21.03.2024, 11:15Lektura na 3 minuty

Nvidia pracuje nad modelem AI dla robotów

Project GR00T to ogólny model fundamentalny sztucznej inteligencji powstający z myślą o humanoidalnych robotach.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Prezes Nvidii Jensen Huang, który jeszcze niedawno zachęcał ludzi do zainteresowania się rolnictwem, powiedział, że „tworzenie podstawowych modeli dla robotów humanoidalnych jest obecnie jednym z najbardziej ekscytujących problemów w dziedzinie sztucznej inteligencji”. Problemów, które jego firma ma zamiar pomóc rozwiązać.


I am GR00T

GR00T, a w zasadzie Generalist Robot 00 Technology, umożliwi wyposażonym w tę technologię robotom na rozumienie języka naturalnego oraz naśladowanie ruchów poprzez obserwowanie wykonujących je ludzi. Co więcej, roboty z GR00T na pokładzie mają się niezwykle szybko uczyć koordynacji, zręczności oraz wszelkich umiejętności mających pomóc w nawigowaniu po świecie rzeczywistym i adaptacji do panujących w nim warunków.

W ramach opisywanego projektu Nvidia pochwaliła się także swoim nowym komputerem, który okraszono mianem Jetson Thor. Jest on przeznaczony dla humanoidalnych robotów i bazuje na układzie SoC Nvidia Thor. Szeregu usprawnień doczekała się także platforma robotyki Nvidia Isaac.

Nie przepuszczono także okazji, aby pochwalić się, że Nvidia pracuje nad kompleksową platformą sztucznej inteligencji, z której zamiar skorzystać mają najwięksi gracze na rynku przypominających ludzi robotów, tacy jak 1X Technologies, Agility Robotics, Apptronik, Boston Dynamics, Figure AI, Fourier Intelligence, Sanctuary AI, Unitree Robotics i XPENG Robotics.

Co nieco do powiedzenia w kwestii humanoidalnych robotów miał Jonathan Hurst – współzałożyciel i dyrektor ds. robotów w Agility Robotics:


Znajdujemy się w punkcie zwrotnym historii, a roboty skoncentrowane na człowieku, takie jak Digit, mogą na zawsze zmienić pracę. Nowoczesna sztuczna inteligencja przyspieszy rozwój, torując drogę robotom takim jak Digit do pomagania ludziom we wszystkich aspektach codziennego życia.


Jonathan Hurst – współzałożyciel i dyrektor ds. robotów w Agility Robotics

Podobnego zdania jest przedstawiciel innego z przedsiębiorstw współpracujących z Nvidią – współzałożyciel i prezes Sanctuary AI Geordie Rose:


Ucieleśniona sztuczna inteligencja nie tylko pomoże sprostać niektórym z największych wyzwań ludzkości, ale także stworzy innowacje, które obecnie są poza naszym zasięgiem lub wyobraźnią. Tak ważna technologia nie powinna być budowana w silosach, dlatego priorytetowo traktujemy długoterminowych partnerów, takich jak NVIDIA.


Geordie Rose – współzałożyciel i prezes Sanctuary AI

Będąc już w temacie humanoidalnych robotów ze sztuczną inteligencją na pokładzie, nie sposób nie wspomnieć o tworze firmy Figure, czyli Figure 01. Robot ten powstał w ramach współpracy z OpenAI i potrafi on prowadzić rozmowy w czasie rzeczywistym oraz operować przedmiotami w całkiem zręczny sposób. Swoją propozycję z tego sektora postanowiła przedstawić także Tesla, a Optimus – Gen 2 prezentuje się nad wyraz ciekawie.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów886

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze