15
7.02.2018, 15:45Lektura na 2 minuty

PUBG i Battlefield 1 intensywnie walczą z oszustami

Pierwsza z gier zbanuje ich, nim w ogóle rozpoczną zabawę! Druga mówi, że coś robi, ale nie do końca wiadomo co.


Mateusz Witczak

PlayerUnknown's Battlegrounds ma ewidentny problem z cziterami. W samym styczniu zbanowano ponad milion oszustów, ogółem zaś liczba „wygnań” stanęła na zawrotnych 2,5 mln (na 26 milionów graczy).

 

PUBG cheaters banned, total
Infogram

 

Jak ogłosił na forum gry jej menadżer ds. społeczności, firma ma pomysł, jak przeciwdziałać oszustom. Łatka, którą właśnie opublikowano, to rozwiązanie skrajne, bo też zbanuje ona nawet tych odbiorców, którzy jeszcze do gry nie przystąpili, ale u których odkryto ślady programów stosowanych przez cziterów. Developerzy zastrzegają, że użytkownicy korzystający z ReShade'a (popularnej aplikacji, która zmienia paletę kolorów w grze) nie będą permanentnie blokowani, ale nie będą mogli uczestniczyć w rozgrywkach aż do chwili, gdy odinstalują modyfikację. Podobnie ma być z aplikacjami służącymi do nagrywania obrazu (w rodzaju Nvidia ShadowPlay).

Za nieuczciwych graczy wzięło się też Electronic Arts. Na oficjalnej stronie Battlefielda opublikowano post „Uczciwa walka: Nasze podejście do oszustw w Battlefield 1”. W tekście nie pojawia się wiele szczegółów („aby nie ujawniać informacji, które mogłyby zostać wykorzystane przez oszustów i twórców programów do oszukiwania”). Wiadomo jednak, że w samym październiku zbanowano (we współpracy z FairFight) 8,5 tys. kont. Developerzy chcą nieustannie przypominać o groźbie blokady, publikując regularne komunikaty na ten temat. Zachęcają również do zgłaszania nieuczciwych graczy (i tłumaczą, jak to robić).

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3458

Obserwujących18

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane