5
13.10.2023, 12:00Lektura na 3 minuty

Adobe chwali się nowymi narzędziami AI

Tytułowe narzędzia i funkcje korzystające z dobrodziejstw sztucznej inteligencji zostały zaprezentowane na dorocznej konferencji Adobe Max.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Odbywająca się w dniach 10-12 października konferencja Adobe MAX dobiegła właśnie końca, a w jej ramach stojąca za nią firma pochwaliła się szeregiem nowości z poletka sztucznej inteligencji, które ma zamiar w przyszłości zaimplementować w swoich produktach, takich jak Photoshop, Illustrator lub mobilne Express.

Niewykluczone jednak, że część z projektów nie wejdzie w życie – jednym z założeń tytułowej konferencji jest zbadanie opinii publicznej i sprawdzenie, czy dany pomysł ma rację bytu. Mimo to większość z narzędzi, które ujrzały światło dzienne w toku pokazu, jest godnych uwagi i warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się im bliżej.


Project See Through

Rzeczona funkcja pozwoli na pozbycie się odbić w szkle uchwyconych na fotografii. Nawet z dostępnymi obecnie na rynku narzędziami ich usuwanie jest niewiarygodnie uciążliwe i czasochłonne, a w skrajnych przypadkach wręcz praktycznie niemożliwe. Project See Through ma zamiar wyeliminować tę bolączkę z pomocą sztucznej inteligencji, która oszczędzi grafikom mnóstwo pracy.

2
zdjęć

Project Dub Dub Dub

Nie dajcie się zwieść dość infantylnej nazwie – Project Dub Dub Dub to potężne narzędzie, które umożliwia wygenerowanie podkładu głosowego z pomocą AI. Stworzony w ten sposób dubbing może wybrzmieć w jednym z 70 języków i ponad 140 dialektów. Dub Dub Dub korzysta z, jak dziwnie by to nie brzmiało, tłumaczenia mowy na mowę. Oprogramowanie automatycznie tłumaczy i dopasowuje głos mówcy, jego ton, kadencję i akustykę z oryginalnego wideo, umożliwiając stworzenie nawet kilkudziesięciu wersji językowych danego materiału bez potrzeby zmiany aktorów głosowych.


Project Res Up

To narzędzie o wymownej nazwie pozwoli na upscaling materiałów w niskiej rozdzielczości w taki sposób, aby prezentowały się one zadowalająco na współczesnych ekranach. Pozwoli to tchnąć nowe życie w archiwalne nagrania kurzące się na stertach płyt CD i DVD rozlokowanych w najróżniejszych kątach mieszkania.


Project Stardust

Stardust to nie tyle narzędzie lub funkcja, co cały silnik edycji obiektowej, który funkcjonuje z pomocą zarówno klasycznej sztucznej inteligencji, jak i jej generatywnej kuzynki. Rzeczony projekt w znaczny sposób usprawni takie czynności jak wycinanie obiektów z obrazów, wypełnianie tła i mieszanie oświetlenia oraz kolorów. Napomknięta generatywna AI pozwoli z kolei na dodawanie nowych elementów do istniejących już grafik oraz ich przekształcanie.


Project Primrose

Project Primrose również nie można nazwać ani funkcją, ani narzędziem – jest on bowiem... materiałem. I to nie byle jakim, jako że jest on w stanie wyświetlać materiały stworzone przy pomocy Adobe Firefly, Adobe After Effects, Adobe Stock i Adobe Illustrator. Jak twierdzi samo Adobe, projektanci mogą korzystać z tej technologii nie tylko w przypadku odzieży, lecz także i mebli oraz wszelkich innych powierzchni. Dzięki zastosowaniu Primrose nie będzie potrzeby kupna nowej sukienki, która posiada intrygujący wzór – wystarczy go ściągnąć i zaimplementować na tę już posiadaną.

Oprócz tego Adobe zaprezentowało także szereg innych nowości, wśród których znajdziemy m.in. Project Fast Fill, Project Draw & Delight, Project Neo, Project Scene Change, Project Glyph Ease, Project Poseable. Amerykańskiemu przedsiębiorstwu nie sposób odmówić dwóch rzeczy – parcia na innowacje w dziedzinie projektowania graficznego oraz fiksacji na punkcie słowa „project”. Z pełną listą zapowiedzianych nowości możecie zapoznać się na blogu firmy. Kanał Adobe Creative Cloud w serwisie YouTube zamieszcza także podsumowanie każdego z dni konferencji w formie niespełna minutowych podsumowań, więc jeśli ciekawi nas ta tematyka, warto rzucić na nie okiem:


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1009

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze