27
18.11.2020, 14:12Lektura na 2 minuty

Xbox Series X/S: Bardzo dobry start w Wielkiej Brytanii, w Japonii konsola daleko za PS5

Sprzedaży na pewno nie pomagają problemy z dostawami.

Nowe konsole cieszą się ogromnym zainteresowaniem, co z jednej strony z pewnością raduje Sony i Microsoft, a z drugiej stanowi horror logistyków w obu firmach. Spowodowane przez pandemię problemy z produkcją sprzętu i wszelkie opóźnienia dostaw sprawiają, że już na długo przed premierą spodziewaliśmy się niedoborów urządzeń na rynku. Na razie ich występowanie potwierdził gigant z Redmond, ale także Japończycy mogą się z nimi mierzyć.

Jak donosi Famitsu, w Japonii PlayStation 5 sprzedało się w zeszłym tygodniu (czyli w cztery dni od premiery) w liczbie 118 tysięcy sztuk. Na tamtejszy rynek trafiło zaś ok. 120 tysięcy egzemplarzy konsoli. Ciekawostka: według doniesień analityka Daniela Ahmada z Niko Partners aż 88% ze wspomnianych „piątek” to wersje ze stacją dysków. Najpopularniejszą grą na tę platformę był Spider-Man: Miles Morales (18 640 kopii), zaraz za nim znalazło się zaś Demon's Souls (18 607 kopii) – w obu przypadkach mowa wyłącznie o edycjach fizycznych.

Przy formie konkurencji wyniki Xboksa Series X/S mogą wyglądać rozczarowująco. Należy jednak pamiętać, że konsole Microsoftu zawsze cieszyły się w Japonii mniejszą popularnością. Zgodnie z danymi Famitsu nowy Xbox znalazł w ciągu 6 dni 21 tysięcy nabywców.

Rekordowo dobrze radzi sobie on za to w Wielkiej Brytanii. Xbox Series X/S trafił w tym kraju do ok. 155 tysięcy osób w dniu premiery. Jego poprzednik – Xbox One – mógł się pochwalić 7 lat temu sprzedażą sięgającą 150 tysięcy (choć w tamtym wypadku dane pochodziły z pierwszych 48 godzin na rynku). Wciąż jednak to rezultat gorszy od PlayStation 4: sprzęt Sony w 2013 w ciągu dwóch pierwszych dni zakupiono 250 tysięcy razy. Zresztą lepsze pozostają również PSP (185 tysięcy) czy PS3 (165 tysięcy), ale one nie musiały się borykać z takimi problemami z dostawami. Informacji na temat wyników PS5 jeszcze nie podano.

Tydzień temu Microsoft pochwalił się, że Xbox Sereies X/S zaliczył najlepszy start w historii całej marki.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze