1
14.11.2023, 14:00Lektura na 3 minuty

Farathan: „Polski Gothic” otrzyma early access w ramach osobnej gry

Na pierwszy rzut oka wydaje się to trochę pogmatwane, ale zapewniam, że po rozjaśnieniu sytuacji pomysł jest naprawdę świetny.


Maciek Szymczak

Kojarzycie jeszcze Farathana? Produkcję dwojga naszych rodaków, okrzykniętą „polskim Gothikiem”? Nie zdziwiłbym się, gdyby na to pytanie padła odpowiedź przecząca, w końcu ostatni raz o produkcji słyszeliśmy w lutym, przy okazji przełożenia jej premiery na 2024 rok. Data wypuszczenia była wielokrotnie zmieniana, ale w zasadzie nie ma się co dziwić, że gra napotyka liczne problemy produkcyjne — w końcu tworzona jest przez dosłownie dwie osoby. 

Jednak wygląda na to, że ostatnio w procesie produkcyjnym dokonał się swego rodzaju przełom. Jak wynika z informacji zebranych przez naszego redakcyjnego kolegę b-side’a, osoby odpowiedzialne za produkcję postanowiły uraczyć część graczy możliwością darmowego przetestowania mechanik gry. Odbędzie się to w dość nietypowy sposób, otóż testy będą miały miejsce… w innej grze. Już spieszę z wyjaśnieniami.

Na discordzie Farathana odbyła się ostatnio ankieta, z której wynikło, że większość graczy czekających na premierę chciałaby mieć możliwość darmowego przetestowania gry przed jej wypuszczeniem. Chodziło tu o sprawdzenie modelu rozgrywki, pozbawionej większej fabuły, czy dialogów. Postanowiono zatem stworzyć osobny projekt, jakim jest Tales of Anturia: Hejstos. Będzie to oddzielna gra z prostą fabułą, jednak od technicznej strony taka sama jak nadchodzący Farathan. 


Tak się powinno robić early access!

Twórcy tłumaczą, że zdecydowali się na takie rozwiązanie, gdyż nie byli przekonani do tradycyjnego udostępniania gry w early accessie. Ich zdaniem takie wyjście sprawia, że gracze nie muszą płacić za niedokończoną grę, a jednocześnie unikają spoilerów z jej ostatecznej wersji. Kody dostępu do gry zostaną udostępnione zainteresowanym już w grudniu, a jej pełna wersja ukaże się w marcu przyszłego roku.

Trzeba przyznać, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Dzięki udostępnieniu fanom Hejstosa twórcy będą w stanie zebrać sensowny feedback i wprowadzić ewentualne zmiany do mechanik Farathana. Naprawdę trzeba tu pochwalić kreatywne rozwiązanie problemu.

4
zdjęć

Nowa historia, ten sam świat

Fabuła Tales of Anturia: Hejstos kręcić się będzie dookoła odnalezienia Żelaznej Korony i zjednoczenia królestwa Hejstos, które znajduje się na tym samym kontynencie, co przedstawiony w Farathanie Elion. Będzie ona przedstawiona za pomocą listów i tekstów w samej grze. Prawdopodobnie będzie też dość liniowa, gdyż jej głównym celem będzie pokazanie graczowi systemów obecnych w grze: od walki po zagadki logiczne. Gra otrzymała już swoją kartę na Steamie, a od twórców dowiedzieliśmy się, że w lutym wersja demo gry zostanie udostępniona szerokiej publice podczas festiwalu na tej platformie.

Wszystko to prezentuje się naprawdę interesująco i przyznam, że z coraz większym zainteresowaniem będę śledził doniesienia zarówno dotyczące Hejstosa, jak i oczywiście Farathana. Cóż, wydaje się zatem, że rok 2024 będzie dla fanów Gothica prawdziwym świętem.


Czytaj dalej

Redaktor
Maciek Szymczak

Zakochany w fantastyce maści wszelkiej. Jak najmniej czasu spędza, siedząc w tym świecie, a jak najwięcej przemierzając nadprzestrzeń Odległej Galaktyki, niebo Alagaësii, szlaki Kontynentu lub bezkresne łąki na Cuszimie. Gdy w końcu wyjdzie remake pierwszego Wiedźmina, to zniknie z tego wszechświata, dopóki nie przejdzie gry na każdy możliwy sposób. Niezwykle irytuje go, gdy ktoś traktuje popkulturę jako treści niższego rzędu. Typ, który kłócił się z polonistką, że gry to też sztuka, a na maturze odwołał się do Gwiezdnych Wojen.

Profil
Wpisów112

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze