152
5.04.2019, 09:00Lektura na 6 minut

Zawartość CD-Action 05/2019

W najnowszym numerze CDA (już w sprzedaży) wracamy do standardowej ceny pisma (10,99 zł za 132 strony i zdrapkę), a do środka wrzucamy dwa dobre pełniaki (FPS Necrovision: Przeklęta Kompania i RTS Men of War: Wyklęci bohaterowie) oraz – jak zawsze – masę dobrych tekstów.

Zapowiedzi zaczynamy z grubej rury, czyli od dwóch stron o sequelu słynnego wampirzego RPG. Mowa oczywiście o Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2. Pod banalnym tytułem Control czają się niebanalne obietnice twórców Maksa Payne’a i Alana Wake’a. Barotrauma to multiplayerowy survival horror (ale nie strzelanka) osadzony pod lodami Europy, czyli jednego z księżyców Jowisza. Iratus: Lord of the Dead zaś to taki Darkest Dungeon wywrócony na lewą stronę. Brzmi intrygująco, prawda?

W Już graliśmy 4 strony o Pagan Online, czyli nowym spojrzeniu na konwencję Diablo; gra zapowiada się obiecująco, także dla tych, którzy nader wszystko cenią dobrą fabułę. Przyglądamy się też wrażeniom płynącym z najnowszego dodatku do TESO (The Elder Scrolls Online: Elsweyr). Jeśli pociągają was pociągi, zerknijcie na Unrailed!. Dla fanów RTS-ów w klimatach Warcrafta III mamy natomiast artykuł o A Year of Rain.

Już z okładki wiecie, jaka gra otworzy nasz dział recenzji. Devil May Cry 5 to sześć stron pełnych ochów i achów Ninho, do tego zasłużonych. Berlin zapełnił pięć stron recenzji Sekiro: Shadows Die Twice i, jak to Berlin, szukał dziury w całym, chwalił, narzekał, analizował i nie bał się stawiać kontrowersyjnych tez. Papkin, bo któż by inny, dzieli się wrażeniami z The Walking Dead: The Final Season – Take Us Back. Mamy też tekst Allora o The Division 2, enki zaś, wbrew wszystkiemu, zachęca do Generation Zero. Na łamach znajdziecie także sporo mniej znanych, a wysoko ocenionych gier, jak choćby Baba Is You pióra 9kier, czy rosyjska odpowiedź na Fallouta – Atom RPG (DaeL). Jest też jedna gra oceniona na... 0. Kompletną listę znajdziecie w spisie treści.

A co w Publicystyce? Sporo! Europa da się lubić, ale... spod ręki Papkina to próba obiektywnego spojrzenia na zalety i wady obecności Polski w UE z punktu widzenia gracza. Jak mawiał klasyk: „ma to plusy dodatnie, ma też plusy ujemne”. Graj o tron to przybliżenie modów do Mount & Blade: Warband i Crusader Kings II dla fanów prozy George’a R. R. Martina. spikain dowodzi, że Game Boy to Wieczny chłopiec, który po 30 latach od swojej premiery nadal żyje. Nasz nowy publicystyczny autor, Witold, przedstawia sylwetkę autora Soulsów, Bloodborne’a i Sekiro – Hidetaki Miyazakiego (Dusza człowiek). Rozczłonkowani to tekst o tym, jak wielki (zgubny) wpływ na gry mogą mieć... męskie genitalia. Pierwsza krew to historia Vampire: The Masquerade – Bloodlines spisana juchą skapującą z kłów Papkina. Na pohybel wszystkim! stanowi zaś kolejną opowieść Smugglera o historii polskiej branży i kulisach powstawania pamiętnych gier. Tym razem będzie o Rezerwowych psach. Mamy też Magazyn Kulturalny, a także aż pięć felietonów (co jeden to lepszy!), no i oczywiście na deser Szpile.

W Technologiach znajdziecie megaporadnik o smartfonach – od najtańszych (ale wartych uwagi) po flagowce. Są też testy karty graficznej (Zotac GeForce GTX 1660), uniwersalnej myszy bezprzewodowej ze świetnym sensorem oraz wypasionego fotela dla graczy.

 

PEŁNE WERSJE GIER

Necrovision: Przeklęta Kompania PL EN (Steam)

FPS • horror
Wymagania: Windows XP lub nowszy, Intel Pentium 2,4 GHz/AMD Athlon 2800, 1 GB RAM, GeForce 6600/Radeon X1600

Sequel Necrovision – tudzież NecroVisioN – strzelanko-horroru, którym rodzime studio The Farm 51 dekadę temu zaliczało samodzielny debiut w developerce na PC. Samo Lost Company zaś to zarazem wprowadzenie do tamtego i jego rozwinięcie, czyli wielki powrót w czasy Wielkiej Wojny – także ze zjawiskami nie z tego świata. Kampania Necrovision: Lost Company przeprowadza gracza przez 10 poziomów wypełnionych miksem starych i nowych wrogów. Oferuje przy tym kilka rodzajów interesujących broni – od pistoletu, przez pistolety i karabiny maszynowe, po snajperki i pistolet na race. Jest nawet prosty, ale użyteczny system walki wręcz (i „wnóż”) oraz oburęczność, gdy dzierżyć można np. dwa lugery, ale także choćby pałkę czy saperkę. Do tego dochodzi paranormalny aspekt wojny – w tym moce Furii, jak spowolnienie upływu czasu. A jakby i tego było mało, w charakterze grywalnych bohaterów goszczą także francuski czołg FT17 oraz… dwupłatowiec.


Men of War: Wyklęci Bohaterowie PL EN (Steam)

RTS • podróże w czasie
Wymagania: Windows XP lub nowszy, Intel Pentium 2,6 GHz/AMD Athlon 3000, 1 GB RAM, GeForce FX 8800/Radeon HD 3850

Condemned Heroes to najnowsza odsłona oryginalnej serii gier Men of War – taktycznych gier wojennych autorstwa ukraińskiego studia Best Way. I jeśli zdawało ci się, że tamte poprzednie były nieludzko trudne, to masz rację – zdawało ci się, bo za najtrudniejszą w całej serii uchodzi właśnie ta tutaj. Wyklęci Bohaterowie oferują trzy kampanie na szeroko pojmowanych ziemiach polskich – na Wołyniu, w okolicach Brześcia i Warszawy, i wreszcie Szczecina. Sukces zależy od właściwego stosowania osłon, manewrów flankowania, czy docenienia ognia zaporowego i granatów.


Czytaj dalej

Redaktor
Michał „enki” Kuszewski

Autor tekstów różnych. W tym książek. Fan żółwi, muzyki filmowej i wszystkiego, co kosmiczne. Swoje politechniczne wykształcenie przekuł w artykuły dla czasopisma CD-Action, w którym jako redaktor przez wiele lat realizował swoje pasje grania i pisania. Obecnie pracuje w Techlandzie jako Quest Designer.

Profil
Wpisów512

Obserwujących1

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze