3
17.06.2024, 09:30Lektura na 2 minuty

Voyager 1 ponownie działa i przesyła dane

Mająca już niemal 50 lat na karku bezzałogowa sonda kosmiczna NASA powróciła do dawnej sprawności i ponownie prowadzi badania z dala od Ziemi.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Znajdująca się 24 miliardy kilometrów od Ziemi sonda kosmiczna Voyager 1 ponownie prowadzi standardowe operacje naukowe po półrocznej przerwie spowodowanej wystąpieniem usterki technicznej w listopadzie ubiegłego roku. Problem został częściowo rozwiązany już w kwietniu, kiedy to zespołowi inżynierów udało nakłonić się sondę do przesyłania danych nt. jej stanu. Kolejny etap procesu naprawy wykonano 19 maja, a Voyager 1 otrzymał polecenie rozpoczęcia przesyłania danych naukowych, z którego się wywiązał, acz nie bez drobnych komplikacji.


Voyager 1 znowu w akcji

Jak się okazało, dwa z czterech instrumentów naukowych znajdujących się na pokładzie sondy nie zareagowały na żądania badaczy, w związku z czym podjęto decyzję o wykonaniu szeregu czynności mających przywrócić je do pełnej funkcjonalności. Jak można wywnioskować po tytule newsa, działania te odniosły zamierzony skutek i obecnie, kilka miesięcy po pojawieniu się usterki, wystrzelony w 1977 roku Voyager 1 powrócił do wykonywania swojego zadania.

Nie oznacza to jednak, że skutki awarii zostały w pełni wyeliminowane. Wedle wpisu zamieszczonego na blogu NASA, naukowcy wciąż muszą przeprowadzić drobne prace oraz zsynchronizować oprogramowanie do pomiaru czasu w trzech komputerach pokładowych sondy. Przeprowadzona zostanie także konserwacja cyfrowego magnetofonu odpowiedzialnego za rejestrację niektórych danych dla instrumentu fal plazmowych.

Niedawno przywrócone do życia instrumenty naukowe mają za zadanie analizowanie fal plazmowych, pola magnetycznego i cząsteczek w przestrzeni międzygwiezdnej, którą przemierzają Voyager 1 oraz jego młodszy brat – Voyager 2.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1009

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze