (podświetlenie RGB jest opcjonalne), a w dodatku waży niewiele więcej od mojego gamingowego laptopa, choć to pełnoprawny desktop.

Komentarzy:
5

Gry, filmy i inne dzieła (pop)kultury przyzwyczaiły nas do tego, że kontynuacje bywają gorsze od pierwowzorów. The Fractured but Whole robi niektóre rzeczy lepiej od Kijka Prawdy, ale w ogólnym rozrachunku wypada gorzej od niego.

Komentarzy:
9

Historia Bayeka rozgrywa się w trakcie konfliktu pomiędzy Ptolemeuszem XIII a jego siostrą (i żoną) Kleopatrą VII wspieraną przez Juliusza Cezara. Przyjrzeliśmy się bliżej historycznemu tłu najnowszej odsłony serii Assassin's Creed.

Komentarzy:
5

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z