27.05.2024, 10:15Lektura na 1 minutę

Elon Musk planuje budowę superkomputera do zasilenia czatbota Groka

O swoich planach, które mają zostać zrealizowane przed końcem 2025 roku, Musk poinformował inwestorów.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Musk daje do zrozumienia, że poważnie podchodzi do tematu rozwoju Groka – czatbota opracowanego przez należącą do miliardera firmę xAI. Kolejnym krokiem na drodze ku zwiększeniu możliwości sztucznej inteligencji ma być opracowane superkomputera, który będzie ją napędzać.


Superkomputer Muska

Rzeczony superkomputer ma zostać uruchomiony jesienią 2025 roku, aczkolwiek, jak to zwykle bywa przy takich przedsięwzięciach, data startu może ulec opóźnieniu. Mimo to Musk zapewnił, że „będzie osobiście odpowiedzialny za dostarczenie go na czas”. Co więcej, wedle słów miliardera, projekt ten planowany jest jako wspólne przedsięwzięcie xAI oraz Oracle.

Wedle założeń superkomputer Muska ma składać się ze 100 000 czipów Nvidii. Oznacza to, że jego rozmiar przekroczy czterokrotnie ten, którym charakteryzują się obecnie największe klastry GPU wykorzystywane przez korporacje do trenowania modeli sztucznej inteligencji.

W jaki sposób Elon ma zamiar pozyskać tak zawrotną ilość czipów Nvidii, które cechują się licznymi problemami z dostępnością – tego nie zdradził. Do pogłosek o napędzającym Groka superkomputerze nie odniosło się ani xAI, ani Oracle.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów950

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze