1
23.02.2024, 13:00Lektura na 1 minutę

Przestępcy podszywają się pod Spotify, aby wyłudzić dane konta i karty kredytowej

O wciąż trwającej akcji phishingowej ostrzegł zespół CERT Polska.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W ramach zakrojonej na dość szeroką skalę akcji phishingowej pod postacią kampanii mailowej przestępcy wykorzystują wizerunek Spotify, aby wyłudzić od użytkowników ich dane do konta w rzeczonym serwisie oraz informacje o karcie płatniczej.

Aby unikać takich sytuacji i nie dać się naciągnąć, zawsze warto zapoznać się z adresem nadawcy wiadomości. Jak możemy zauważyć na zrzutach ekranu widocznych w zamieszczonym powyżej tweecie, informacja o nieudanej płatności nadeszła z maila, który raczej niewiele ma wspólnego ze szwedzkim gigantem streamingowym. Logo Spotify zamieszczone w wiadomości, zresztą jak sama jej treść, również nie wygląda zbyt przekonująco.

Zdarza się jednak, że zignorujemy przesłanki świadczące o tym, że mamy do czynienia z próbą wyłudzenia i klikniemy odnośnik zawarty w mailu wątpliwego pochodzenia. W takim przypadku jeszcze nie wszystko jest stracone i powinniśmy czym prędzej rzucić okiem na pasek adresu w przeglądarce. Nim wstukamy na otwartej w ten sposób stronie jakiekolwiek informacje, powinniśmy mieć pewność, że nie trafią one w niepowołane ręce.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów819

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze