2
11.09.2023, 09:15Lektura na 2 minuty
Plotka

WhatsApp otrzyma opcję wysyłania wiadomości do innych komunikatorów

Decyzja Mety odnośnie do WhatsAppa podyktowana jest przymusem spełnienia wymogów postawionych przez unijną dyrektywę DMA, czyli akt o rynkach cyfrowych.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak podaje serwis WABetaInfo, skupiony na, tu bez zaskoczenia, przekazywaniu informacji na temat najnowszych zmian wdrażanych w WhatsAppie. W ramach Google Play Beta Program do użytku oddana została wersja aplikacji opatrzona numerem 2.23.19.8 i zawiera ona jedną nową, acz niezmiernie ciekawą, funkcję – „Third-party chats”.


WhatsApp 2.23.19.8

Jej wprowadzenie jest ze sporą dozą prawdopodobieństwa wynikiem wejścia w życie w najbliższym czasie unijnego Digital Markets Act, który, wedle swoich założeń, ma uniemożliwiać powstawanie wirtualnych monopoli. W gronie firm, które znalazły się na celowniku UE, znalazła się także Meta oraz wszystkie funkcjonujące z jej ramienia podmioty – od Facebooka, przez Instagram i Threads, aż po WhatsAppa. Koncern Zuckerberga musi się więc podporządkować nowym przepisom, a funkcja umożliwiająca wysyłanie wiadomości do użytkowników innych komunikatorów jest tego przejawem.

Co to będzie oznaczać? Ano to, że osoby korzystające np. z Signala lub jemu podobnych programów będą w stanie komunikować się z użytkownikami WhatsAppa, nawet jeśli sami nie posiadają konta w aplikacji. Niemniej, rzeczona opcja wciąż jest w powijakach i niewiele wiadomo na temat tego, jak będzie ona wyglądać w praktyce. Wiele wskazuje jednak na to, że pojawi się możliwość zablokowania tej funkcji, chociaż będzie musiało to zostać wykonane na mocy świadomej decyzji osoby korzystającej z aplikacji.

Warto też wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do Microsoftu i Apple, którzy kombinują na potęgę, Meta zdaje się być całkiem skora do współpracy z Unią Europejską i przestrzegania nowych przepisów. Dowodem na to może być chociażby niedawne udostępnienie informacji na temat przejrzystości reklam oraz sposobu funkcjonowania algorytmu odpowiedzialnego za ich dobór i wyświetlanie.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów552

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze