1
29.02.2024, 13:30Lektura na 2 minuty

Prototypowe narzędzie Adobe pozwala tworzyć muzykę na podstawie poleceń tekstowych

Zabawy Adobe z generatywną sztuczną inteligencją zaowocowały opracowaniem narzędzia, które umożliwia wygenerowanie muzyki na podstawie poleceń tekstowych wydawanych przez użytkowników.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W ubiegłym roku, w ramach konferencji Adobe Max, amerykańskie przedsiębiorstwo pochwaliło się, że pracuje nad pokaźną rzeszą narzędzi korzystających ze sztucznej inteligencji. Wczoraj z kolei zaprezentowano prototyp pod postacią Project Music GenAI Control, który pozwala generować muzykę na podstawie podanych przez użytkownika fraz. Co więcej, otrzymany w ten sposób produkt może zostać dość dogodnie zmodyfikowany bez potrzeby uciekania się do skorzystania z zewnętrznego oprogramowania.

Jak dokładnie będzie działać Project Music GenAI Control (który to, swoją drogą, raczej zmieni nazwę przed oficjalną premierą)? Użytkownik wpisuje frazy mogące odnosić się do konkretnych gatunków muzyki i definiujących tempo, intensywność oraz tym podobne cechy utworu, który ma zostać wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Po sprecyzowaniu, na co powinna paść uwaga AI, narzędzie zabiera się do pracy i zwraca nam opracowany przez siebie plik audio, który następnie możemy wedle uznania zmodyfikować. Poszczególne fragmenty ścieżki dźwiękowej mogą być swobodnie remiksowane, a całość może zostać zapętlona, dzięki czemu sprawdzi się w roli podkładu muzycznego.

Adobe obiecuje przy tym, że narzędzie będzie można „nakarmić” wybranymi utworami, na których będzie ono bazować przy generowaniu treści. Nie określono jednak, czy wykorzystać w tym celu będzie można dowolną piosenkę, czy jedynie materiały znajdujące się w domenie publicznej. Na wzmiankę zasługuje także fakt, że wyplute przez Project Music GenAI Control ścieżki będzie można przedłużyć (lub skrócić), co pozwoli dopasować je do własnych potrzeb bez potrzeby godzenia się na półśrodki i uciekania się do własnoręcznego majstrowania.

Do oficjalnego debiutu Project Music GenAI Control pozostało prawdopodobnie jeszcze sporo czasu, jako że prace nad nim znajdują się obecnie nad dość wczesnym etapie. Warto także przypomnieć o tym, że Adobe nie jest pierwszą firmą, która zamierza zagonić sztuczną inteligencję do pracy nad muzyką. Nad podobną technologią pracują już zarówno Google, jak i Meta.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów872

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze