19.02.2024, 15:00Lektura na 2 minuty

Reddit udzieli dostępu do swoich treści „pewnej dużej firmie zajmującej się AI”

Wedle pogłosek Reddit podpisał lukratywną umowę z dużym przedsiębiorstwem zajmującym się sztuczną inteligencją. Szkopuł w tym, że nie zdradzono jego nazwy.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Ubiegły rok był jednym z najbardziej przełomowych w historii Reddita, głównie za sprawą kontrowersyjnych zmian w kwestii dostępu do API platformy i wynikłego z tego tytułu protestu, który objął znaczną część subredditów, wliczając w to nawet te zrzeszające miliony użytkowników.

Zarządowi serwisu nie w smak było to, że pokaźna liczba firm i osób trzecich korzysta z treści dostępnych na Reddicie nie płacąc z tego tytułu złamanego grosza. Postanowiono więc wprowadzić pokaźne opłaty, które okazały się przeszkodą nie do ominięcia dla twórców mniejszych projektów, tym samym zmuszając ich do uśmiercenia swoich aplikacji i przedsięwzięć. Jak się przy tym okazuje, cena za dostęp do materiałów znajdujących się na Reddicie nie jest aż tak zaporowa dla korporacji obracających milionami i miliardami dolarów.


Reddit nakarmi sztuczną inteligencję

Jak podaje Bloomberg, Reddit podpisał umowę z jednym z największych graczy na rynku AI. Za kwotę około 60 milionów dolarów rocznie owa firma otrzyma możliwość szkolenia swoich modeli sztucznej inteligencji na treściach stworzonych przez użytkowników Reddita. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie to właśnie rzeczony serwis jest jednym z najlepszych sposobów na wyłowienie wartościowych i przydatnych informacji w morzu materiałów tworzonych z myślą o botach indeksujących Google, a nie czytelnikach, może okazać się to niezwykle rozsądnym posunięciem.

Warto przy tym zauważyć, że jeszcze w październiku rozważano wycofanie postów z Reddita z wyników wyszukiwania Google i Binga. Wszystko przez to, że stojące za portalem osoby nie chciały, aby generatywne modele sztucznej inteligencji czerpały z niego wiedzę bez oferowania niczego w zamian. Zdaje się więc, że podpisanie umowy opiewającej na całkiem pokaźną kwotę może odwieść zarząd od tego pomysłu.

Jaka firma jest skłonna wyłożyć 60 milionów dolarów każdego roku na dostęp do materiałów tylko i wyłącznie z jednej platformy? Wedle spekulacji może to być zarówno OpenAI, jak i Apple. Pierwsze z przedsiębiorstw już od pewnego czasu nosi się z oferowaniem wydawcom 5 milionów dolarów rocznie za udostępnienie ich treści do wglądu dla AI. Z kolei gigant z Cupertino rzekomo szykuje swój zdecydowanie spóźniony debiut na rynku sztucznej inteligencji i próbuje zawrzeć porozumienie z dużymi wydawcami wiadomości, wliczając w to NBC News i Condé Nast, posiadające w swoim portfolio marki takie Ars Technica, Glamour, Vogue i Wired. Na wieść o tym, czy to właśnie Apple lub OpenAI podpisało umowę z Redditem, przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów791

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze