1
11.11.2023, 14:30Lektura na 2 minuty

Po 32 latach z Blizzarda odchodzi legendarny artysta Samwise Didier

Samwise Didier pracował w Blizzardzie aż od 1991 roku!

Diablo, StarCraft, Warcraft. Gry, od których przypomina nam się, dlaczego Blizzard był aż tak szanowany przez dziesięciolecia i przyznawano mu zawsze kredyt zaufania. Jednym z ich wyróżników jest bez wątpienia specyficzny styl, który zdefiniował na dziesięciolecia estetykę wielu świetnych gier fantastycznych głównego nurtu i ich epigonów. Jego wpływ jest praktycznie niemożliwy do rzetelnego oszacowania, ale obserwujemy go od dużych produkcji po mobilki. Ojciec tej estetyki, Samwise Didier, odchodzi z firmy. Po 32 latach.

Historia zatrudnienia Didiera na LinkedInie
Historia zatrudnienia Didiera na LinkedInie

Emererytura legendy

Jego portfolio znacznie, znacznie wykracza poza standardowe doświadczenie zawodowe. Didier znajdował się w Blizzardzie praktycznie od zarania jego dziejów. Uczył się tam programów graficznych od zera, ale także samodzielnie opracowywał różne techniki twórcze.

Poza byciem dyrektorem artystycznym trzech wspomnianych gier pomagał także przy całej reszcie, od Overwatcha po Heroes of the Storm. W jakim stopniu? Raczej ciężko to zebrać, ale mowa tu nawet o aktorstwie głosowym czy projektowaniu dźwięku.


Nauczyłem się tu [w Blizzardzie - dop. red.] niemal wszystkiego o tworzeniu. Jak używać komputera (znałem tylko Atari 2600 i Nintendo), jak używać Photoshopa, jak tworzyć interfejs użytkownika oraz setki przycisków. Nauczyłem się, jak modelować moje dzieła w 3D, jak je oteksturować oraz animować, a nawet jak sprawić, aby strzelały kulami ognia. Widziałem, jak to wszystko ożywa. Cholera, dołączyłem tu nawet do pierwszego zespołu muzycznego!


Swoją przygodę podsumował listem opublikowanym w mediach społecznościowych:

Jaką daje radę swoim współpracownikom na przyszłość? ABC – Always Be Creating, zawsze twórzcie – i zawsze rysujcie szerokie naramienniki.


Czytaj dalej

Redaktor
Stanisław „Wokulski” Falenta

Wielki entuzjasta gier z custom contentem. Setki godzin nabite w Cities: Skylines, Minecrafcie i Animal Crossing: New Horizons mówią same za siebie. Do tego rasowy Nintendron, który kupuje 10-letnie gry za pełną cenę i jeszcze się cieszy. Prywatnie lubi pływanie, sztukę i prowadzenie amatorskich sesji D&D.

Profil
Wpisów1004

Obserwujących8

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze