3
30.08.2023, 13:00Lektura na 2 minuty

Twórcy Shadow Gambit zamykają studio. Chcą czasu dla rodzin

Mimimi Games możecie kojarzyć także m.in. z Desperados III czy Shadow Tactics: Blades of the Shogun.

Studio Mimimi zamyka się. Jego ostatnim dziełem już na zawsze pozostanie Shadow Gambit: The Cursed Crew wydane 17 sierpnia 2023. Gra została bardzo ciepło przyjęta przez odbiorców i recenzentów – uzyskała średni wynik 86 na portalu Metacritic. Niestety to nie wystarczyło.

Desperados 3
Desperados 3

Budżet i rodziny

Władze studia opublikowały na oficjalnej stronie wpis, w którym informują o przyczynach decyzji. Jako główny powód podają negatywny wpływ przyjętego modelu produkcji na życie prywatne, rodzinne oraz psychikę. Dalsze kontynuowanie takiego trybu mogło grozić wypaleniem zawodowym lub kolejnymi załamaniami.


Po wydaniu Shadow Gambit zdecydowaliśmy, że to właściwy moment, aby nadać priorytet naszemu dobremu samopoczuciu i zatrzymać wszystko, zamiast rozpoczynać kolejny wieloletni cykl produkcyjny.


Problem stanowiły także finanse. Mimo grantów od niemieckiego rządu niszowa tematyka gier sprawiała, że przewidywanie dochodów zaczynało przypominać hazard. Ryzyko, że koszty przekroczą zyski, było zbyt duże. A cykle produkcyjne nakładały się na siebie.


Od 2011 roku i od wydania The Last Tinker żaden z nas nie doświadczył przerwy.Co dalej?

Fani Shadow Gambit mogą spać spokojnie. Studio przejdzie teraz w fazę wygaszania, podczas której tytuł będzie wspierany kilka miesięcy. Zyski ze sprzedaży pozwolą też na wypłatę stosownej premii pracownikom.


Co zawdzięczamy studiu?

Studio Mimimi wyspecjalizowało się w dość niszowym gatunku strategii skradankowych, co podkreśla zresztą w swoim oświadczeniu. Jeśli nie wiecie, z czym się je Shadow Gambit, być może kojarzycie Desperados 3 lub Shadow Tactics: Blades of the Shogun. Ta ostatnia była naszym pełniakiem w 2018; jak ten czas leci!


Czytaj dalej

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów943

Obserwujących7

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze