Logowanie do CD-ACTION

Zamknij [X]
Załóż sobieNie masz konta?

Co daje konto w serwisie cdaction.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

HITPolska gra historyczna - Wasze opinie

Faraon poniedziałek, 11 listopada 2013, 16:22 O grach inaczej
Civilization V: Nowy Wspaniały Świat
Civilization V: Nowy Wspaniały Świat

Pod tekstem o dobrej polskiej grze pojawiło się kilkaset Waszych komentarzy. Nie obyło się bez tony żartów (tych śmiesznych i tych mniej), kalk rodem z Sienkiewicza (husaria husaria husaria) oraz wątpliwości co do mojej proweniencji narodowej. Wyłowiłem te najciekawsze i podzieliłem je według trzech kategorii. Enjoy the tour!

Kategoria: pomysły warte uwagi

W Waszych komentarzach dominowały propozycje gier z siedemnastowieczną Polską jako tłem. Wygląda na to, że jesteście „wygłodniali husarii”, bo wspomnienia o tej formacji pojawiały się w co trzecim wpisie. Sienkiewicz zrobił swoje ;)

Michał z FB: Gra o Lisowczykach byłaby super /gratulacje, wyłowiłeś zapomniany temat!

Urban z FB: Byli Polanie... potem takie sobie Polanie 2... myślę, że w tę stronę warto by było ciągnąć. Zamierzchłe czasy, mało kontrowersji pseud-patriotycznych... no i topory i tarcze. Nie zapominajmy o toporach i tarczach

Kamil z FB: Bitwa pod Grunwaldem jako Slasher z elementami RPG z perspektywą trzeciej osoby. Główny bohater - Zawisza Czarny.

Witek z FB: Jakis mroczny rpg w fantastycznej wersji XVII wieku? Wiecie, niby, powiedzmy, Ukraina w przededniu powstania Chmielnickiego, ale z upiorami na kurhanach, czarna magia itp. /Taki kresowy Witcher 

Maciej z FB: RTS w XVI wieku, złoty wiek dla Polski. Albo I-sza Dymitriada i zdobycie Moskwy, Odsiecz Wiedeńska, Powstanie Wielkopolskie - w każdym razie coś o zwycięstwach z naszej historii, nic martyrologicznego, płaczliwego i "moralnego zwycięstwa". Tak to widzę. No i od wielu lat marzy mi się porządny symulator lotu z Dywizjonem 303 w roli głównej 

Michal z FB: okres ''okupacji'' ;p komunistycznej, gdzie opozycja wykorzystuje coraz to nowsze zdobycze techniki, jak na tamten okres... Swoiste początki pierwotnych cyberpunków.

Kondzio z forum: Mnie zawsze marzyła się gra "historyczna", zrobiona z przymrużeniem oka i totalnie przerysowana - jak japońskie Sengoku Basara. Już widzę tego Zawiszę, jak odbija tarczą kule armatnie, jadąc 200km/h na koniu... Ale za coś takiego twórców najpewniej spalono by na stosie...

nieznajomy43 z forum: może coś w stylu RPG w czasach wczesnego chrześcijaństwa. Jesteśmy początkującym kapłanem (ale umie też walczyć) który ma misje nawrócenia zwykłych ludzi. Czyli byśmy wędrowali od wioski do wioski (sam wybierasz do której) i tam odprawiasz egzorcyzmy, pomagasz zwykłym ludziom, zabijasz niewiernych którzy cie atakują i w ten sposób ładujesz pasek oznaczający wiernych w wiosce. Za każdą ochrzczoną wioskę dostaje się pieniądze(które wydajemy na potężniejsze artefakty, zbroje, itp.) oraz dostajemy punkty łaski boskiej która wykorzystujemy na boską interwencje. Przy okazji gdzieniegdzie odnajdujemy emanację tamtych Bogów i oni są bossami( nie trzeba z nimi walczyć) ale przyśpieszają rozwój paska ochrzczenia całego kraju/królestwa. wydarzenia historyczne dzieją się w tle (ale mają znaczenie dla fabuły) więc można uwolnić się od przysłowiowego butthurtu. A na końcu tej gry walczyli byśmy ze smokiem (arcyboss) coś w stylu św. Jerzy kontra smok. dość oklepany klimat.

Pipes z forum: Gra, w której wracamy z Zachodu w sam środek PRLu i to od gracza zależy czy ten upadnie czy zwiążę się z bezpieką, zostanie wybitnym szpiegiem itp. Byłoby to połączenie rpg i skradanki. Drugi pomysł to gra w czasach XVIII wieku- jesteśmy zwykłym niepozornym szlachcicem, który na skutek widma zaborów i dalszych rozbiorów postanawia działać, łamie konwenanse, robi powstania ludowe itp. - również taki polski Assasin's Creed, w którym walczy o niepodległość, tyle że przed, a nie po jej utracie.

Revel z forum: A ja za to chciałbym zobaczyć grę z historią osadzoną w Polsce lat '39-'45. Niby w ogranej konwencji skradankowo-konspiracyjnej a la The Saboteur i The Great Escape, lecz dobrze bym widział dobrze dobrany, prawdziwie dojrzały i realistyczny scenariusz. (…)

Quebe z forum: Dywizjon 303 bezdyskusyjnie jeden z najciekawszych z dobrą fabułą i grywalnością zrobił by karierę (…)


Kategoria: WAT

Komentarze, po których potrzebowałem kilku chwil, by dojść do siebie i przejść się po szmatkę, by wyczyścić opluty ze śmiechu monitor

Tylkonachwilę z FB: Symulator narodzin Bolesława Chrobrego? /wcielasz się w Dobrawę i…przesz??

Przemek z FB: walka z robotami w polskich miastach... i zemsta za złe czyny wyrządzone Polsce / martyrologia w wersji Transformers

Krzysztof z FB: Czasy dzisiejsze: symulator prokrastynacji przy budowie dróg. Do wyboru różne sny, w ramach DLC fajki "Marlboro"

Marcin z FB: Sosnowiec the game

Mateusz z FB: Assasins creed w czasach zaborów. Assasins Creed: Kordian's journey. Spoiler: na końcu zabijamy cara. ;x /dużo lepszy zakończenie niż w tej ramocie Słowackiego, to fakt ;)

Michael z FB: myślę że Przedwiośnie... Żywych Trupów / Baryka biega z shotgunem?

Maciej z FB: S.T.A.L.K.E.R. Zew Radomia

Michał z FB: Można byłoby zrobić fps typu CoD'a 2 czyli jesteśmy jakimś polskim żołnierzem i bierzemy udział w najważniejszych bitwach II W.Św. np.Westerplatte,bitwa nad Bzurą,Narwik,Anglia,Tobruk,Atlantyk,Lenino,Monte Cassino,Falaise,Arnhem,Kołobrzeg,Powstanie Warszawskie i Berlin. / to musiałby być Terminator, Rambo i James Bond w jednym


Kategoria: bad idea

Pojawiły się też propozycje kiepskie, które nie można zostawić bez paru mocnych słów krytyki

Sebastian FB: Wcielasz się w rolę Żołnierza Wyklętego i masz jakieś misje, dobry klimat /Niestety ŻW nie byli tacy, jak ich chcą narysować niektórzy. „Jakieś misje” w rzeczywistości to często było mordowanie cywilów, niestety.

Hubert z FB: Fajna była by gierka osadzona w czasach Powstania Warszawskiego. Od momentu wybuchu aż po przez upadek / Nie przestanę nigdy się upierać, że PW nie jest i nie będzie tematem na grę komputerową. To nie Arnhem ani Tobruk, gdzie walczyły ze sobą regularne armie. Powstanie ’44 było rzezią ludności. Przez złe decyzje przywództwa życie straciło ponad 200 tysięcy ludzi. PW to parę dni walki i tygodnie niewyobrażalnej rzezi. Ludzie, pamiętajcie – to nie była zabawa patriotycznych kozaków, co z pistoletami szli na czołgi. 

ArachidowyPL z forum: Moim zdaniem najlepszą grą byłoby życie zwykłego mieszkańca w okupowanej Warszawie (po mimo, że jestem z Wrocławia). Przerażony faktem wojny i okupacji, wstępuje do ochotniczej Armii Podziemnej, rysuje znaki Polski Walczącej na ścianach, wybija szyby w niemieckich lokalach, bierze udział w akcjach polegających na odbiciu kogoś (oczywiście wszystko oparte na faktach). Pokazać horror wojny oczami cywila... /Przeciętny cywil codziennie myślał, jak tu znaleźć coś do jedzenia, jak się nie dać zabić oraz czym ogrzać dom zimą. Wiem, że oficjalna edukacja przedstawia wszystkich Polaków jako odważnych straceńców, ale naprawdę, nie róbmy z wojny czasu powszechnego heroizmu. Jeśli chcesz pokazać „horror wojny oczami cywila”, niech to będzie rzeczywiście przeciętny mieszkaniec Polski.

Dodaj komentarz ν
Podziel się:
Więcej na temat: Weekend!,
Wasze komentarze, opinie, uwagi
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy. Zaloguj się lub Załóż konto
piątek, 22 listopada 2013, 15:50   FaraonXIV

Ponieważ zaprzeczam istnieniu takiego tworu jak ŻW - moim zdaniem to sztucznie stworzona kategoria, która mieści w sobie sporo pospolitych bandytów. Jeśli tak - o czym miałaby być taka gra? Czy ŻW (ci, co czesto mordowali cywili) walczyli w jakichś bitwach? Byli regularną armią? Co więc byłoby w tej grze? Bieganie po lesie?

piątek, 22 listopada 2013, 15:22   diwad

Ok już widzę na czym polega nasze nieporozumienie. Może nie wyraziłem się dostatecznie jasno ale o Powstaniu Warszawskim nic nie zamierzałem mówić. O zbrodniach popełnianych przez żołnierzy mówiłem w kontekście ŻW. Pan mówił że oni popełniali zbrodnie wojenne i dlatego nie powinno być gier z nimi. I tu w mojej głowie powstaje pytanie: dlaczego skoro Armia Czerwona popełniła mnóstwo zbrodni wojennych ona może występować w grach a Żołnierze Wyklęci co do których wcale nie jest to takie czarno-białe już nie?

piątek, 22 listopada 2013, 14:47   FaraonXIV

Po pierwsze, o jakichś koszulkach z Che dyskutować nie zamierzam, bo to nie na temat. Po drugie, nie wiem, skąd się tu wziął jakiś czerwonoarmista, ja o ACz nie pisałem. Po trzecie, ŻW to kategoria zmanipulowana, gdyż wrzucono do jednego wora bohaterów pokroju Pileckiego i rozmaite szumowiny. Po czwarte, rozumiem, że uwagi na temat brutalności wojen odnoszą się do tego, co napisalem o Powstaniu Warszawskim. Proszę więc przeczytać raz jeszcze ten fragment, tam jest jasno wyłożone, dlaczego tak, a nie inaczej

piątek, 22 listopada 2013, 4:37   diwad

Niezależnie od sympatii politycznych te sześć zer różnicy właśnie robi duża różnice.

piątek, 22 listopada 2013, 4:30   diwad

Przepraszam pomyłka podczas 2 wojny światowej zginęło 70 milionów nie 100. Pomyliłem ofiary komunizmu a ofiary wojny. Swoją drogą czy tak samo mocno potępia pan chłopców z Che na koszulkach albo z PPR-u co "faszystów" z ONR-u i innych narodowców? Bo według historyków ideologia tych pierwszych ma na sumieniu 100milionów osób a tych drugich (Polska demokracja narodowa) ma co najwyżej 100 osób a nie milionów osób. A to i tak licząc takie kontrowersyjne przypadki jak spod Borowa. Niezależnie czy prawy czy lewy

piątek, 22 listopada 2013, 3:41   diwad

Proszę pana aby zamiast uspokajać mnie publicznie mi to pan wytłumaczył skoro nie zrozumiałem.
Ps. Niech się pan nie martwi o moje nerwy nie jest z nimi tak źle.

piątek, 22 listopada 2013, 3:31   diwad

@faraon
Skoro nie zrozumiałem to powiedz mi czym się różni granie czerwono armistą od grania żołnierzem wyklętym albo albo zwykłym amerykańskim wojakiem ? W każdym przypadku "jakieś misje" to mogło być rozstrzelanie cywili za kolaborację, żołnierza za dezercję, kradzież żywności cywilom, spalenie wioski czy miasteczka żeby nie posłużyło wrogu. Taka jest wojna i partyzantka. Czy miał pan pretensje do twórców Company od heroes że oni bawią się w wojenke a tymczasem 100milionów ludzi poszło do piachu?

poniedziałek, 18 listopada 2013, 11:35   FaraonXIV

Nie zrozumiałeś tekstu. Weź melisę, odetchnij kilka razy i zacznij czytać raz jeszcze. Pomaga ;)

niedziela, 17 listopada 2013, 5:40   diwad

A może nalotów na Drezno wcale nie było? No ale będą gry o Bohaterskiej Armii Czerwonej bo ona nigdy nie dopuściła się zbrodni. No i WYZWOLIŁA POLSKĘ!!!

niedziela, 17 listopada 2013, 5:39   diwad

Nici z kolejnych części Total War no bo wszyscy wiemy że WSZYSCY żołnierze gwałcili, i jeszcze ta możliwość splądrowania zdobytej osady. Koniec też z grami z llwś no bo źli naziści jeszcze gorsi alianci. Nie słyszeliście o amerykanach gwałcących Francuzki w Normandii?

Podobne newsy

[Weekend] Na całej połaci śnieg

News
piątek, 6 grudnia 2013

weekend-na-calej-polaci-snieg Orkan Ksawery wraz z obfitym śniegiem przywaliły w nas pełnym impetem, więc o niczym innym nie może być mowy. Witając pierwszy w pełni grudniowy weekend przygotowaliśmy dla was ciekawe teksty związane z mrozem, chłodem, zimą i wszystkim wokół, co przeszkadza w wyjściu z domu.

Komentarzy:
2

Artykuły

„Wyszeptałam słowa, które kowale wypowiadają w kierunku żelaza; które mordercy wypowiadają w kierunku swoich ofiar; które ogień wypowiada w kierunku tego, co je karmi. Tylko ja wiem, czego dokonałam, ale ukształtowało to moją ścieżkę”.

Komentarzy:
7

W odcinku z tego tygodnia odnajdą się przede wszystkim entuzjaści grania we dwoje. A także ci, którzy mają ochotę rzucić wszystko i uciec do lasu.

Komentarzy:
2

To samo co każdego dnia, Pinky. Pijemy wino i mścimy się na ludzkości.

Komentarzy:
7

Czy zdecydujesz się poznać odpowiedzi na wszystkie pytania, jeśli nie będziesz mógł się nimi z nikim podzielić?

Komentarzy:
5

Najczęściej czytane

Najczęściej komentowane

Galerie zdjęć

Gry A-Z

Wyszukaj: Szukaj
0 - 9 A B C D E F G H I
J K L M N O P Q R S T
U V W X Y Z