16
1.02.2021, 16:45Lektura na 2 minuty

Unia Europejska: Unijne organy przyjrzą się zakupowi Bethesdy przez Microsoft... i nie jest to żadne zaskoczenie

Komisja Europejska zajmie się tą kwestią na początku marca.


Witold Tłuchowski

Przejęcie ZeniMax Media* przez Microsoft pozostaje jednym z największy wydarzeń minionej dekady – nawet jeśli oficjalnie wciąż do niego nie doszło, ponieważ umowa zacznie obowiązywać dopiero wiosną. Na pierwsze efekty zbyt długo czekać nie musieliśmy, bo gry wydawcy szybko zaczęły pojawiać się w Xbox Game Passie.

Sprawa nie jest jednak teoretycznie przesądzona, ponieważ – jak donosi Reuters – transakcji przyjrzy się 5 marca Komisja Europejska. W przypadku stwierdzenia jakichś nieprawidłowości obie spółki może czekać dłuższe śledztwo.

Informacja ta może oczywiście na pierwszy rzut oka dziwić, ponieważ mówimy o dwóch korporacjach ze Stanów Zjednoczonych – dlaczego ich połączeniem miałaby się więc zajmować KE? Prawo unijne stanowi jednak, że rozpatrywane są także przejęcia firm spoza UE, jeżeli:


[…] łączny światowy obrót wszystkich zaangażowanych przedsiębiorstw przekracza 2 500 mln euro, i w każdym z co najmniej trzech państw członkowskich łączny łączny obrót wszystkich zaangażowanych przedsiębiorstw przekracza 25 milionów euro, i łączny obrót w całej Wspólnocie każdego z co najmniej dwóch zaangażowanych przedsiębiorstw przekracza 100 milionów euro, chyba że każde z zaangażowanych przedsiębiorstw osiąga więcej niż dwie trzecie swojego łącznego obrotu na terenie całej Wspólnoty w jednym i tym samym państwie członkowskim.


Zgodnie z prawem w takich przypadkach firmy muszą zgłosić się do KE po odpowiednią zgodę na transakcję. Microsoft taką prośbę wystosował w piątek 29 stycznia.

Jeżeli Komisja uznałaby, że w wyniku zakupu ZeniMax Media dojdzie do monopolizacji rynku przez giganta z Redmond i utrudnienia „skutecznej konkurencji”, może nie wydać zgody na to przejęcie. Czy jednak taki scenariusz jest możliwy? Patrząc na wyniki Sony, Nintendo, Electronic Arts, Take-Two czy Activision Blizzard, o zaistnieniu monopolu w takim wypadku raczej mówić nie będzie można – i trudno sobie wyobrazić, żeby Komisja mogła podjąć inną decyzję.

*Ponieważ obie firmy skupiły się na Bethesdzie przy okazji ogłoszenie transakcji, pozwalam sobie powielać ten skrót myślowy w nagłówkach.


Czytaj dalej

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze