12
22.02.2024, 13:30Lektura na 2 minuty

AI Google’a wyłączona: nie chce tworzyć obrazków białych ludzi

Google wyłączył możliwość tworzenia obrazków przez swoją sztuczną inteligencję. Okazuje się, że Gemini najprawdopodobniej przesadzała z różnorodnością w ukazywaniu wizerunków ludzi – nawet tam, gdzie nie było to wskazane. A to z kolei prowadziło do kuriozalnych wpadek.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Bezpośrednią przyczyną takiej decyzji koncernu jest fakt, że AI generowała historyczne ilustracje, gdzie przedstawiciele mniejszości byli osadzani w kontekstach… cóż, czasami nie do przyjęcia.


Kuriozalne rezultaty

Decyzja pojawiła się niedługo po przeprosinach koncernu. Dotyczyły one tego, że Gemini w odpowiedzi na zapytanie potrafiło stworzyć obrazek historyczny nie tyle niepoprawny, co wręcz obraźliwy dla mniejszości. Świetnym przykładem są tu osoby czarnoskóre w mundurach SS z II wojny światowej. Nieścisłości związane z przedstawianiem postaci pojawiały się również w zapytaniach dotyczących konkretnych historycznych sytuacji i osób, jak chociażby Ojców Założycieli USA czy senatorów z końca XVIII i początku XIX wieku. Tutaj sztuczna inteligencja giganta po prostu wprowadzała w błąd.

Opisane sytuacje są najpewniej pokłosiem tego, że AI nie potrafi rozróżniać kontekstów historycznych, gdzie należałoby się jednak trzymać faktów i historycznej prawdy, od tematów fikcyjnych, pozbawionych tego rodzaju „kajdan”. W tym drugim przypadku pokazywanie różnorodności jest już jak najbardziej wskazane: usługa trafia bowiem do szerokiego grona odbiorców, a ci mogą potrzebować rezultatów obejmujących różne przykłady sylwetek ludzi.

Źródło: The Verge
Źródło: The Verge

Jak podaje The Verge, funkcja tworzenia obrazków została wyłączona i wróci za jakiś czas. W niektórych przypadkach w dalszym ciągu jest jednak dostępna, u części użytkowników może też działać w sposób wybiórczy.


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów582

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze