21
27.02.2024, 17:15Lektura na 2 minuty

Płyty zaliczą powrót? Naukowcy opracowali dyski optyczne o ogromnej pojemności

Opracowane przez chińskich badaczy dyski optyczne, łudząco przypominające dobrze znane płyty DVD, są w stanie pomieścić nawet 200 TB danych.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Mimo tego, że fizyczne nośniki w postaci dysków optycznych zostały już niemal zapomniane, istnieje cień szansy na to, że uda im się powrócić w pełni chwały. O ile w parze z ich dużą pojemnością będzie szkła jeszcze adekwatnie wysoka prędkość odczytu i zapisu, ma się rozumieć.


Płyty wiecznie żywe

Za opracowanie płyt nowej generacji odpowiedzialni są badacze z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Szanghaju. Stworzony przez nich dysk może pochwalić się pojemnością 1,6 petabitów, co przekłada się na mniej więcej 200 TB. Jak udało się tego dokonać naukowcom?

Pomocne okazało się wdrożenie planarnej architektury zapisu 3D wykorzystującej wysoce przezroczystą, jednolitą warstwę fotorezystu domieszkowaną barwnikiem o emisji indukowanej agregacją i stymulowaną laserami femtosekundowymi. W skrócie – setki warstw zostało upakowanych w odległości zaledwie mikrometra od siebie, a wszystko to na dysku, którego grubość nie przekracza tej charakteryzującej płyty DVD lub Blu-ray.

Badacze chwalą się przy tym, że opracowane przez nich nośniki są w stanie nagrać 100 warstw danych na obu ze stron, umożliwiając tym samym zapis informacji o łącznym rozmiarze wspomnianych już 1,6 petabitów (lub 200 TB). Co więcej, szacowany czas „życia” takiej płyty wynosi pomiędzy 50 a 100 lat, a więc jest znacznie wyższy niż ten, którym mogą poszczycić się powszechnie używane w centrach danych dyski HDD.

Mimo tego, że dyski optycznej nowej generacji mają się dobrze i, co więcej, są kompatybilne z obecną technologią, naukowcy wciąż muszą opracować napęd, który pozwoli wykorzystać pełnię ich możliwości. A jeśli zadanie to się powiedzie – kto wie, być może czeka nas powrót do ery płyt.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów819

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze