11.04.2024, 14:30Lektura na 3 minuty

Starlinki są podobno wykorzystywane przez rosyjską armię na Ukrainie

Wedle doniesień zachodnich mediów, rosyjskie siły korzystają z technologii opracowanej przez SpaceX do koordynowania ataków we wschodniej części Ukrainy.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak donosi Wall Street Journal, stacjonujące na terenie Ukrainy rosyjskie siły korzystają z opracowanych przez SpaceX terminali Starlink w trakcie prowadzonej ofensywy. Technologia z fabryk Elona Muska służy Rosjanom m.in. do kontrolowania dronów oraz innej wojskowej technologii.


Rosja i Starlink

Warto w tym miejscu odnotować, że Rosja nie weszła w posiadanie wspomnianych terminali w tradycyjny sposób. Pogłoski o tym, jakoby SpaceX sprzedawało swoją technologię Rosjanom, Elon Musk zdementował jeszcze w lutym. Co ciekawe, ulokowany w Kremlu rząd również zaprzeczył, jakoby korzystał z możliwości zapewnianych przez Starlinki.

Co więcej, technologia związana ze Starlinkiem jest w Rosji niedostępna. Mimo to, liczne terminale Starlink znalazły się na wyposażeniu armii Federacji Rosyjskiej. Dziennikarze Wall Street Journal podejrzewają, że urządzenia te zostały przemycone za granicę przez czarnorynkowych handlarzy, którzy zwietrzyli okazję do zarobku. Dokonywali oni zakupów na Zachodzie, nierzadko za pośrednictwem popularnych sklepów internetowych, takich jak m.in. eBay, po czym wracali ze sprzętem do ojczyzny, dbając przy tym o to, aby jak najszybciej został on wysłany na front.

Pogłoski na temat amerykańskiej technologii w służbie rosyjskiej armii nie przeszły bez echa. Politycy wchodzący w skład partii Demokratów zażądali, aby Musk wkroczył do akcji i skorzystał z zaimplementowanej możliwości zdalnego odcięcia wybranych terminali. Nie wiadomo jednak, czy pozyskane przez Rosjan egzemplarze nie zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby obejść tę niedogodność.

Jak możemy przeczytać w wystosowanym przez Demokratów oświadczeniu odnośnie do rzekomego wykorzystania przez rosyjską armię technologii opracowanej przez przedsiębiorstwo Elona Muska:


Starlink jest nieocenionym zasobem dla Ukraińców w ich walce z brutalną i bezprawną inwazją Rosji. Niepokojące jest to, że Rosja może pozyskiwać i wykorzystywać waszą technologię do koordynowania ataków na ukraińskie wojska w nielegalnie okupowanych regionach wschodniej i południowej Ukrainy, potencjalnie z naruszeniem amerykańskich sankcji i kontroli eksportu. Dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk, publicznie oświadczył, że „[o] ile nam wiadomo, żadne Starlinki nie zostały sprzedane bezpośrednio ani pośrednio Rosji”. Jednak według Ukrainy niewłaściwe wykorzystanie terminali Starlink jest „nagminne”, co rodzi dodatkowe pytania o skuteczność zabezpieczeń firmy i zgodność z amerykańskimi sankcjami i kontrolą eksportu. Obawiamy się, że nie macie odpowiednich zabezpieczeń i polityk, aby zapewnić, że wasza technologia nie jest pozyskiwana ani wykorzystywana nielegalnie przez Rosję.


Oświadczenie Demokratów

Ani SpaceX, ani Elon Musk nie odnieśli się do rewelacji ujawnionych przez Wall Street Journal i nielegalnego handlu technologią przedsiębiorstwa.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów941

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze