4
10.04.2023, 15:00Lektura na 4 minuty

[Sprawdzam] Mroczna strona morza

Co dziś udało mi się wyłowić?


Iza „9kier” Pogiernicka

Impossible Isles

Wondering Star | PC, And, iOS | logiczna • darmowa

Darmowa gra logiczna Wondering Star jest produkcją do wielokrotnego ogrywania. Po pierwsze dlatego, że to zabawa w wykręcanie możliwie najwyższych wyników punktowych i porównywanie się w rankingach z innymi graczami; po drugie dlatego, że twórcy oferują dziennie zaledwie jedną mapę, której pokonanie zajmuje chwilę. Rozgrywka każdorazowo polega na zapełnianiu jej płytkami tak, by prowadzić do korzystnych interakcji. Przykładowo góry lubią się z innymi górami, ale boją się wody; tę z kolei lubią kaczki, które nie cierpią królików; te ostatnie preferują pola i lasy. Kwadraciki wykładać trzeba więc strategicznie – tak, aby prowadzić do jak największego zadowolenia. Jest też miały diabełek, który blokuje niektóre fragmenty mapy, ale można go przekupić niewielką kwotą punktową. Impossible Isles odkryłam wczoraj i widziałam dopiero dwa zestawy, ale na razie – jako że jest prosta, ładna i ogólnie sympatyczna – zostawię je na telefonie. Osobiście nie wyobrażam sobie natomiast grać w nią na pececie.


Dredge

Black Salt Games | PC, PS5, PS4, XSX, XBO, NS | rybołówstwo • eksploracja • horrorPlanuję napisać recenzję Dredge do kolejnego numeru CD-Action, więc nie chcę się w „Sprawdzam” zbytnio rozpisywać, ale ukończyłam dziś grę Black Salt Games i uważam ją za jedną z najciekawszych produkcji tego roku. Demo narobiło mi smaka i pełna wersja mnie nie zawiodła. Mam ogromną słabość do pływania łodzią i rybołówstwa w grach, tym bardziej jeśli zestawi się je z lovecraftowymi klimatami – Sunless Sea nadal pozostaje jedną z moich ulubionych, jeśli nie ulubioną grą o morzu i jestem skłonna wybaczyć jej wysoki poziom trudności czy kiepską mechanikę walki. Mam wrażenie, że to Bezsłonecznym morzem inspirowali się twórcy Dredge, co widać zwłaszcza w mechanice obniżania poczytalności bohatera podczas pływania w ciemności. Muzycznie gra nie jest w stanie dorównać Sunless Sea – oprawa audio jest zbyt oszczędna – ale wizualnie bardzo mi się podoba. W dzień to stylizowane 3D aż prosi się o robienie screenshotów. Gra jest klimatyczna, choć jedno z zakończeń jest moim zdaniem znacznie lepsze niż drugie. Moja przygoda z Dredge – zmutowanymi rybami, tajemniczymi artefaktami, eksploracją niebezpiecznych archipelagów małym kutrem, rozwojem łajby – trwała jakieś 20 godzin, bo chciałam zrobić jak najwięcej, ale standardowo zajmuje 14-15. Polecam ją wszystkim fanom mrocznej strony morza.


7 Little Words

Blue Ox | And, iOS | logiczna

Językowa „mobilka” logiczna w języku angielskim, polegająca na układaniu słów z kilkuliterowych fragmentów. Na każdym poziomie gra podsuwa graczowi siedem wskazówek, a jego zadaniem jest odgadnięcie poszczególnych słów i zbudowanie ich z rozrzuconych na dole klocków. Najczęściej są to synonimy, jednak zdarzają się pytania z wiedzy ogólnej. Podstawowa wersja, dostępna za darmo, zawiera kilka podstawowych paczek łamigłówek oraz wyzwanie dzienne. W sklepie da się natomiast kupić dodatkowe pakiety, podpowiedzi, a nawet poziomy trudności, które początkowo da się jedynie przetestować przez tydzień. 7 Little Words to czysta rozgrywka – akurat do autobusu czy czekania na zagotowanie wody w czajniku – a jej twórcy nie przyłożyli się do tego, żeby gra jakoś wyglądała czy brzmiała. Dźwięki towarzyszące znalezieniu poprawnej odpowiedzi irytują, muzyki nie ma wcale, a zagadki wizualnie prezentują się naprawdę biednie. Ale trzeba przy grze ruszyć głową, a to najważniejsze. Na razie nie usuwam, bo być może czasem włączę.

„Sprawdzam” to cykliczny segment, w którym co poniedziałek przyglądam się trzem ogrywanym akurat produkcjom – głównie niezależnym, ale nie tylko. Jeżeli ci się podoba, zachęcam do rzucenia okiem na POPRZEDNIE ODCINKI.

Jeśli masz ochotę razem ze mną poznawać nowe tytuły, zapraszam na MÓJ KANAŁ NA TWITCHU (od wtorku do czwartku od ok. 13, w piątki od ok. 13 lub 18, w soboty od ok. 16). Do zobaczenia!

Redaktor
Iza „9kier” Pogiernicka

Streamuję w przyjemnej atmosferze gry, których nie znasz. Zajrzyj: www.twitch.tv/9kier ;)

Profil
Wpisów337

Obserwujących24

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane