1
14.03.2024, 10:05Lektura na 2 minuty

Już dziś start rakiety Starship [AKTUALIZACJA]

Starship firmy SpaceX wystartuje dziś po raz trzeci. Tym razem plan misji jest zdecydowanie bardziej ambitny.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Co prawda poprzednio nie wszystko poszło zgodnie z planem, Space X Elona Muska uczy się jednak na błędach i firma liczy, że tym razem wszystko, co zaplanowano, pójdzie jak z płatka. A lista rzeczy do zrobienia po starcie rakiety wygląda już całkiem ambitnie.


Plan misji

Wystartują oczywiście dwa stopnie: booster oraz sam statek kosmiczny. Ten pierwszy w założeniach ma się odłączyć już w przestrzeni kosmicznej, po czym powróci na Ziemię. Dopiero to, co nastąpi potem, jest naprawdę ciekawe. SpaceX bowiem po raz pierwszy przetestuje silniki statku w kosmosie. Sprawdzona ma zostać również zdolność Starshipa do manewrów w próżni, inżynierowie spróbują też otworzyć właz luku towarowego oraz przepompować paliwo w zbiornikach.

Plan lotu. Foto: SpaceX
Plan lotu. Foto: SpaceX

Wbrew pozorom to szalenie ważne kroki – mają one pomóc w przygotowaniach do misji Artemis, w której dziecko Elona Muska odgrywa bardzo istotną rolę. Tym razem jednak Starship ma według założeń misji przelecieć nad Atlantykiem, południową częścią Afryki, następnie zaś wejść z powrotem w atmosferę i zakończyć lot w Oceanie Indyjskim.


Gdzie oglądać?

Okno startowe otwiera się pomiędzy 13:00 a 15:31 czasu polskiego. Rakieta nie ma ściśle wyznaczonej godziny startu, warto więc od początku śledzić wydarzenie np. na stronie SpaceX lub w oknie poniżej. Oficjalna transmisja rozpoczyna się o godzinie 12.30.


Aktualizacja

Start przewidywany jest na 14:24. Transmisję z komentarzem możecie oglądać tutaj:

Transmisja bez komentarza, za to z różnych kamer, dostępna jest z kolei tu:

Foto: SpaceX


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów591

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze