8
29.08.2023, 16:30Lektura na 2 minuty

Prezes Amazona: Jeśli ktoś chce pracować zdalnie, musi zmienić firmę

Amazon nie zamierza pozwalać na pracę zdalną, nawet mimo protestów tysięcy pracowników, którzy ją preferują.


Antoni „Darkling” Antoszek

Coraz więcej firm – uwzględniając nawet Zooma – każe swoim pracownikom wrócić do biur. W większości korporacji technologicznych mowa jednak nie o trybie stacjonarnym, a hybrydowym, zakładającym pracę w biurze zazwyczaj przez trzy dni w tygodniu. Metody perswazji są różne: pozytywną motywacją wykazała się np. firma Salesforce, która zapowiedziała przelewanie 10 dolarów na wybraną fundację charytatywną za każdy dzień, który pracownik spędzi w pracy. Diametralnie różni się to od strategii przyjętej przez Amazon, którego prezes po prostu rozkazuje pracownikom wrócić do biur, a jeśli się nie zgodzą – każe im zmienić pracę.


Opinia, nie fakt

Sprawę szczegółowo opisuje Business Insider. Prezes Amazona, Andy Jassy, od miesięcy stara się w dosyć agresywny sposób przekonać pracowników, że siedzenie w biurze trzy dni w tygodniu to dobry pomysł. Niedawno na firmowym czacie napisał, że czas na wyrażenie swojej niezgody wobec jego decyzji już minął. A jeśli nadal podtrzymujesz swój sprzeciw, „to prawdopodobnie nie zadziała na korzyść ciebie w Amazonie” – innymi słowy, jeśli ktoś nie chce się podporządkować, musi szukać nowej firmy. Jassy zapowiedział już, że zbuntowani pracownicy będą zmuszeni do „dobrowolnej rezygnacji”, jakkolwiek paradoksalnie to nie brzmi.

Z jednej strony oburzenie, które wyrażają pracownicy, może wydawać się niesłuszne – tryb pracy to decyzja szefa i faktycznie mogą zmienić oni firmę na taką, która pozwala na w pełni zdalne wykonywanie zadań. Z drugiej strony jednak pracownicy wskazują, że Andy Jassy nie podał im żadnych danych, które przekonałyby ich, że warto wrócić do biura. Powiedział on wręcz, że jego decyzja jest subiektywna i oparta na prywatnej opinii (określił ją jako judgment call). Jassy nie zamierzał wdawać się z pracownikami w żadne dyskusje, co poskutkowało nawet tym, że Amazon odrzucił podpisaną przez 30 000 osób petycję broniącą pracy zdalnej. Ostatecznie wygląda więc na to, że pracownicy po prostu będą musieli wrócić na trzy dni do biura niezależnie od tego, jak bardzo im się to nie podoba.


Czytaj dalej

Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów187

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze