1
8.03.2024, 11:30Lektura na 2 minuty

Rozwiązanie sporu pomiędzy Epic Games i Apple jest priorytetem dla UE

Regulatorom Unii Europejskiej powierzono zadanie przyjrzenia się z bliska niesnaskom pomiędzy amerykańskimi przedsiębiorstwami, a sprawa otrzymała łatkę priorytetowej.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Zablokowanie kont deweloperskich Epic Games przez Apple nie przeszło bez echa wśród oficjeli Unii Europejskiej. Gigant z Cupertino już wcześniej był wielokrotnie krytykowany za swoje podejście do przepisów wynikających z DMA, jednakże zdaje się, że dopiero ostatnie wydarzenia przelały czarę goryczy. Sprawie postanowili przyjrzeć się wysocy szczeblem urzędnicy, w tym Thierry Breton – Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. 

Breton przekazał, że uciszanie deweloperów przez korporacje wliczone do grona „gatekeeperów” nie powinno mieć miejsca niezależnie od sytuacji. Poinformował przy tym, że w trybie priorytetowym zostało wszczęte śledztwo mające wyjaśnić okoliczności zamknięcia konta deweloperskiego Epic przez Apple. 

Komisja Europejska poprosiła Apple do odniesienia się do opisywanego zajścia, a rzecznik korporacji przekazał następującą wiadomość:


Rażące naruszenie przez Epic zobowiązań umownych wobec Apple doprowadziło sądy do ustalenia, że Apple ma prawo do pozbycia się „dowolnej lub wszystkich spółek zależnych, stowarzyszonych i/lub innych podmiotów będących w całości własnością Epic Games” w dowolnym momencie i według własnego uznania Apple. W świetle przeszłego i trwającego zachowania Epic, Apple zdecydowało się skorzystać z tego prawa


Komunikat Apple

Niemniej, zasadność działań Apple zostanie oceniona przez organy Unii Europejskiej, a te sprawdzą, czy kalifornijskie przedsiębiorstwo nie narusza przepisów Digital Services Act i P2B, czyli Platform to Businesss Regulation.

Swego czasu niemało zamieszania zrobiło się na wieść o tym, że Apple próbowało celowo zepsuć aplikacje webowe na swoich urządzeniach. Mimo że firma postanowiła ustąpić, w zamian wprowadziła kolejne nieciekawe z perspektywy konsumentów rozwiązanie. Mianowicie, jeśli opuścimy teren Unii Europejskiej na dłużej niż miesiąc, stracimy możliwość aktualizacji aplikacji pobranych za pośrednictwem sklepów stron trzecich do momentu powrotu do swojej ojczyzny.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów908

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze