Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HIT[10 dni z M&M Heroes III HD] Cuda wirtualnego świata

Berlin sobota, 31 stycznia 2015, 14:40 O grach inaczej
PC
[10 dni z M&M Heroes III HD] Cuda wirtualnego świata
[10 dni z M&M Heroes III HD] Cuda wirtualnego świata

Nie wiem, czy moje uwielbienie do absurdu w grach nie zaczęło się wiele lat temu, kiedy godzinami rozbudowywałem zamki w Heroes of Might & Magic 3. Po latach mam wrażenie, że to gra, do której wrzucano wszystko „jak leci”, a jednocześnie podziwiam to, że twórcom naprawdę udało się zmieścić w niej tyle różnych dziwactw, tyle niepasujących do siebie inspiracji... i wszystko to ma jakiś sens.

Parę dni temu napisałem krótki bestiariusz, w którym zestawiłem parę klasycznych jednostek z „Hirołsów” z ich bardziej rozpowszechnionymi w popkulturze wersjami. Przeglądając zamki i wybierając potwory, o których przyjemnie by się pisało, zauważyłem, że niektóre budynki wydają mi się dziwnie znajome. W liceum tłukli mi do głowy historię sztuki – i jak na zakuty łeb przystało nie bardzo chciało mi się tego uczyć. Musiałem jednak jakoś to zaliczyć, bo o maturze mógłbym zapomnieć – zdałem więc cztery semestry w „trybie natychmiastowym”, czyli nie spałem tydzień, kułem i zdawałem codziennie przez kilka godzin w systemie „ja recytuję wszystko, co wiem, a pani kiwa głową, kiedy będzie dwója”.

Teraz, nawet po latach, patrzę na Heroes of Might & Magic i przypominają mi się niektóre obrazki z książek do historii sztuki. „O, to jest ten niemiecki zamek jak z Disneya”, „to jest jakaś niby-rzymska rotunda wrzucona na dach niby-akropolu!”, „kurde, jaki ładny gotyk!”. I tak dalej, i tak dalej. Kiedy przyszło do wybierania tematów na nasze dziesięć dni z serią, zasugerowałem więc, że może warto by było zrobić mały tekst o tych świetnych budynkach w grze – bo i ja sobie przypomnę jakieś ciekawostki, i znajdą się pewnie czytelnicy, którzy chętnie wytkną mi każdy błąd (ucząc mnie czegoś przy okazji – sytuacja win-win, jak żadna inna)!

Architektura jest zresztą, niestety, dziedziną sztuki, o której uczy się nas chyba trochę za mało. Przedziwne, że ktoś wpisał na listę lektur "Ojca Goriot", którego nawet Francuzi czytają we fragmentach, a nie chciało mu się wpisać do programu chociaż elementarnych informacji o tym, co widzimy wychodząc – w Polsce – z domu. Uczy się nas o literatach, o których świat by zapomniał, gdyby nie trafili do programów, a nie uczy się o budynkach, których możemy dotknąć. Bezsens.

Zdziwiłem się więc bardzo, kiedy kując do egzaminów próbowałem zrozumieć, czym jest wrocławski dworzec. Wyszło mi, że jest podobno przedstawicielem historyzmu, czyli stylu „wskrzeszającego” jakąś klasykę, a w tym wypadku to konkretnie angielski gotyk Tudorów. Okazało się też, że gotyk w Polsce był ceglany – normalnie te gigantyczne budowle stawiało się z kamienia, dzięki czemu mogły być porażająco ogromne, strzeliste, ostre. W naszym kraju są przede wszystkim... czerwone.

Gotycka w Heroes of Might & Magic III jest przede wszystkim Nekropolia. I to gotycka przeróżnie, bo posklejana została – jak całe Heroes – z elementów, które mają bardziej sugerować nastrój, niż przedstawiać spójny styl. Ale też trudno w architekturze – przynajmniej wnioskując z a) zdrowego rozsądku, b) tego, co zrozumiałem z rozmowy ze studentami tego kierunku – o perfekcyjną spójność i czystość stylu, kiedy katedrę stawia się przez 180 lat (jak np. Notre-Dame w Paryżu). To nie jest literatura, w której co chwilę ktoś nawydziwia i stworzy nową modę – w okolicach XX wieku doczekaliśmy się futuryzmu, dadaizmu, surrealizmu, realizmu magicznego, modernizmu...

W każdym razie – sam gotyk był stylem bardzo kontrastowym. Wikipedia ładnie podsumowuje, że to styl, który rodził się i kwitł w momencie, kiedy chrześcijaństwo równie gorliwie głosiło, że Boga należy się bać i miłować, bo i on nas miłuje (ale ojcowski pas jest zawsze w zasięgu jego ręki), co wysyłało wyprawy krzyżowe, by nawrócić innych na religię miłosierdzia. Był stylem, który kojarzył się ówczesnej inteligencji z topornością, z barbarzyństwem – sama jego nazwa pochodzi od plemienia Gotów (chociaż z ich architekturą nie ma nic wspólnego), których przy okazji uznano za tych, którzy zniszczyli wszystko, co było dobre i piękne w starej kulturze. Teraz widzimy, że gotyk jest po prostu cholernie piękny i dobrze spełnia swoją misję wyjaśniania maluczkim tego świata, że Bóg jest od nich większy i potężniejszy, więc niech lepiej klękną, bo i po co mają stać i się męczyć, skoro wszystko na nic?

Ale gotyk jest też przerażający. Wystarczy spojrzeć na Nekropolię, która jest raczej popkulturową wariacją na jego temat: to zamek pełen umarlaków – możemy zbudować w nim nawet rozkopane groby! Nic dziwnego więc, że np. Sale Ciemności zmieszane z Zamkiem przypominają mieszankę „klasycznego” gotyku z dorzuconymi wieżami w stylu rumuńskich zamków, jak na przykład w znanym chyba wszystkim miłośnikom wampirów Zamku w Branie – gotyckiej budowli z XIV wieku, w której wg Brama Stokera mieszkał sam hrabia Dracula (i jak to z fikcją literacką bywa – jest niestety tylko fikcją). Te wieże! 

Katedra Chartres we Francji

 

zamek w Branie i zamek w Hunedoarze

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
niedziela, 1 lutego 2015, 21:44   Patryk1710

@dracon2002 ze stroną coś się dzieje, najlepiej odświeżyć w razie problemów

niedziela, 1 lutego 2015, 11:38   dziduistkrieg

Bardzo ciekawe. Nie wiecie gdzie można poczytać więcej takich tekstów o grach jako części kultury a nie tylko rozrywce?

niedziela, 1 lutego 2015, 3:44   chareck

no no kolejny dobry tekst Panie Berlin. Jeżeli dalej utrzymasz taki poziom tekstów to Mr Papkin będzie musiał się pogodzić z detronizacją z fotela lidera actionowych tekściarzy. Kto by pomyślał, że upadek Pana Papkina zacznie się od niesprawiedliwej "ósemki" dla DA: I... ;)

niedziela, 1 lutego 2015, 0:56   _Rincewind

Mila lektura Berlinie, i bardzo ciekawy temat! :) Ale faktycznie, az chce sie wiecej. :)

niedziela, 1 lutego 2015, 0:43   Tallos

"Renesansowej, czyli odzwierciedlającej epokę oświecenia " -> a to ciekawe

sobota, 31 stycznia 2015, 22:19   dracon2002

Zamek Cytadeli wygląda jak azteckie piramidy. Zamek (jako nacja) to w ogóle europejskie średniowiecze.PS: Wy też macie problemy z zaznaczeniem pola do pisania i wysłaniem komentarza? Oo&039;

sobota, 31 stycznia 2015, 17:57   TRicKYmAn

Daaawno nie było takiego ciekawego artykułu. Brawo :)

sobota, 31 stycznia 2015, 17:42   dracuch

Jezu Chryste, Berlin jak już piszesz taki fajny artykuł to daj tego więcej. :)

sobota, 31 stycznia 2015, 16:18   ewerlord

Wypadałoby także wspomnieć także o bastionie który jest mieszanką budowli dalekowschodnich (gildia mgów i ratusz rodem z Japonii) Indiańskich (budynek Graala jest totemem, wygląd karczmy) oraz Polskich Górali (Zamek wygląda jakby górale chcieli zbudować zamek z Shoguna).

sobota, 31 stycznia 2015, 15:40   _SetH_

Misz-masz inspiracji jest bardzo wyraźny w H3 nie tylko w architekturze, dobór jednostek w zamkach też czasem wydaje się losowy.

O autorze

Berlin

Podobne newsy

Ludzie, ludzie, Heroes VII i Heroes III HD za bezcen!

News
wtorek, 9 czerwca 2015

ludzie-ludzie-heroes-vii-i-heroes-iii-hd-za-bezcen 60 złotych - tyle wynosi obecnie w internetowym sklepie Ubisoftu cena pakietu Might & Magic Heroes VII - Digital Deluxe Edition, zawierającego między innymi dostęp do wersji beta gry, ekskluzywne DLC oraz Heroes of Might and Magic III w wersji HD. Z racji, że normalna cena wynosi 240 złotych... warto chyba się pospieszyć?

Komentarzy:
33

Artykuły

Którą wybierzesz? Pieśń o przygodzie, wolności i historii, pieśń o zdegenerowanych bandytach na Dziwnym Zachodzie, a może pieśń o niedającej się opisać grozie?

Komentarzy:
5

Popularnemu Pac-Manowi stuka właśnie 40 lat. Takiej rocznicy nie możemy zignorować. Ale, że na jego temat pisałem dość obszernie ze 2 lata temu (CDA 02/2018), dziś tylko w telegraficznym skrócie przypomnę najważniejsze informacje na jego temat.

Komentarzy:
2

Machamy biało-czerwoną flagą i gramy na baczność, pożerając ogórki kiszone, bo w tworzeniu każdej z tych gier brali udział Polacy. 

Komentarzy:
1

A gdyby tak spróbować czegoś nowego?

Komentarzy:
15

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z