17.01.2024, 14:00Lektura na 2 minuty

Wiedźmin powraca. Kolejna moneta z unikatowej serii Mennicy Gdańskiej

Mennica Gdańska powraca ze sztandarową serią monet Wiedźmin! Chrzest Ognia to nie tylko jedna z części opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, ale także kilogramowy, piąty z serii, numizmat wybity z czystego srebra próby 999. Ozdobiony agatem i z wysokim reliefem, który nadaje niepowtarzalnej głębi został wyemitowany w zaledwie 100 egzemplarzach.


Informacja prasowa

Mennica Gdańska jako jedyna firma numizmatyczna na świecie wydaje monety z wizerunkiem wiedźmina na podstawie licencji udzielonej przez Andrzeja Sapkowskiego. Te walory są nie tylko świetną pozycją dla kolekcjonerów, ale również alternatywnym sposobem na inwestycję. Wartość pierwszej monety z serii wzrosła o 400 procent!


Geralt z Rivii na monecie

Sceny ukazane na monecie, zarówno na rewersie, jak i na awersie numizmatu przedstawione są bardzo dynamicznie i pozwalają odbiorcy zagłębić się w przygody Geralta z Rivii.

Rewers monety przedstawia scenę walki o most na Jarudze w momencie, gdy Geralt i Cahir porwali do boju cofające się pod naporem Nilfgaardczyków wojska królowej Meve. Pośrodku wiedźmin Geralt wyprowadza sztych mieczem w nadbiegającego przeciwnika, krótko po tym jak rzucił zaklęcie Aard, które wznieciło ogień i zamęt w nilfgaardzkich szeregach. Za nim Cahir na zdobytym wierzchowcu zagrzewa do walki liryjskie wojsko.


Agat jako płonące słońce

Na pierwszym planie chorąży z doborowego pułku cesarza Emhyra ściska w garści, łopoczącą nad bitewnym zgiełkiem chorągiew imperium z płonącym słońcem. Płonące słońce to godło cesarstwa Nilfgaardu. Na rewersie widnieje zarówno na tarczy żołnierza, który walczy z wiedźminem oraz na chorągwi, górującej nad całą sceną w postaci zdobienia agatem.


Przeprawa przez rzekę

Awers monety przedstawia scenę przygody drużyny Geralta podczas przeprawy przez rzekę Jarugę, gdzie wpadają w sam środek konfliktu zbrojnego między oddziałami Nilfgaardu a liryjskimi partyzantami królowej Meve. Wiedźmin i jego kompania, ścigani brzegiem przez żołnierzy, usiłują utrzymać prom na środku nurtu, by nie wpaść w ręce wroga.

Wyjątkowym dodatkiem na monecie jest wysoki, 3,5-milimetrowy relief, czyli płaskorzeźba, która nadaje jej głębi. Wizerunki monet zostały stworzone przez cenionych w świecie numizmatycznym projektantów i modelarzy, a konsultowane były przez Andrzeja Sapkowskiego. Cała seria monet ułoży się w historię odpowiadającą Sadze Wiedźmina.

Moneta o nominale 50$ jest pełnoprawnym środkiem płatniczym. Jej legalność zapewnia rząd wyspy Niue.


Czytaj dalej

Redaktor
Informacja prasowa
Wpisów620

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze