1
19.04.2024, 10:30Lektura na 2 minuty

SpaceX i Northrop Grumman pracują nad tajnym projektem dla rządu USA

Wedle doniesień anonimowych źródeł, tytułowe przedsiębiorstwa mają za zadanie opracować system satelitów szpiegowskich.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak podaje Reuters, należące do Elona Muska SpaceX nawiązało współpracę z Northrop Grumman, przedsiębiorstwem z sektora przemysłu lotniczego i obronnego, celem zrealizowania założeń rządowego kontraktu na opracowanie sieci satelitów szpiegowskich zdolnych do przechwytywania wysokiej jakości obrazów z powierzchni Ziemi.


Uśmiech do kamery

Wedle wcześniejszych doniesień na temat rzeczonego projektu, jedyną firmą pracującą nad jego rozwojem było SpaceX. Uwzględnienie w nim także Northrop Grumman ma dowodzić tego, że rząd Stanów Zjednoczonych ma opory przed powierzeniem zbyt dużej kontroli w ręce jednego wykonawcy. Nie wiadomo, czy w prace nad siecią satelitów szpiegowskich nie są zaangażowane także inne przedsiębiorstwa, ani też czy amerykańscy oficjele nie mają w planach rozszerzenia swojego projektu o nowych podwykonawców w ciągu nadchodzących miesięcy.

Jak już zostało wspomniane, celem wspólnego przedsięwzięcia Northrop Grumman i SpaceX jest usprawnienie możliwości rządu USA w zakresie śledzenia celów wojskowych i wywiadowczych z niskich orbit okołoziemskich. Przygotowywane przez firmy satelity mają dostarczać obrazy w na tyle wysokiej jakości, aby były w stanie z powodzeniem zastąpić te pozyskiwane do tej pory przez samoloty zwiadowcze i drony.

Początki opisywanego projektu mogą sięgać jeszcze 2021 roku, kiedy to po raz pierwszy do opinii publicznej dotarła wieść, jakoby SpaceX podpisało z amerykańskim Krajowym Biurem Rozpoznania kontrakt opiewający na niemałą kwotę 1,8 miliarda dolarów. W jego ramach firma pod wodzą Muska zobowiązała się do przygotowania sieci złożonej z setek satelitów. Wedle doniesień, na przestrzeni ostatnich miesięcy SpaceX udało się wystrzelić już około tuzina prototypów, a wykonywane przez nie zdjęcia testowe są regularnie dostarczane w ręce urzędników.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów908

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze