24
26.01.2015, 12:40Lektura na 3 minuty

[10 dni z M&M Heroes III HD] Frakcje ? Nekropolia

Tylko jeden strzelec. Słabe jednostki startowe. Kościane smoki, których statystyki mogą być powodem do podśmiechujek. Efekt? Miasto tak silne, że bywa zakazywane w herosowych turniejach. Żeby było jeszcze zabawniej - na dużych mapach Nekropolia dzieli i rządzi, na mniejszych bywa z kolei chłopcem do bicia.


Mateusz Witczak

Zarówno tutejsi czarownicy, jak i rycerze śmierci zaczynają przygodę z umiejętnością nekromancji (na poziomie podstawowym przywraca – w formie szkieletów – 10% poległych podczas walki stworzeń, na mistrzowskim – 30%). Warto wzmocnić tego skilla wybierając specjalizującego się w nim Isrę (bezwzględnie zakazanego zresztą w co bardziej oficjalnych rozgrywkach). Na późniejszym etapie można zastanowić się nad włączeniem w poczet aromatycznych herosówTamiki (specjalizującej się w czarnych rycerzach), Vokiala (wampiry, którymi jeszcze się w tym tekście pozachwycamy), a z postaci władających magią - Thanta (czar ożywienie) i Aislinn (deszcz meteorytów). Jest zresztą w czym przebierać – liderzy pozostający na usługach Nekropolii stanowią interesujący miszmasz przydatnych zdolności i specjalizacji.

W kosztorys należy włączyć właściwie wszystkie surowce. Przy czym, gdy idzie o budynki produkujące jednostki, poza mauzoleum (5 jednostek siarki), zasobów innych niż złoto, drewno i kamień wymaga jedynie smocza krypta oraz ulepszenia. Jako że armie nieumarłych bazują w pewnej mierze na legionach szkieletów, dobrze jest wznieść zwiększający skuteczność ich pozyskiwania nekromatron (zwłaszcza, że tysiąc sztuk złota nie obciąża zbytnio budżetu), ewentualnie szkieletornię, dzięki której przekształcimy w chodzący kościec jednostki innych frakcji. Niewielkie profity przynosi natomiast kuźnia (bo i na co komu namiot medyka?).

homm3_nekropolia2
homm3_nekropolia2_176vn.jpg

Szkielet, jaki jest, każdy widzi. Statystyki ma niespecjalne (choć wciąż zjada chochlika na śniadanie), a jego jedyną siłą jest liczebność. Ożywieniec punktuje wytrzymałością, kuleje natomiast na pozostałych frontach – uderza słabiej niż kościej, rusza się raptem 3 pola na turę, a jego mizernego potencjału wcale nie poprawia awans na zombie (przy ataku ma 20% szans na nieznaczne obniżenie ataku i obrony przeciwnika). To jedna z gorszych (jeśli nie najgorsza) jednostka drugiego poziomu.

Tak naprawdę armia Nekropolii bywa groźna dzięki legionom szkieletów, liszom (niezwykle kompetentny strzelec), wampirzym lordom (ulepszeniu wampirów, które to należy poczynić niezwłocznie i bez dyskusji) oraz czarnym rycerzom. Kuzyni Roberta Pattisona mają bardzo dobre statystyki, a w dodatku blokują kontrataki i, dzięki wyssaniu życia, które wskrzesza poległe wąpierze przy każdym uderzeniu, zasługują na miano herosowego perpetuum mobile. Przy umiejętnej grze nie stracicie podczas starcia ani jednego krwiopijcy. Czarny rycerz to natomiast (obok nagi z Fortecy) najlepsza jednostka szóstego poziomu, która w dodatku w swej ulepszonej wersji ma 20% szansy na przeklęcie przeciwnika i tyle samo na zadanie podwójnych obrażeń! W jakimś stopniu rekompensuje on słabość kościanych smoków (które po awansie wciąż prezentują się mocno tak sobie, są natomiast szybkie i mają przydatną zdolność postarzania atakowanego przeciwnika, co na 3 tury odbiera mu połowę punktów zdrowia).

Dodajmy, że nieumarli nie posiadają morale (to akurat miecz obosieczny), są odporne na strach, oślepienie oraz hipnozę, truciznę, czy plagę. Nekropolia ma mniejszy potencjał na małych mapach i dobrym pomysłem jest zaatakować ją szybko. Z każdym tygodniem szanse na jej zwycięstwo rosną.

Jednym zdaniem: Grywalna Armia Czerwona - potęga, która braki w wyszkoleniu nadrabia liczebnością.


Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3462

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze