22.02.2024, 21:30Lektura na 2 minuty

Google Gemma: Szał na modele językowe AI wciąż trwa

Dopiero co swoją oficjalną premierę zaliczyło Gemini i jego bardziej zaawansowany model Pro, a Google już chwali się swoim kolejnym dużym modelem językowym


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Google nie zwalnia tempa i w dynamicznym tempie poszerza swoje portfolio produktów bazujących na sztucznej inteligencji. Niespełna dwa tygodnie temu gigant z Mountain View odesłał Barda na emeryturę, a na jego miejsce powołał Gemini, zaś już tydzień później udostępniony został model Pro 1.5 rzeczonego czatbota. Na tym jednak niespodzianki się nie kończą, jako że wczoraj zaprezentowana została Gemma – cała rodzina lekkich otwartych modeli AI inspirowanych technologią stojącą za Gemini.


Gemma

Nazwa „gemma” pożyczona została z języka łacińskiego i oznacza ona „wartościowy kamień”. Google zapewnia, że nie została ona wybrana przypadkowo, a wszelkie skojarzenia z kamieniami szlachetnymi są jak najbardziej na miejscu.

Za stworzenie Gemmy odpowiada DeepMind, któremu to asystował szereg innych związanych z AI zespołów Google. Efektem ich pracy jest rodzina lekkich i nowoczesnych otwartych modeli sztucznej inteligencji bazujących na technologii napędzającej Gemini. Na ten moment amerykańska korporacja zdecydowała się na udostępnienie swojego tworu w dwóch rozmiarach: 2B i 7B. Każdy z nich został wstępnie wytrenowany i wyposażony w dostosowane do instrukcji warianty.

To, co wyróżnia Gemmę, to możliwość uruchomienia jej bezpośrednio na komputerze. Google chwali się przy tym niesamowitą wydajnością swojego otwartego modelu AI i jego osiągnięciami w starciu z produktami konkurencji.

Źródło: https://blog.google/technology/developers/gemma-open-models/

Gigant z Mountain View nie omieszkał się przy tym pochwalić, że Gemma od samego początku była projektowana z uwzględnieniem zasad sztucznej inteligencji opracowanych przez korporację. Oznacza to mniej więcej tyle, że podczas wstępnego treningu modeli Gemma zastosowano zautomatyzowane techniki filtrowania niektórych danych osobowych i innych wrażliwych danych z zestawów treningowych oraz wykorzystano szeroko zakrojone dostrajanie i uczenie się ze wzmocnieniem na podstawie informacji zwrotnych od ludzi celem wpojenia Gemmie odpowiedzialnych zachowań.

A będąc już w temacie odpowiedzialnych zachowań i przestrzegania zasad nie sposób zapomnieć o tym, że wielokrotnie wspomniane już Gemini zostało pozbawione możliwości tworzenia obrazów. A wszystko to przez specyficzne podejście sztucznej inteligencji do kwestii poprawności politycznej i parytetów, jako że Gemini nie oszczędzało nikogo i nawet w roli nazistowskiego żołnierza z okresu II wojny światowej potrafiło obsadzić każdego – od czarnoskórej kobiety po wąsatego Azjatę.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów799

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze