13.12.2023, 16:30Lektura na 1 minutę

Tesla Optimus – nowa generacja humanoidalnych robotów od Elona Muska

Tesla to nie tylko samochody, a firma postanowiła o tym przypomnieć, pokazując kolejną generację swojego humanoidalnego robota.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Dopiero co pierwsze Cybertrucki trafiły do klientów, a Tesla już postanowiła pochwalić się swoim najnowszym tworem. Tym razem jednak nie jest nim pojazd, a robot. Optimus – Gen 2 jest następcą modelu opracowanego w marcu bieżącego roku.

Jak możemy przeczytać na stronie producenta, celem Tesli jest „stworzenie dwunożnego, autonomicznego robota humanoidalnego ogólnego przeznaczenia, zdolnego do wykonywania niebezpiecznych, powtarzalnych lub nudnych zadań”. Wnioskując na podstawie widocznego poniżej materiału, firma może być na dobrej drodze.

Optimus – Gen 2 jest nie tylko o 30% szybszy od swojego starszego o dziewięć miesięcy (co wcale nie oznacza, że jest szybki), ale także i lżejszy o przeszło dziesięć kilogramów. Tesla nie omieszkała przy tym pochwalić się imponującymi umiejętnościami utrzymania równowagi przez swojego humanoidalnego robota. Co więcej, potrafi on obchodzić się z delikatnymi przedmiotami, nie uszkadzając ich podczas przenoszenia.

Wedle zapewnień Muska, maszyna ma kosztować „poniżej 20 tys. dolarów”, jednak ile warte są zapewnienia miliardera co do cen jego produktów, przekonali się już nabywcy Cybertrucków. Niemniej, Elon przewiduje, że Optimus będzie cieszył się sporą popularnością wśród nabywców i zakłada, że sprzedanych zostaną miliardy egzemplarzy,


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów791

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze