12.06.2024, 09:00Lektura na 2 minuty

Elon Musk wycofał swój pozew przeciw OpenAI

Adwokaci miliardera zwrócili się do kalifornijskiego sądu stanowego o oddalenie złożonego w lutym pozwu zarzucającego OpenAI „porzucenie pierwotnej misji na rzecz zysku”.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Musk nie pała wielką miłością do OpenAI, odkąd jego próba przejęcia ówczesnego startupu spotkała się ze sprzeciwem ze strony reszty współzałożycieli. Od tamtej pory miliarder nie szczędził cierpkich słów w stronę firmy, a na początku roku pokusił się nawet o złożenie pozwu, w którym oskarżył rzeczone przedsiębiorstwo o porzucenie pierwotnych wartości i założeń na rzecz komercjalizacji swoich produktów. Jak jednak donosi Reuters, Elon postanowił wycofać zarzuty, nie uzasadniając przy tym swojej decyzji.


Procesu nie będzie (na razie)

Dzisiaj, tj. w środę 12 czerwca, miała odbyć się rozprawa, na której sędzia Sądu Najwyższego rozpatrzyłby złożony przez prawników OpenAI wniosek o oddalenie złożonego przez Muska pozwu. Zdaje się jednak, że właściciel X-a postanowił zaatakować z wyprzedzeniem i sam poprosił o wycofanie zarzutów przeciw firmie dowodzonej przez Sama Altmana.

Wedle wniosku, który wylądował w Sądzie Najwyższym w San Francisco, adwokaci Elona zwrócili się z prośbą do sądu stanowego w Kalifornii o oddalenie pozwu, jednocześnie wstrzymując się od podania przyczyny takiej decyzji. Nie oznacza to jednak, że prezes Tesli postanowił zakopać topór wojenny. Mimo tego, że pozew został wycofany, Musk wciąż może złożyć go ponownie w przyszłości. Czy ma zamiar to zrobić – tego nie wiadomo, jako że ani sam Elon, ani żaden z jego przedstawicieli, nie skomentowali tego zajścia.

Pewne jest za to to, że miliarder nie zmieniał swojego nastawienia co do OpenAI, o czym świadczyć mogą jego niedawne wypowiedzi w związku z ogłoszeniem przez przedsiębiorstwo nawiązania współpracy z Apple.

W międzyczasie Musk rozwija własną firmę z sektora sztucznej inteligencji, a jej pierwszy twór, czatbot Grok, ma zostać zasilony przez superkomputer złożony z tysięcy czipów Nvidii.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1012

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze