2
31.07.2023, 16:15Lektura na 4 minuty

[Sprawdzam] To, co nadchodzi (część 2.)

Podobnie jak w zeszłym tygodniu poniżej prezentuję trzy dema – wciąż dostępne i warte ogrania – których nie zdążyłam przetestować podczas Steam Next Fest. Ściągaj i baw się dobrze!


Iza „9kier” Pogiernicka

Laysara: Summit Kingdom

2023 we wczesnym dostępie | Quite OK Games | PC | city builder • ekonomicznaSympatyczna gra ekonomiczna z budowaniem miasteczek w górach. Nietypowa, bo zasoby z otoczenia gromadzi się tylko w niektórych przypadkach (np. w kopalni miedzi), a wyzwaniem jest zaspokajanie potrzeb różnych klas mieszkańców poprzez sąsiedztwo specjalnych budowli i wytwarzanie odpowiedniej liczby różnego rodzaju produktów (takich jak ser, jajka, ubrania czy narzędzia). Laysara: Summit Kingdom nie wydaje się przez to trudną grą, bo wygląda na to, że zasoby nie mogą się skończyć, więc odpada aspekt survivalowy. Chyba że weźmie się pod uwagę załamania pogody i lawiny... Tak czy siak, na pierwszy rzut oka Laysara wygląda na spokojnego, dopieszczonego city buildera. Minimalistyczny interfejs wystarcza w zupełności i może stanowić wzór dla innych twórców. Podoba mi się też, że zdecydowano się na górzyste mapy. Nie dość, że wyglądają ciekawiej niż płaskie, to jeszcze studio Quite OK Games zbudowało pod to mechanikę – na różnych poziomach, łączonych za pomocą specjalnych szybów, efektywność niektórych budowli rośnie lub maleje. W demie dotyczyło to niestety tylko chaty pszczelarza, ale mam nadzieję, że developerzy rozwiną jeszcze ten aspekt gry.


Boxes: Lost Fragments

wrzesień 2023 | Big Loop Studios | PC | logiczna

Kiedy tylko zobaczyłam grafiki z Boxes: Lost Fragments, od razu zaczęłam podejrzewać, że to gra Big Loop – twórców Doors: Paradox ogrywanego przeze mnie parę miesięcy temu. I faktycznie! Zarówno oprawa graficzna, jak i niewysoki poziom łamigłówek, przez które raczej się przelatuje, przypominają te z Drzwi. Tym razem jednak każdy poziom to pudełko, w którym coś trzeba pociągnąć, przestawić czy wcisnąć, by odkryć kolejny element, a to od razu przywołuje skojarzenia ze świetną serią The Room. W Boxes brakuje niestety charakterystycznego mrocznego klimatu znanego z gier Fireproof Games oraz równie wymagających zagadek, ale dwie mapy dostępne w demie rozbudziły we mnie apetyt na więcej. Czasami przecież ma się ochotę myśleć tylko trochę, zamiast robić intelektualne akrobacje – od tych ostatnich mam Baba Is You, do którego zresztą wczoraj wróciłam. W pełnej wersji Boxes: Lost Fragments, planowanej na wrzesień, poziomów-pudełek będzie dwadzieścia.


Imagined Leviathans

„wkrótce” | Chard, de Fault | PC | survival

Developerzy nie mogą się zdecydować na tytuł – nadchodząca pełna wersja to Imagined Leviathans (w liczbie mnogiej), a demo to The Imagined Leviathan: Prologue (liczba pojedyncza i „the” na początku). Pamiętaj o tym, jeśli będziesz mieć problemy ze znalezieniem gry w steamowym katalogu. Sama produkcja zdecydowanie warta jest przetestowania i mówię to jako osoba, która nie lubi survivali. W Wyobrażonych lewiatanach – kolejnym tytule inspirowanym zmianami klimatycznymi – gracz wciela się w osobę próbującą przeżyć na pustkowiu w ekstremalnie niskich temperaturach. Błąka się w ogarniętym zamiecią świecie, krzesa ogniska ze znalezionych po drodze patyków za pomocą zapalniczki (oczywiście zippo, jak w każdej grze). Mnie zaintrygowały przede wszystkim minimalistyczna, czarno-biała oprawa graficzna, ciekawa narracja – początkowo w formie znanej z powieści wizualnych, później jako wyświetlające się po drodze napisy – i napomknięta w opisie obecność czegoś mrocznego. 20-minutowy prolog jest klimatyczny i podchodziłam do niego trzy razy, za każdym razem z tym samym, śmiertelnym skutkiem. Chętnie obadam pełną wersję, która ma oferować 2-3 godziny zabawy i możliwość spotkania innych ocalałych.

„Sprawdzam” to cykliczny segment, w którym co poniedziałek przyglądam się trzem ogrywanym akurat produkcjom – głównie niezależnym, ale nie tylko. Jeżeli ci się podoba, zachęcam do rzucenia okiem na POPRZEDNIE ODCINKI.

Jeśli masz ochotę razem ze mną poznawać nowe tytuły, zapraszam na MÓJ KANAŁ NA TWITCHU (od wtorku do soboty po 12). Do zobaczenia!

Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów354

Obserwujących25

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane