2
14.02.2023, 10:00Lektura na 3 minuty
Wideo

The Day Before: Twórcy nieudolnie tłumaczą brak praw do nazwy

MMO w otwartym świecie pełnym zombiaków zostało ponownie przełożone, ale na szczęście Fntastic wszystko dokładnie wyjaśnia.


Marcin Hołowacz

Jeszcze do niedawna The Day Before było jedną z najchętniej dodawanych gier do list życzeń na Steamie. Aktualnie produkcja ociera się o wiele kontrowersji, a niektórzy gracze zaczęli nawet powątpiewać w dobre intencje jej twórców, tzn. pojawiły się opinie, że studio Fntastic nie będzie w stanie dostarczyć takiego produktu, jaki zapowiedziało

Osoby śledzące temat zdają sobie sprawę m.in. z nawarstwiających się opóźnień. Czerwcowy termin z 2022 roku musiał być przełożony na marzec 2023 roku, a wszystko przez zmianę silnika na nowszy Unreal Engine 5. To jeszcze nie koniec świata, bo przecież powód jest dobry i prawdopodobnie przyniesie liczne korzyści dla graczy, prawda? Niestety na tym się nie skończyło, a następna obsuwa ma już bardziej kuriozalną przyczynę.

Premierę The Day Before przełożono na listopad 2023 roku, natomiast sama gra zniknęła ze Steama. Jaki jest powód? Podobno tworzące ją studio nie ma praw do tytułu „The Day Before”, bo ktoś inny zarejestrował taki znak towarowy.

Przedziwna sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, bo niedawno opublikowany 10-minutowy zapis z rozgrywki został usunięty z YouTube’a, co również miało być spowodowane brakiem praw do nazwy gry. Fntastic pokusiło się o dostarczenie wyjaśnień za pośrednictwem serwisu Twitter, a konkretniej mówiąc twórcy napisali, że mają dla nas trzy fakty:

1) Właściciel praw do nazwy „The Day Before” jest twórcą aplikacji kalendarzowej, która nie ma większego związku z grami.

2) Kiedy Fntastic ogłosiło grę w 2021 roku, twórca aplikacji też chciał takiej nazwy i uprzedził ich ze złożeniem wniosku.

3) Teraz człowiek od aplikacji, który „zakosił” nazwę, kontaktuje się z twórcami gry, ale robi to w dość niejasny sposób i podobno chce o czymś porozmawiać… tylko o czym?!

Być może jestem w błędzie, ale powiem wprost… te całe wyjaśnienia z trzema faktami podanymi na Twitterze nie brzmią jak coś, co przedstawiłaby poważna firma. Zaniedbanie kwestii znaku towarowego przez parę lat to jedno, lecz opisywanie sprawy mniej więcej na zasadzie: „I słuchajcie, zły pan chce z nami teraz porozmawiać, tylko o czym? Hmm? No o czym?”, to dla mnie już za dużo. W moim odczuciu Fntastic zachowuje się coraz dziwniej, a ich wyjaśnienia prezentują się mało profesjonalne.

Kto wie, być może zgodnie ze swoją zapowiedzią będą walczyć o „prawdę” i wszystko skończy się dobrze? Nie wiem, ale za parę dni dostaniemy prezent w postaci filmiku ukazującego proces tworzenia The Day Before. Materiał został już wstawiony i trwa odliczanie do jego premiery.

Na koniec przypominamy o tym, że gracze zarzucali The Day Before plagiat. Pisaliśmy również o usuniętym gameplayu z The Day Before, a także o materiale promocyjnym, który został stworzony we współpracy z Nvidią.


Czytaj dalej

Redaktor
Marcin Hołowacz

Gry to moja pasja i zawsze w coś pogrywam, choć często jestem w tyle z najnowszymi premierami. W pewnym momencie pokochałem roguelite'y, ale przydałby się większy skill. Jeśli trafia mi się taka okazja, wtedy staram się również pisać o grach.

Profil
Wpisów375

Obserwujących5

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze